Mersin CHP’de Büyükşehir İçin kılıçlar çekildi aday adayları ön seçim istiyor

Mersin CHP’de Büyükşehir İçin kılıçlar çekildi aday adayları ön seçim istiyor
Yayınlama: 05.12.2023

Mersin’de 31 Mart 2024’te yapılması planlanan Mahalli İdareler Seçimlerinde  Belediye Başkan Aday Adayları ve belediye meclis üyeleri partilerinden başvurularını yapmaya başladı. AK Parti’nin temayül yoklamalarını bitirmesi, Cumhur İttifakının tekrar anlaşmak üzere olduğu, HEDEP’in her yerde kendi adaylarımızla seçimlere girme kararlığında olduğunu bildirmesi ve İYİ Parti’nin Özgür Özel’in işbirliği teklifini redderek seçimlere bu kez yerel seçimlere  Millet İttifakı çerçevesinde girmeyeceğini belirtmesi seçim stratejilerinin son hamleleri oynanmaya devam ediyor. Siyaset kulislerini seçimler öncesinde gündemin sıcaklığını koruyor. Binlerce başvurunun yapıldığı  Cumhuriyet Halk Partisi’nde belediye başkanlığı için başvurular 5 Aralık’ta bugün sona eriyor.

 

CHP Mersin’de bugüne kadar Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı için 5 aday adayının başvuruda bulunduğu bilgisine eriştik . Bu isimler arasında başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer bir daha başkan olmak niyetiyle başvuruda bulundu. Vahap Seçer’e rakip olarak partide yıllardır siyaset yapan güçlü aday adayları da bulunuyor. Mersin’de Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı diğer isimler şu şekilde Eski Kültür Bakanı, çeşitli dönemlerde milletvekilliği ve belediye başkan adaylığı yapmış biri olan Fikri Sağlar, 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili  ve önceki dönemlerde Büyükşehir adaylığı için birden çok kez aday adayı olan Serdal Kuyucuoğlu, Makine Mühendisleri Odası eski başkanı ve 27. dönem CHP Mersin milletvekili adayı Alper Turna ile CHP’nin yıllardır Mersin siyasetinde etkin isimlerinden biri olan daha önce Tarsus Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunan ve  CHP Mersin İl Başkanı olmak içinde büyük bir mücadele veren Alptekin Eser Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olabilmek  için başvurusunu Mersin İl Başkanlığı’na yaptı.

CHP’Lİ ADAY ADAYLARI MERSİN BÜYÜKŞEHİR İÇİN ÖN SEÇİM İSTİYOR 

Sağlar “Bırakın adayımızı ön seçimle Mersinliler belirlesin!

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından olan Fikri Sağlar, Serdar Kuyucuoğlu ve Alptekin Eser yaptıkları açıklamalarda ve ziyaretlerde ön seçim isteklerini güçlü bir şekilde dile getirdiler.

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından Fikri Sağlar ilk olarak yeni seçilen CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i ziyaret ederek seçimlerin ön seçimle olması konusunda konuştuğunu yaptığı açıklamada belirrtti. Günler ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlar, “31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP’nin daha çok belediye kazanması yereldeki parti üyelerinin iradesinin aday belirleme sürecine yansıması ile olur” dedi.

“Adayları yerel belirlerse, kendi belirlediği aday için sahada yüksek motivasyonla çalışılır” diyen Sağlar, “1989 başarısı böyle sağlandı” ifadelerini kullandı.

Sağlar paylaşımına “Bırakın adayımızı ön seçimle Mersinliler belirlesin!” ifadelerinin yer aldığı bir afişi de ekledi.

 

Resim

KUYUCUOĞLU”HALK, HALK DİYENLERİN HALKIN ONAYINDAN KORKMADAN ÖN SEÇİMİ DESTEKLEMELERİNİ BEKLİYORUM”

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Serdal Kuyucuoğlu’da ön seçim vurgusunu dile getirdi. Serdal Kuyucuoğlu CHP İl Başkanlığını ziyarette bulunarak ”Aday tespitinde demokrasi ve halkın kendi yöneticilerini seçme hakkı adına önseçim yapılmasını beklediğimiz bilgisini paylaştı. Her yerde ve parti içerisinde Demokrasi istiyoruz. Halk, halk diyenlerin, halkın onayından korkmadan önseçimi desteklemelerini bekliyorum.” diyerek yaptığı ziyaretteki konuşmayı bu şekilde kamuoyuna duyurdu.

Bir 7 kişi ve yazı görseli olabilir

 

ALPTEKİN ESER ” CHP’ NİN VEFALI, CEFAKAR ÜYELERİNİN ONAYINI VE DESTEĞİNİ ALMAK İSTİYORUM.”

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından Alptekin Eser ”MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VAHAP SEÇER’ E AÇIK BİR ÇAĞRI” yazısıyla sosyal medya hesaplarından paylaşım yaparak Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e  ve partiye çağrı yaparak ön seçim yapılması vurgusunu dile getirerek Cumhuriyet Halk Partililerin oyuyla aday olunması vurgusu yaptı.

