Cuma, Eylül 22, 2023

Yeni Araç Sahibi Olmak Giderek Zorlaşıyor! 3 Otomobil Markası Yeni Zammı Duyurdu..

Otomobil markaları Haziran 2023 fiyatlarını açıklamaya başladı. Markalar araç fiyatlarına yüzde 2 ile yüzde 6 arasında zam yaptı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı mayıs ayında 111 bin 356’lık rekor satışla bir önceki yıla göre yüzde 70,9 büyüdü. Nisanda da rekor satış kaydedilmişti. Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, otomotiv sektöründeki rekor artışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazeteci Emre Özpeynirci’nin Twitter hesabından yaptığı değerlendirmeler şöyle: “Hem mayıs hem ilk 5 ayda rekor Mayıs ayı otomobil ve hafif ticari araç satışları %70,9 artarak 111.356 adet oldu. Ocak-Mayıs döneminde yani ilk 5 ayda ise pazar %60,5 oranında artarak 445.006 adet olarak gerçekleşti’’ sözleriyle belirtti.

SIFIR OTOMOBİL ALMAK HAYAL OLDU

Kurda yaşanan yukarı yönlü hareketler otomobil markalarını da etkiliyor. Otomobil firmaları yeni zamlar açıklıyor. Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, Twitter’dan üç yeni markanın çeşitli modellerinde ortalama yüzde 4 ila 5’e varan zamları duyurdu:

Renault Clio, Tatiliant, Captur ve Megane modellerine yüzde 4 ila 5 arası zam, Fiat Egea Sedan, Egea Cross modellerine yüzde 4 ila 5 arası zam ve Seat Ibiza, Leon, Arona modellerine de yüzde 4 ila 5 arasında zam uygulandığı öğrenildi. 

ZAMLAR KUR FARKINA DİRENEMİYOR

Diğer zam gelen marka ve modeller de şu şekilde:

 

Honda Civic, Jazz, CR-V, City, Accord : Yüzde 4

 

Peugeot 208, 2008, 308, 408, 3008,5008 +EV modeller : Yüzde 6-7

 

Opel Corsa, Astra, Crossland, Mokka +EV modeller : Yüzde 5-7

 

Citroen C3, C3 Aircross, C4, C5, C5 Aircross, C-Elysee : Yüzde 6-9

 

Nissan Juke, Qashqai, X-Trail : Yüzde 2-3

 

Nissan Qashqai Tekna : Yüzde 8

 

Hyundai i20, Tucson : Yüzde 5

 

Kia Sportage : Yüzde 1

 

Diğer markalarında bu hafta içerisinde yeni fiyatlarını sitelerinden duyurması bekleniyor. Hem yaz aylarının gelmesi hem de sıfır araç fiyatlarına gelen zamlar ikinci el fiyatlarında yükselişe neden olması bekleniyor.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler