Mersin Haber

Yaş Meyve Sebze İhracatı Temmuz Ayında 155 Milyon Doları Aştı

Yaş Meyve Sebze İhracatı Temmuz Ayında 155 Milyon Doları Aştı
Yayınlama: 18.08.2022
A+
A-

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, Türkiye’nin temmuz ayındaki yaş meyve ve sebze ihracatının 155,2 milyon dolara ulaştığını, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) olarak bu performansa 54,4 milyon dolar değerle yüzde 35 oranında destek verdiklerini açıkladı.

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün temmuz ayında ihracat hacminde en güçlü artışları mantar, armut ve kayısı satışında elde ettiğini belirten Başkan Ferhat Gürüz, bu dönemde İsrail, Avusturya ve Suudi Arabistan pazarlarında dikkat çeken artışlara imza attıklarını vurguladı.

Temmuz ayında en çok şeftali, kiraz-vişne ve kayısı ihraç edildi

Türkiye’nin temmuz ayında 179 bin 398 ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendirdiğini aktaran Başkan Ferhat Gürüz, “Yılın 7. ayında sektörümüz en fazla şeftali, kiraz-vişne ve kayısı ihraç etti. Şeftalide yüzde 53 artışla 41 milyon dolarlık, kiraz-vişnede yüzde 45 azalışla 34 milyon dolarlık, kayısıda yüzde 82 artışla 26 milyon dolarlık döviz geliri elde ettik. İhracat hacminde en güçlü artışları sağladığımız ürünlerde yüzde 2 bin 849 artış ve 1,6 milyon dolar değer ile mantar birinci, yüzde 106 artış ve 1,2 milyon dolar değer ile armut ikinci, yüzde 82 artış ve 26 milyon dolar değer ile kayısı üçüncü sırada yer aldı.” dedi.

Yaş meyve sebze ihracatında ana pazarların Bağımsız Devletler Topluluğu, Avrupa Birliği ülkeleri ve Orta Doğu ülkelerinden oluştuğunu belirten Başkan Ferhat Gürüz, temmuz ayında en yüksek değerlere Rusya, Almanya ve Irak’ta ulaştıklarını ifade etti. Başkan Ferhat Gürüz, “Temmuz ayında en fazla ihracat yaptığımız ülkeler listesinde, değerde yüzde 52’lik artışla toplamda 83,1 milyon dolar ile Rusya birinci sırada yer aldı. Bu ülkeyi 28,2 milyon dolar değer ile Almanya ikinci, 4,3 milyon dolar değer ile Irak üçüncü sırada takip etti. Söz konusu ayda ihracat hacminde en güçlü performansı gösterdiğimiz ülkeleri incelediğimizde yüzde 148 artış ve 2,6 milyon dolar değer ile İsrail, yüzde 143 artış ve 1,9 milyon dolar değer ile Avusturya, yüzde 100 artış ve 1,1 milyon dolar değer ile Suudi Arabistan ilk üç pazarı oluşturdu.” diye konuştu.

“Ülkemizin uluslararası pazarlarda güçlenmesi için çok yönlü çalışmalar yapıyoruz”
Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak Türkiye’nin yaş meyve ve sebze ihracatında uluslararası pazarlarda güçlenmesi için çok yönlü çalışmalar yaptıklarını aktaran Başkan Gürüz, ihracatçı firmaların ve sektör paydaşlarının sorunlarına çözüm sağlanması konusunda büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Son haftalarda analiz ücretlerinde yüksek oranlardaki artışların yaş meyve sebze ihracatçılarını sıkıntıya soktuğunu belirten Başkan Gürüz, “Analiz ücretleri son günlerde yüzde 50’ye varan oranlarda atarak 2 bin 200 liraya kadar yükseldi. Karışık ürün yüklemesi yapan firmalarımız ayrı ayrı analiz yaptırdığı için TIR başına 10 bin liranın üzerinde ücret ödemek zorunda kalıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızdan laboratuvarların analiz ücretlerinde indirim sağlamasını bekliyoruz.” dedi.

Sektörün en önemli pazarı olan Rusya’da Akdenizli ihracatçıların etkinliğinin artırılmasına yönelik Temmuz ayı ortasında Nahodka şehrindeki tedarikçi firmaların temsilcilerini Mersin’de misafir ettiklerini dile getiren Başkan Gürüz, Nahodka Özel Nitelikli Alım Heyeti etkinliğinde 33 Türk firmanın 50’ye yakın B2B görüşmesi yaptığını, Rus heyetin narenciye alanında faaliyet gösteren işletmelerde incelemeler gerçekleştirerek yeni ticaret köprüleri kurulduğunu söyledi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!