Hasan Özalp Önal kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

Hasan Özalp Önal kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Yayınlama: 21.12.2023

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Mersin Toroslar Belediye Başkan Aday adayı Hasan Özalp Önal’in biyografisi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Seçim sürecine start verdikten sonra köy köy mahalle mahalle gezen CHP’li Hasan Özalp Önal kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır sorularının cevaplarını sizler için hazırladık.

HASAN ÖZALP ÖNAL KİMDİR?

CHP Toroslar Belediye Başkan Aday Adayı Hasan Özalp Önal, 1972 yılında Mersin Toroslar Arpaçsakarlar Köyünde doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Mersin’de tamamladı. Ankara Atılım Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. İş yaşamında Ecza Kooperatiflerinde Finans Müdürü ve Güneydoğu Bölge Müdürü görevlerinden sonra Mersin’de önde gelen firmalarında Genel Müdürlük görevinde bulundu. Akabinde ticaret hayatına atıldı. İş hayatının yoğunluğundan kalan zamanlarda Toroslar ‘da bulunan ata yadigârı topraklarda ailesiyle birlikte çiftçilik de yapmaktadır.

 

Babası Saim ÖNAL, Cumhuriyet Halk Partisinden Toroslar /Arpaçsakarlar Beldesinde 2 dönem Belediye Başkanlığı ve Mersin Belediyesinin çeşitli kademelerinde müdürlük yapmıştır. Annesi Şengül ÖNAL İlçe ve İL yöneticiliği görevlerinde bulunmuştur. Tekelden işçi emeklisidir. Ülke ve bölge sorunlarını bilen, siyasetin içerisinde olan bir ailede büyüdü.

 

Hasan Özalp Önal, Ankara’da öğrencilik yıllarında Gençlik Kollarında başlayan siyasi hayatına, Mersin’e dönünce devam ederek Toroslar Arpaçsakarlar il ve ilçe delegelikleri, Toroslar İlçe Bilişim Sorumluluğu, 2 dönem CHP Mersin Örgütten Sorumlu İl Başkan Yardımcılığı, Basın ve Medya Sorumlusu, Sivil Toplum Örgütleri Sorumlusu ve Ekonomi Sorumlusu olarak görev yaptı.

 

CHP’li Önal, 2019 Mart seçimlerinde Toroslar ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçildi. Toroslar ‘da İmar ve Bayındırlık Komisyonunda, Büyükşehir’de ise Ulaşım ve Amatör Spor Komisyonlarında aldığı görevi 4 dönemdir devam etmektedir. Önal, Meclis Üyeliği sürecinde, vatandaşların düğün, nişan, bayram ve cenazelerinde acılarını, sevinçlerini ve mutluluklarını birlikte paylaştı. 67 mahalle muhtarının ve vatandaşların Toroslar ve Mersin Büyükşehirle ilgili sorun ve taleplerinin takipçisi olan Hasan Özalp Önal, Meclis üyesi olarak üzerine yüklenen tüm sorumlulukları başarıyla yerine getirirken vatandaşın çözüm noktası oldu. Mesleki ve siyasi çok sayıda sivil toplum kuruluşunda üye ve yönetici olarak görev yaptı. Halen MEPIAD (Mersin Perakendeci İş İnsanları Derneğinde) Genel Sekreterlik görevi devam etmektedir.

 

Eşi, devlet okullarında resim öğretmeni olup, 2 çocuk babasıdır.

Hasan Özalp Önal’in biyografisini sonlandırırken kendi kaleminden şu ifadeleri ekliyoruz:’’ İkametgâhım, iş yerim, bağım bahçem, tarlam, yaylam Toroslardadır. Toroslar ‘da yaşadığım, çalıştığım, siyaset yaptığım için ailem burada olduğu için çiftçisini, esnafını, işçisini, köylüsünü, ırk, din, dil, mezhep ayrımı yapmadan tanırım. Tarımın esnafın ekonominin sosyal hayatın zorluklarını ve sorunlarını, Torosların imkân ve zenginliklerini, 33 merkez 34 (köy) mahallerini sokak sokak, ev ev bilirim. Mutlu ve Modern Toroslar için adayım’’

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.