Mersin Haber

Mersin Milletvekili Nurettin Nebati kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır?

Mersin Milletvekili Nurettin Nebati kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır?
Yayınlama: 12.02.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin milletvekili Nurettin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde dünyaya gözlerini açmış  ve 60 yaşındadır.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

İş insanı, tekstil işiyle uğraştı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliği’nde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, TÜGVA, ÖNDER, UTESAV, TDED, BEK, İDD, İDV, Kült Vakfı ve benzeri vakıf ve derneklerde üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanı ve Parlamenterler arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup, Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi’nde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır. Millî Görüşten Muhafazakâr Demokrasiye ve Hâkim Parti Sistemi ve Türkiye’nin İlk Hâkim Partisi olarak AK Parti isimli eserleri bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresi’nde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

24. Dönem İstanbul, 25. Dönem Şanlıurfa ve 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılığı görevinin ardından, 2 Aralık 2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı. 3 Haziran 2023 tarihine kadar süren Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinin ardından AK Parti 28. Dönem Mersin Milletvekili olarak seçildi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!