Mersin Haber

Levent Uysal Kimdir? Kaç Yaşında ve Aslen Nereli? Mersin MHP 1'inci Sıra Milletvekili Adayı Levent Uysal Biyografisi..

Paylaş

14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı seçimleri ve 28. Dönem Milletvekili Seçimlerine sayılı günler kala MHP, aday gösterilen isimleri açıkladı. Aday listesinde yer alan MHP Mersin milletvekili adayı Levent Uysal, gündem oldu. Peki Levent Uysal kimdir, nereli? Levent Uysal Nişantaşı Üniversitesi'nin kurucusu mudur?

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan Milletvekilliği Genel Seçimlerine kısa bir süre kala Milliyetçi Hareket Partisi aday listesini açıkladı. Listede yer alan isimlerden biri de Levent Uysal oldu. MHP Mersin Milletvekili Adayı olarak gösterilen Levent Uysal hakkında yapılan araştırmalar da hız kazandı.

LEVENT UYSAL KİMDİR?

1968 yılında Mersin'de dünyaya gelen Levent Uysal ilk ve ortaokul eğitimini doğduğu şehirde tamamladı.  Mersin Dumlupınar Lisesi’nden mezun olan Uysal, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü, Turizm İşletme Bölümü’nü bitirdi.

 

Nişantaşı Üniversitesinin reklamlarında bizzat yer alarak herkesin dikkatini çekmiş bir isim. O güne kadar Nişantaşı Üniversitesi'nin adını duymayan varsa bile üniversitenin kurucusunun fotoğrafıyla reklam kampanyası yapılınca, herkes bir anda Levent Uysal'dan söz etmeye başlamıştı.

 

Uzun yıllar Çukurova Grubu'nda Mehmet Emin Karamehmet'le dirsek dirseğe çalışan, ardından Türk Telekom'da üst düzey yöneticilik yapan ve ardından kısa bir süreliğine Vakıf Üniversiteleri Birliği Genel Sekreterliği koltuğuna oturan Levent Uysal'ın kendi eğitim kurumunu kurması 2010 yılında 550 bin lira sermayeyle Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı'nı kurmasıyla başlamış.

Osmanbey'de meslek yüksek okulu açarak eğitim sektörüne giren Uysal, 2012'de üniversiteye dönüştürerek büyüttüğü projeyi, bugün itibarıyla öğreniyoruz ki 30 bin öğrenciye ulaşacak kadar ilerletmiş.

Bilimsel yeterlilik ve mali konularda her yıl denetlendiklerini ve kademeli olarak büyüdüklerini anlatan Levent Uysal, sürdürülebilir bir yapı kurmaya çalıştıklarını ve satın almaları bizzat yöneterek ve projeler üreterek mali açıdan güçlü kalmaya çalıştıklarını söylüyor.

Nişantaşı Üniversitesi'nin İstanbul'da 5 kampusu var. Adını aldığı Nişantaşı'nda yer sorunu çıkınca Bayrampaşa'da büyük bir kampuse geçen üniversitenin öğrencilerinin yüzde 65'i burslu. "Tercih listesinde 150 bin öğrenci Nişantaşı'nı yazmış.

Yani ilk 3'teyiz. Öğrenci psikolojisini iyi yönetmek lazım. Mesela geçmişte 'Boğaziçi Üniversitesi yakınında billboardlara astığımız 'Dert etme biz varız' reklam kampanyası bu yaklaşımın bir sonucu" diyor.

Uysal, yurtdışında eğitim vermek üzere Londra'da bir şirket de kurmuş. Şu anda Nişantaşı Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerden 50'si Londra'daki Nişantaşı Yerleşkesi'nde dil eğitimi alıyor.

"Dublin, Köln, İspanya'da Barcelona ya da Madrid ve Milano'ya da yerleşke açmak üzereyiz. Öğrencilerimiz dil öğrensin, kültürel açılardan kendilerini geliştirsinler istiyoruz" diyen Uysal'ın projeleri bunlarla da bitmiyor. Dubai'de Londra merkezli bir okul ile anlaşarak okul açacaklarını, Avusturya'da ise şehircilik üzerine bir fakülte açmak için görüşmeleri son aşamaya getirdiklerinden söz ediyor.

Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinden bir yıl önce üniversite için 106 bin metrekare kapalı alan satın alan ve projeye başlayan Levent Uysal, 2018 yılında 30 bin olan öğrenci kapasitesini kademeli olarak 68 bine çıkaracak.

Böylece Nişantaşı Üniversitesi'nin içeride ve dışarıda eğitim için yaptığı yatırım da 700 milyon lirayı bulacak. Uysal, "Şimdiye kadar 150 milyon liralık yatırım yaptık. Maslak için de 550 milyon liralık yatırım yapıyoruz" diyor.

Eğitim dışındaki işlerinden söz etmek istemese de Mersin'de ailesine ait arazileri zaman içinde büyüttüklerini ve şu anda yaş sebze ve meyve üretip ihraç ettiklerini Levent Uysal'dan öğreniyoruz.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

Apple'den Türkiye Ürünlerine Bir Zam Daha! İşte Yeni İPhone, Apple Watch, AirPods ve MacBook Fiyatları..

Apple Türkiye'nin henüz 2 hafta önce yapmış olduğu zamlara vatandaş alışmamışken, Apple ürünlerine 5 Haziran 2023 itibariyle yeni bir zam… Daha Fazla Oku

6 Haziran 2023

Son Dakika: Kahramanmaraş Yine Sallandı!

Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin derinliği ise 11,41 kilometre olarak belirlendi. AFAD'ın verilerine göre, Kahramanmaraş'ın Göksun… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

Merkez Bankası Başkanlığı'na Sürpriz İsim! Hafize Gaye Erkan Kimdir, Nerelidir ve Kaç Yaşında?

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimleri sona erdi, yeni kabine belli oldu. Gözler Merkez Bankası Başkanlığı’na çevrildi. Yatırımcı ve işçiler yönünü ekonomide… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

Boşanma Avukatı Açıkladı: Türkiye'de En Çok Karşılaşılan Boşanma Nedeni Belli Oldu!

Yapılan değerlendirmeye göre eşlerin evlilik birliğinin devamı sürecinde birbirlerinden uzaklaştıkları ve ilgisiz davranarak evliliğin kopuş noktasına geldiğini göstermekte. En çok… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

Sigaraya Beklenen Zam Geldi! Sigara Tiryakilerini Üzecek Fiyatlar Belli Oldu!

Yılbaşında zamlanan sigaraya bir yenisi eklendi. Philip Morris grubu sigaralara 5 TL zam yapıldı. Son zammın ardından en ucuz sigara… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

ÖTV'siz, KDV'siz, Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Geliyor! 2023 Vergisiz İPhone Fiyatları Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs Genel Seçimlerinde bir defaya mahsus cep telefonu ve bilgisayar alınabileceği vaadi muhalefetin de vaatleri… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

MESKİ, 3 Tesisin Enerji İhtiyacını Güneşten Karşılıyor

MESKİ, yenilebilir enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmaya devam ediyor. Bu kapsamda MESKİ, Çatı Tipi Güneş Enerji Santralleri (GES) ve… Daha Fazla Oku

5 Haziran 2023

Mandıra Filozofu Müfit Can Saçıntı, Mersin'de Mizah Günlerine Katıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi düzenlediği kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra kentte farklı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen etkinliklere de destek olmaya devam… Daha Fazla Oku

4 Haziran 2023