Mersin’de Cumhur İttifakı’nın seçim planı netleşmeye başladı. Büyükşehir’de kim aday gösterecek ve hangi İlçede kimin adayı olacak

Mersin’de Cumhur İttifakı’nın seçim planı netleşmeye başladı. Büyükşehir’de kim aday gösterecek ve hangi İlçede kimin adayı olacak
Yayınlama: 10.12.2023
Düzenleme: 10.12.2023 18:30

Cumhur İttifakı Mersin’de Büyükşehir Belediyesi adayı Milliyetçi Hareket Partisi’nden olacağı bilgisi Mersin ve ülkenin kamuoyuna oturdu. Peki başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilçelerde hangi adayların ismi ön plana çıkıyor .İttifak geriye kalan 13 İlçede hangi partiden aday ile seçimlere girecek. 

31 Mart 2024 seçimlerine doğru gidilirken aday adayların başvuruları partilerde sona ermeye başladı. Ankara ve yerel kulislerin her gün değiştiği sıcaklığını koruduğu bugünlerde adaylarda partiler tarafından açıklanacağı günleri, halkta kimlerin aday olacağını merak etmeye devam ediyor. 31 Mart 2019 seçimlerinde Burhanettin Kocamaz’ın aday olamaması ile ülke gündemine oturan Mersin seçimin her zaman kritik geçtiği, yerel kadar ulusalı da etkileyen seçim çevrelerinden biri olarak gösterilmeye devam ediyor. Mevcut Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer tekrar partisi tarafından aday gösterilip gösterilmeyeceğinin gündemdeki sıcaklığı devam ediyor. Cumhur ittifakı ise  Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerinde birlikte seçime girme kararı alındığını duyurdu. Son aldığımız yüksek kulis bilgilerine dayanarak Cumhur İttifakı’nın merakla yıllardır beklenen bu sefer hangi partiden aday çıkaracağı netleşmeye başladı.

CUMHUR İTTİFAKI MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ADAYI MHP’DEN 

Cumhur ittifakı kulislerinde konuşulanlara göre; yerel seçimlerde AK Parti 27 büyükşehir, MHP ise 3 büyükşehirde aday gösterecek. Adana, Mersin ve Manisa’da AK Parti aday göstermeyip MHP’nin adaylarını destekleyecek.

AK Parti ile MHP’nin oluşturduğu çalışma grubu raporunu tamamlayarak genel başkanlara sundu.

Buna göre Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bir araya gelerek mutabakatı değerlendirecekler. Değerlendirdikten sonra MHP Mersin adayı belli olacak.

Gündemde Mersin Büyükşehir Belediyesi adayı olarak MHP’de öne çıkan isimler MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal, 27.Dönem Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Önceki dönemlerde Toroslar Belediyesi’nin başkanlığını ve 2019 MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamit Tuna, önceki dönem MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli ve  Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın isimleri ön plana çıkan isimler olarak gösteriliyor. MHP’den aday adayı olan isimler birer birer MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye bizzat adaylık için dosyalarını teslim ettiler. Aralarında büyük bir yarışın yaşandığı isimlerin hangisinin aday olacağı önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi için AK Parti’de ise yapılan temayül yoklamasına Nafiz Deniz, Muhsin Bayar ve Ruhi Bayrak aday adayı olarak yarıştılar.

AKDENİZ ŞEHRİNDE YİNE AK PARTİ ADAYI OLACAK 

Mersin’in merkez ilçelerinden olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 seçimlerinde ”Akdeniz Şehri” benzetmesi yaptığı ilçede, AK Parti 2019’da bir ilke imza atarak Mustafa Gültak Cumhur ittifakı birlikte Akdeniz’i kazanmıştı. AK Parti’den  Mustafa Gültak’ın karşısında parti içinden ciddi rakiplerinin aday adayı olduğu 31 Mart 2024 seçimlerinde AK Parti’den kimin aday olacağı gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Mersin 2024 Yerel Seçimleri: Ne Bekleyebiliriz?

