Mersin Haber

Yerel basının yaşadığı ekonomik darboğazı Meclis’e taşındı

Yerel basının yaşadığı ekonomik darboğazı Meclis’e taşındı
Yayınlama: 12.06.2024
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, TBBM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kamuda tasarruf tedbirleri adı altında yerel basının ilan ve reklam gelirlerinin azaltılmasını, “Yerel basını yok etme, susturma hamlesi taşıyan bu anlayışı kabul etmiyoruz. Gazeteden, haberden tasarruf olmaz” sözleriyle eleştirdi.

CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, kamuda tasarruf tedbirleri adı altında yerel basının ilan ve reklam gelirlerinin azaltılmasını meclis gündemine taşıdı. Gülcan Kış, “Yerel basını yok etme, susturma hamlesi taşıyan bu anlayışı kabul etmiyoruz. Gazeteden, haberden tasarruf olmaz” dedi.

Pandemiden bu yana süregelen ekonomik krizin yerel basın üzerindeki olumsuz etkilerini işaret eden Kış, kamuda yürürlüğe giren Tasarruf Genelgesi’nin yerel basının hayatta kalma mücadelesini daha da zorlaştırdığını belirtti. Kış, “Tasarruf paketindeki kısıtlamalar, yerel basının hayatta kalma mücadelesini daha da zorlaştıracak, hatta birçoğunun kapısına kilit vurmasına neden olacaktır” sözlerini kullandı.

Kış, yerel basının ana gelir kaynağının abone satışları, reklamlar ve resmi ilanlar olduğunu anımsatarak, Mersin başta olmak üzere birçok şehirde zor şartlar altında görev yapan yerel basının yok olmasına ve basın emekçilerinin işsiz kalmasına seyirci kalmayacaklarını vurguladı.

“Yerel basın demokrasinin önemli bir unsuru”

Kış, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Demokrasiye, halkın haber alma özgürlüğüne karşı olan, yerel basını susturma, yok etme anlayışı taşıyan bu yanlış karardan derhal vazgeçilmelidir. Çünkü gazeteden, haberden tasarruf olmaz.”

Yerel basının demokrasinin önemli bir unsuru olduğuna dikkat çeken Kış, bu tür kısıtlamaların halkın haber alma özgürlüğünü de tehdit ettiğini ifade etti.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!