Mersin Haber

Mersin’de Cumhur İttifakı sessiz: Meclise değil tatile gelmişler!

Mersin’de Cumhur İttifakı sessiz: Meclise değil tatile gelmişler!
Yayınlama: 11.06.2024
A+
A-

Cumhur İttifakının bileşenleri olan Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Mersin’de aldıkları yenilgiden sonra kentte muhalefet konumuna gerilediler. 2019 dönemi Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaşanan tartışmalar tarih oldu. Mersin’de Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye meclis üyeleri toplantılarda sessiz! Konuya dair analizlerini paylaşan Zeynel Boğan, Cumhur İttifakı meclis üyelerinin performanslarını ölçtü. İşte Zeynel Boğan’ın yazısı…  

31 Mart Seçimlerinden sonra meclis çoğunluğunun CHP’ye geçmesiyle meclisin işleyişinde de bazı değişmeler yaşandı. Bu vesile ile Cumhur İttifakı, meclisteki üstünlüğünü kaybederek muhalefet grubuna dönüştü. Muhalefet meclis üyelerinin meclis çalışmalarına katılımları ve gündeme katkıda bulunmaları pek nadir, artık. Yani anlayacağınız Cumhur İttifakı mecliste muhalefet konumuna henüz alışabilmiş değil.

HAZİRAN AYI 1. BİRLEŞİMİ GERÇEKLEŞTİ

Seçimlerden hemen sonra meclisin işleyişini merak etmekteydim. Uzun uzadıya gözlemlerde bulunarak partilerin ve grupların performanslarını yakından izliyordum. İlçelerde yaşanan imar meselelerine dair problemler meclisin ana gündemini teşkil etmekteydi. Ne ilginçtir ki imar problemlerini meclise CHP ve DEM Parti mensubu meclis üyeleri taşıdı.  Cumhur İttifakı’nın konuya seyirci kalması ve herhangi bir katkıda bulunmaması dikkatimi çekti. Toplumun sorunlarının belediye meclisine taşınması hususunda Cumhur İttifakı’nın herhangi bir çalışması yok, sanırım. Meclis üyeleri, gündemi dinlemek ve ders almak için meclise gelmişler ise ne mutlu.  Büyük bir gelişme kaydediliyor, demek. Memleketin sorunları var. En azından bir şeylerden haberdar olurlar.

HAKKÂRİ BELEDİYESİ’NE ATANAN KAYYUM, GÜNDEME GELDİ

Son günlerin en tartışmalı mevzusu haline gelen Hakkâri Belediyesi’ne atanan kayyum tartışmaları, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşındı. Konuyu mecliste gündem eden Akdeniz Belediye başkan yardımcısı ve meclis üyesi Özgür Çağlar, büyükşehir belediye idaresinin kayyum konusunda sessiz kaldığını iddia etti. Kısa bir süre önce Akdeniz Belediyesi önünde DEM Partililerin ve bazı STK’ların, kayyum protestosunda bulundukları ve oturma eylemi gerçekleştirdikleri, hepimizin malumu. Sayın Çağlar, protestolara belediye idaresinin destek vermemesini eleştirdi. Konuyla ilgili önemli noktalar sayın Çağlar’ın gözünden kaçmış, olsa gerek. CHP Mersin il örgütünden örgüt idaresine dek hemen herkes, kayyum konusunda sert tepkilerde bulundular. Üstelik CHP’li birçok ismin Akdeniz Belediyesi önündeki oturma eylemine katıldıkları herkesçe biliniyor. Mesele siyasi bir alanı ilgilendirdiğinden siyasi partiler ve siyasetçiler olabildiğince demokratik bir zeminde sürece duyarlılık gösteriyorlar. Ne var ki, sayın Çağlar siyasetin belediye meclisi üzerinden değil, parti il örgütü tarafından yapılması gerektiği, bu ince çizgiyi düşünememiş. Belediye başkanının toplumu temsil ettiğini ve olabildiğince siyasi tartışmalara girişmediğini unutan sayın Çağlar, başkan Seçer’in kentin büyük problemleriyle uğraştığını da unutmuş olmalı.

CUMHUR İTTİFAKI TATİLE GELDİ

Malumunuz Mersin’de havalar bunaltıcı bir seviyeye yükseldi. İnsanlar serin bir ortam bulmak için mekan mekan dolaşmaya başladılar. Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’ne mensup Cumhur İttifakı’nın encümenleri için meclis toplantı salonu iyi bir dinlence yeri oldu. Sahada yoğun ve hatta çok yoğun çalıştıklarından meclis salonu kendileri için serinleme ve dinlenme mahalli oldu. Lütfen ciddiye almayın, şaka yapıyorum. İnanılmaz atıl durumdalar. Etkin bir muhalefet örneği gösteremiyorlar. Neden? Çünkü, Cumhur İttifakı’nın meclis üyeleri muhalefet sergileyecek bir donanıma sahip değil. Alıştılar iktidar olmaya, ne de olsa. Mersin’in sorunlarına da vakıf değiller. Belki de kenti umursamıyorlardır. Şuana dek kente dair herhangi bir gündem oluşturmuş yahut gündeme katkı sağlamış da değiller. Bu nasıl açıklanabilir ki? Arkadaşlar, siz o meclise serinlemeye mi geldiniz? Yoksa tüm hayallerinizi ve planlarınızı sayın Serdar Soydan’ın kazanması üzerine mi, kurmuştunuz? Bunca sessizliğiniz, ondan kaynaklanıyor olmasın? Moral bozmayın. Başkan Seçer’e destek olup Mersin’in sorunlarının çözümünde ve projelerin gerçekleştirilmesinde aktif rol oynayabilirsiniz. Halkın gönlünde taht kurarsınız. Mantıksız bir muhalefet örneği sergilemek kimseye kazandırmaz. Hele, son dönemlerde toplumdan uzaklaştığı düşünülen Cumhur İttifakı’nın halkın sorunlarını gündem etmemesi, daha büyük kayıplara yol açar.

Kaynak: Zeynel Boğan

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.