MHP’NİN KALESİ OLAN TOROSLAR’DE YİNE MHP İLE GİRİLECEK

Yıllardır Milliyetçi Hareket Parti’nin kazandığı Toroslar’da yine MHP adayı olacağı ön plana çıkıyor. Mevcut başkan Atsız Afşın Yılmaz’ın tekrar aday gösterilip gösterilmeyeceği belli değilken karşısında önceki dönem MHP Milletvekilliği yapmış olan Ali Öz, İlhan Çokgün ve MHP Toroslar eski ilçe başkanı Hüsnü Doğan’ın isimleride gündemde dolaşmaya devam ediyor.

KADİM KENT TARSUS’TA MHP İLE SEÇİMLERE GİRİLECEK

Mersin’in en eski yerleşim yerlerinden olan yıllarca MHP’nin yönettiği Tarsus’ta CHP’li Belediyeye karşı Cumhur İttifakı’nın MHP çatısı altında aday ile gireceği bizlere gelen önemli kulis bilgileri arasında duruyor.

YENİŞEHİR’DE AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ YARATILMAYA ÇALIŞILACAK 

CHP’nin kalesi olarak gösterilen Mersin merkezinin en önemli şehrin kalbinin attığı ilçelerinden olan Yenişehir’de MHP’nin az olduğu ilçelerinden biri olduğu için tekrar 2019 seçimleri gibi AK Parti ile seçimlere girilecek AK Parti’de öne çıkan isimler başta Yenişehir Belediyesi meclis üyesi İş İnsanı Abbas Özdiker olmak üzere Deniz Duman, Sedat Aksoy ve Emrah Velioğlu isimleri ön plana çıkıyor.

MEZİTLİ’DE ADAY BU SEFER AK PARTİ’DEN OLACAK 

Cumhur İttifakı’nda 31 Mart 2019 seçimlerinin aksine bu sefer adayın AK Parti’den güçlü bir isimle girilip seçimi yıllardır CHP’nin elinde olan Mezitli Belediyesini almak için büyük bir mücadele verileceği ön görülüyor. AK Parti adayı olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mezitli İlçe Belediyesi  Meclis Üyesi İş İnsanı Mevlüt Ekmekçi’nin adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

ERDEMLİ’DE MHP ADAYI İLE SEÇİMLERE HAZIRLANILACAK

Yıllardır MHP ile yönetilen Erdemli Belediyesi’nde adayın tekrar MHP li bir isim olacağı belirtiliyor.

SİLİFKE’DE TEKRAR MHP LOGOSUYLA SEÇİMLERE GİDİLECEK

Mersin’in kadim ilçelerinden yörük ilçelerinden biri olarak adlandırılan Silifke’de tekrar MHP adayı ile seçimlere girileceği düşünülüyor.

KAYSI BAŞKENTİ MUT TARTIŞMA KONUSU 

Cumhur ittifakı’nın tartışma yaşadığı ilçelerden biride Mut daha önce hem Ak Parti’nin hem MHP’nin yönettiği Mut’ta adayın hangi partiden olacağı gündemdeki yerini ve heyecanını koruyor. İlçede her iki partiden de çok güçlü adaylar bulunuyor.

AYDINCIK BİR DAHA AK PARTİ İLE GİRİLECEK 

Mersin’de yıllardır sürekli  AK Parti’nin kazandığı ilçede tekrar AK Parti adayına oy verilecek.

GÜLNAR, BOZYAZI, ÇAMLIYAYLA VE ANAMUR’DA CUMHUR İTTİFAKI ADAYLARI MHP’DEN 

Bir aksilik çıkmaması durumunda zaten MHP’nin yıllardır kazandığı bu 4 ilçede tekrar MHP adayları ile seçime girilecek.

 

Kaynak: ÖZEL HABER

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.