Alptekin Eser ”CHP tarihindeki onurlu duruşlardan iki örnek:” başlığıyla yayımladığı yazı bu şekilde
”Türkiye 1977 yılındaki yerel seçimlere doğru gidiyor. CHP Genel Başkanı Sayın Bülent Ecevit. CHP İzmir İl Başkanı ise Sayın Dr. Sedat Akman. Türkiye’nin bütün il, ilçe ve beldelerinde CHP’nin Belediye Başkan Adayları önseçimle belirleniyor. Sayın Ecevit partideki bütün gücünü ve yetkilerini kullanarak, İl Başkanına kendisini İzmir Belediye Başkan Adaylığını önseçim yapmadan direk aday olarak ATAMA teklifinde bulunuyor. İl Başkanı böyle büyük bir teklifi reddediyor. ATAMAYLA Başkan Adayı olmak istemediğini söylüyor ve kesinlikle ÖNSEÇİM istiyor.
Halbuki; böyle büyük bir teklifi kabul etse, çok büyük bir olasılıkla İzmir Belediye Başkanı olacak. Ama Sayın İl Başkanı bu ATAMAYI kabul etmeyince ÖNSEÇİM yapılıyor. Mevcut İzmir Belediye Başkanı Sayın İhsan Alyanak belediyenin gücünü de kullanarak önseçimi kazanıyor ve CHP adayı olarak girdiği seçimi yeniden kazanarak tekrar İzmir Belediye Başkanı oluyor.
Yıl 1989. Türkiye yerel seçimlere doğru gidiyor. CHP 1980 darbesiyle kapatılmış ve yerine CHP’yi temsilen SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) kurulmuş. Genel Başkan Sayın Erdal İnönü. Bütün Türkiye’ de il- ilçe ve beldelerde SHP’nin Belediye Başkan Adayları ve Belediye Meclis Üyeleri ÖNSEÇİMLE belirleniyor.
Türkiye’nin en büyük ili olan İstanbul’ da ise hiç kimse SHP’ den Belediye Başkan Adaylığı için başvuruda bulunmuyor.
Çünkü; bütün anketler mevcut Belediye Başkanı Anavatan Partili Sayın Bedrettin Dalan’ ı en az % 65’lerle seçimi yeniden kazanacağını gösteriyor.
Sayın İnönü, Sayın Nurettin Sözen’ e adaylık teklifinde bulunuyor. Sayın Sözen TEK ADAY OLMASINA KARŞIN, yine de MUTLAKA BİR SANDIK KONULMASINI ŞART KOŞUYOR. Sanki başka adaylarda varmışcasına bir ÖNSEÇİM havasının partiye ve partililere egemen olmasını istiyor. Ve sandık konuluyor. Ve tabii ki Sayın Sözen tek aday olarak girdiği sandıktan SHP’nin İstanbul Belediye Başkan Adayı olarak çıkmış oluyor.
Ve seçimler yapılıyor. Hiç kimsenin kazanma ihtimali görmediği SHP seçimleri kazanıyor.
Şimdi; bütün bu yaşanmışlıkların ışığında, buradan Sayın Vahap Seçer’ e sesleniyorum:
Sayın Seçer; 2019 Yılındaki Yerel Seçimlerde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, CHP’ den tam 13 kişi adaylık için başvuruda bulundu. Siz, bu 13 kişi arasından ATAMAYLA ; yani Genel Merkezin kararıyla CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldunuz.
Başta CHP’liler olmak üzere, Mersin’ deki bütün Atatürkçü’ler, solcular ve TEK ADAMLIK REJİMİNE karşı olan toplumun bütün duyarlı vatandaşlarının canla- başla çalışması sonucu ve verdikleri oylarla Belediye Başkanı oldunuz.
Ve… Siz; seçildikten sonra, tam 3 yıl boyunca, bütün konuşmalarınızda bu seçimi kendi FERASET’inizle kazandığınızı büyük bir gururla söylediniz.
Son 1,5 yılda ise, bu söylemlerinizin yanına bir de Mersin tarihinde görülmeyen hizmetleri yaptığınızı büyük bir coşkuyla, heyecanla ve gururla anlatmaya başladınız.
Ve halen bütün konuşmalarınıza bu söylemle devam ediyorsunuz.
Ben de şimdi buradan size şöyle seslenmek istiyorum;
Madem geçmiş seçimi kendi FERASET’inizle kazandınız ve geçen 4,5 yılda Mersin tarihinde görülmeyen büyük hizmetler yaptınız, o zaman yarından tezi yok, bir basın toplantısı düzenleyiniz ve şöyle haykırınız:
BEN KESİNLİKLE ÖNSEÇİM İSTİYORUM. BEN; CHP’ NİN MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMAK İÇİN, ÖNCELİKLE VE ÖZELLİKLE CHP’ NİN VEFALI, CEFAKAR ÜYELERİNİN ONAYINI VE DESTEĞİNİ ALMAK İSTİYORUM.
BEN; CHP’ NİN NAMUSLU, DÜRÜST, ONURLU, KİŞİLİKLİ ÜYELERİNİN FERASETİNE GÜVENİYORUM.
ONUN İÇİN DE KESİNLİKLE ÖNSEÇİM İSTİYORUM DİYE HAYKIRINIZ.
BÖYLECE; OLMASI GEREKEN DEMOKRAT BİR DURUŞU ORTAYA KOYUNUZ.” diyerek yazısını paylaştı.
Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAYIN VAHAP SEÇER' E AÇIK BİR ÇAĞRI CHP ALPTEKİN ESER' görseli olabilir

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.