Yenişehir Belediyesi çiftçiye tarlada eğitim veriyor

Yenişehir Belediyesi çiftçiye tarlada eğitim veriyor
Yayınlama: 09.01.2023

Mersin Yenişehir Belediyesi hayata geçirdiği Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile çiftçilerin doğru tarımı öğrenip uygulayabilmesi için tarım alanlarında çalışmalarına başladı.

Tarımsal üretimin tüm aşamalarında çiftçilerin karşılaştıkları problemleri çözmek ve yeni teknolojileri en iyi şekilde kullanmalarını sağlamak amacıyla verilen Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile üretime ve üreticiye destek veriliyor.

Mersin Yenişehir Belediyesi ilçe genelinde yapılan tarımsal faaliyetlere destek olmak ve katma değeri yüksek alternatif ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla çiftçilere doğru tarım yöntemlerini anlatıyor. Tarımsal Danışmanlık Hizmeti ile ilçede üretim yapan vatandaşlara ücretsiz ekim ve dikim yöntemleri, budama, hastalık ve zararlılarla mücadele, gübreleme, sulama, hasat ve teknik danışmanlık desteğinde bulunan Yenişehir Belediyesi üreticileri yalnız bırakmıyor. Belediye bünyesinde görevli olan uzman ziraat mühendisleri arazilerde üreticiye yönelik eğitimlerine başladı.  Hizmet kapsamında Değirmençay Mahallesi’ndeki çiftçilere doğru kış budaması hakkında uygulamalı eğitim verildi.

Değirmençay Mahallesi’nde şeftali ağaçlarının kış budamasını yapan çiftçilere doğru dal kesiminin yeniden filizlenme aşamasındaki önemini uygulamalı olarak anlatan Yenişehir Belediyesinden görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Güven Murat Davşanoğlu Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit, kaliteli ve verimli tarımsal üretimi çok önemsiyor. Tarımsal Danışmanlık Hizmeti, Belediyemize ait bir proje. Bu proje ile üreticilerimizin yanında olduğumuz gibi onlara ekim, dikim, budama, seyreltme, ilaçlama, gübreleme konularında bilgilendirmede bulunuyoruz. Bu sayede doğru tarım uygulaması da yapmış oluyoruz.  Talepte bulunan çiftçilerimizle arazilerine gidiyoruz,  incelemeler yapıyor ve en doğru yöntemi kendilerine anlatıyoruz.  Kış budaması üretimin en önemli aşaması. Hem verim hem de ağacın genç kalması için doğru budama yapılmalı. Ayrıca doğru budama meyvelerin kaliteli olmasını da sağlayacak. Bu nedenle bugün burada çiftçilerimize bilgiler verdik.” dedi.

Muhtar Şahin Işık, “Çiftçi doğru üretim yöntemlerini öğrenmeli ve kendisini geliştirmeli.”

Sert çekirdekli ürünlerin yanı sıra tropikal meyvelerin de Değirmençay’da yetiştirilmeye başlandığını söyleyen Mahalle Muhtarı Şahin Işık,  üreticiler olarak istedikleri zaman Mersin Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e kolaylıkla ulaşabildiklerini de belirterek “Biz üretici olarak her zaman üretmeye hazırız. Doğru üretim de bizim için çok önemli. Bu hizmet için Yenişehir Belediye Başkanımız Abdullah Özyiğit’e teşekkür ederim. Çiftçi doğru üretim yöntemlerini öğrenmeli ve kendisini geliştirmeli. Yenişehir Belediyemiz bu konuda bize destek veriyor. Çok memnunuz. dedi.

Danışmanlık hizmetinden yararlanmak isteyen üreticiler 444 33 54 telefon numarasıyla Yenişehir Halk Masası’nı arayarak talepte bulunabiliyor.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!