Müfide İlhan kimdir, ne zaman vefat etti, aslen nerelidir?

Müfide İlhan kimdir, ne zaman vefat etti, aslen nerelidir?
Yayınlama: 26.03.2022

Müfide İlhan (19 Şubat 1911, İstanbul – 2 Şubat 1996, Bodrum), Türk öğretmen ve siyasetçi.

1950 yılı yerel seçimlerinde Mersin Belediye Başkanı seçildi. Türkiye’de İl Belediye Başkanı olarak seçilmiş ilk kadındır.

1911 yılında İstanbul’un Beykoz ilçesinde doğdu. Babası, Mareşal Fevzi Çakmak’ın, I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Cephesi’nde şehit düşen kardeşi Mehmet Nafiz Çakmak, annesi Emine Hanım’dır. Amcası Fevzi Çakmak’ın himayesinde yetişti.

ALMANYA’YA GİTTİ

Meslek yaşamına İstanbul Moda İlkokulu’nda başladı. İlk evliliğini bir subay olan Nuri Çetinkaya ile yaptı. Eşinin görev yerleri olan Erzurum, Doğu Beyazıt ve Kırklareli’nde öğretmenlik yaptı. Eşinin Berlin’ e askeri ateşe olarak tayini üzerine 1936–1937 yıllarında Almanya’ya giderek Almanca öğrendi. Bu evlilik boşanma ile sonuçlanınca Ankara’ya döndü ve özel bir anaokulu açtı ancak mali sıkıntılardan ötürü okulu kapatmak zorunda kaldı. İlk eşinden iki kızı vardır.

Vahap Seçer kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?

Daha sonra Mersin’in ilk Belediye Başkanı Galip İlhan’ın oğlu olan Doktor Faruk İlhan ile evlendi. Eşinin Ankara’ya tayini olmasından sonra Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji’nde çalıştı.

 

1946 yılında eşi ile birlikte eşinin memleketi olan Mersin’e yerleşti ve Mersin’de aktif siyasete başladı. 1950 yerel seçimlerinde Demokrat Parti’den aday olarak Belediye Başkanı seçildi. Siyasi çatışmalar nedeniyle Aralık 1951’de görevinden ve partisinden ayrıldı.

YILIN ANNESİ MÜFİDE İLHAN

Yedi çocuk annesi Müfide Hanım, 1966 yılında Türk Anneler Derneği tarafından “Yılın Annesi” seçildi.

Müfide İlhan kimdir, ne zaman vefat etti, aslen nerelidir? Kim Kimdir?

Eşini 1967 yılında yitiren İlhan, bu kaybın ardından Almanya’da okumakta olan en küçük kızının yanına gitti ve 1968-1981 arasında bu ülkede yaşadı.

1980 döneminde yurda döndükten sonra yeniden aktif siyasete ilgi gösterdi. Turgut Sunalp’ın kurduğu Milliyetçi Demokrasi Partisi’nin (MDP) çalışmalarına katılsa da, bu çalışmaları çok uzun sürmedi.

MERSİN’DE HEYKELİ DİKİLDİ

2 Şubat 1996 tarihinde yaşadığı Bodrum’da çocuklarının yanında kalp krizi sonucu öldü ve orada toprağa verildi. Mersin’de bir mahalleye ve bir ilköğretim okuluna Müfide İlhan’ın adı verilmiş olup, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından da heykeli dikilmiştir.

 

Ayhan Kızıltan kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli?