Mersin Haber

AK Parti ve MHP’den Mersin Hamlesi: Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Kim Olacak?

AK Parti ve MHP’den Mersin Hamlesi: Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Kim Olacak?
Yayınlama: 12.11.2023
Düzenleme: 15.11.2023 01:34
A+
A-

Yerel seçimler öncesinde AK Parti ve MHP’de hazırlıkların başladığı öğrenildi. 31 Mart 2024 yılında yapılacak yerel seçimler öncesinde Cumhur İttifakı’nda CHP’nin elinde olan 11 büyükşehir belediye başkanlığı için yeniden ittifak yapacağına ‘kesin’ gözüyle bakıldığı öğrenildi

Yerel seçimler için çalışmalarına başlayan AK Parti’de CHP’nin elinde olan Büyükşehirler için özel çalışmalar sürerken, 2019 yerel seçimlerinde ittifak ortağı MHP’ye bıraktığı ve “kazanamadıkları” Adana ve Mersin için de yeni planları hazırladıkları öne sürüldü.

Ak Parti’de 9-17 Kasım tarihleri arasında yapılacak adaylık başvurularının ardından 19 Kasım’da gerçekleştirilecek temayül yoklamasıyla sürecin daha net bir hal alması bekleniyor. Ancak siyasette her an her şeyin olabileceğini unutmamakta fayda var.

MERSİN İÇİN KOLLAR SIVANDI

Mersin’i CHP’den almak için çalışma yürüten AK Parti, geçen seçimde Büyükşehir adaylığını MHP’ye bırakmış ve Mersin CHP’ye kaptırılmıştı. 2024 seçimlerinde Mersin’i kazanmak isteyen AK Parti’nin Adana ve Mersin için MHP’nin kararını beklediği iddiası siyasi kulisleri hareketlendirdi.

Yerel seçimlere giden yolda partiler çalışmalarına hız kesmeden devam ederken Cumhur İttifakı kanadında yaşanan yeni gelişmeler, Mersin siyasetinde dengeleri değiştirecek türden.

GÜÇLÜ ADAYLAR

Ak Parti’nin Mersin ısrarı devam ederken kulislerde aday olarak, geçmişte Mersin milletvekilliği, 59. ve 60. hükümetlerde Devlet Bakanlığı yapmış, Kürşat Tüzmen’in ismi geçiyor. Buna karşın Milliyetçi Hareket Partisi’nde, şu anda Mersin’in tek MHP’li Milletvekili olarak görev yapan Levent Uysal ismi kulislerde konuşulan isimlerin başında geliyor. Mersin’deki Kürt seçmenin Ak Parti’nin adayına daha olumlu ve sıcak bakacağı da konuşulan konular arasında.

HAMİT TUNA HALA GÜÇLÜ İSİM

Öte yandan, Hamit Tuna ismi de büyükşehir için önerilen isimlerden bir tanesi. Ancak iddialara göre Hamit Tuna’nın gönlünde Toroslar var.

 

AK Parti’ye yakın kaynaklar, MHP’ye Mersin’de aday çıkartmayı düşünüp, düşünmediklerini sorusunun cevabına göre adaylık ve seçim çalışma stratejisini devreye alacaklarını iddia etti

MHP’ye Mersin için farklı bir teklif daha götürüleceğini öne süren kaynaklar, Büyükşehir adaylığında bu kez AK Partili adaya, geriye kalan tüm ilçelerin MHP’ye bırakılması önerisinde bulunulması için hazırlık yapıldığını kaydetti.

AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan vekilliğinin de MHP’li isimlere bırakılabileceği konusuna sıcak baktığı da kulislerde dillendiriliyor.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!