Mersin Haber

Vahap Seçer’den Mersinlilere Çağrı; “Beni Denetleyin”

Mersin halkına yeni dönemde hayata geçirecekleri ‘Metro’, ‘Sosyal Konut’ ‘Müftü Deresi Yaşam Vadisi’ gibi 3 büyük proje için söz verdiğini söyleyen Seçer, Mersin halkına seslenerek; “Lütfen bunları takip edin ve beni bu konuda sıkıştırın. Bu 3 projeyi takip edin” dedi. Seçer, bir yandan vizyon projeleri ortaya koymaya ve bir yandan da gelir düzeyi düşük yurttaşları önceleyen projelere hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

Vahap Seçer’den Mersinlilere Çağrı; “Beni Denetleyin”
Yayınlama: 18.04.2024
Düzenleme: 09.05.2024 22:42
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Sözcü TV kanalında Aslı Kurtuluş Mutlu moderatörlüğünde Saygı Öztürk ve Deniz Zeyrek’in sunduğu ‘Başkent Kulisleri’ programının konuğu oldu. 

‘Sosyal Konut Projesi’nin detaylarını anlatarak, Avrupa’da da sosyal konutların yapıldığını belirten Seçer, “Tarsus Belediyesi ve Toroslar Belediyesi şu anda CHP’de olan iki büyük ilçemiz. İki başkanımızla da görüştük, Sosyal Konut konusunda ortak çalışacağız. Her iki bölgede de ilçe belediyelerin arazileri çok, bu konuda ortak projeler yürüteceğiz” diyerek, bir yandan vizyon projeleri ortaya koymaya ve bir yandan da gelir düzeyi düşük yurttaşları önceleyen projelere hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

“Mersinliler beni denetlesin”

Mersin halkına söz verdiğini hatırlatan Seçer, Meclis çoğunluklarının da olduğunu belirterek, “Metro’yu 5 yıl içerisinde bitireceğiz. Tam 47 kilometrelik proje yaptık. Altyapı Genel Müdürlüğü’nden onayını aldık. Bunlar uzun vizyon projeler ama devlete devamlılık esas. Projemiz hazır. İşte öyle marka kent oluyorsunuz ve öyle vizyon ortaya koyuyorsunuz” diye konuştu. Mersin halkına yeni dönemde 3 proje için söz verdiğini söyleyen Seçer, Mersin halkına seslenerek; “Lütfen bunları takip edin ve beni bu konuda sıkıştırın. Bir; raylı sistemler, iki; sosyal konut, üç; çok büyük bir park yapacağım. Bu 3 projeyi takip edin” dedi.

Mersin’in tarımsal üretimin yoğun olduğu bir bölge olduğuna işaret eden Seçer, “Özellikle kırsalda, partimizin oranı düşük olduğu bölgelerde milliyetçi, milliyetçi muhafazakar ya da seküler milliyetçi kırsal kesim insanın yaşadığı bölgelerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüksek oy alamıyordu. Son seçimlerde kırsal mahalleler oy ortalamamız yüzde 30 civarındaydı. Bu seçimde kırsal mahallelerden yüzde 49 oy aldık. Bu çok ciddi bir yükseliştir. Kent merkezinde zaten oyumuz yüksekti” diye konuştu. 

“Mersin Büyükşehir Belediyesi insanlara dokunuyor”

Sadece merkezde değil, kentin her noktasındaki yurttaşların ihtiyacına yönelik hizmetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Seçer, “Köyde yaşayan insan bizden muazzam bir bulvar, cadde istemez ya da kültür-sanat hizmetleri ön planda değildir. Köylü insan düzgün bir yolda ilçe merkezine gitmek ister. Temiz bir içme suyuna ihtiyaç duyar. Sizden sosyal destek ister. Ramazan’da gıda kolisi, hastası varsa ona ilgi ister. Bizim şehir merkezine gelip ailesinden birini ameliyat ettiren bir hasta refakatçisinin kalacak yer hizmeti, misafirhanemiz var. Belediye bunu dahi düşünüyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi insanlara dokunuyor. Eğer yüzde 60 oy alabiliyorsanız, bütün bu farklı talepleri olan kesimleri bir potada eritiyorsunuz demektir. Böyle bir tablo ortaya çıkıyor” dedi.

 “İkinci 5 yılda çok daha güzel hizmetler olacak”

 

Gazeteci Aslı Kurtulmuş Mutlu’nun CHP’li belediyelere yönelik engellemeleri sormasına yanıt veren Seçer, “İller Bankası’nın, bakanlıkların ya da Belediyeler Birliği’nin imkanlarından Cumhur İttifakı’nın belediyeleri yararlandı. Biz bu anlamda çok sıkıntılar çektik, Meclis çoğunluğumuz yoktu. Kanunla belirlenmiş gelirlerimizi efektif ve akılcı kullandık. Bir taraftan hizmetlerimizi yaptık, bir taraftan eski dönemin kötü mirasının borçlarını ödedik” diyerek, hükümetten bir destek alamadıklarını kaydetti. Meclis çoğunluğunu elde ettikleri için ikinci 5 yılda daha güzel hizmetler yapacaklarını vurgulayan Seçer, “Anlayışlı bir Meclis var, siyasi saiklerle karar vermiyorlar. İkinci 5 yılda çok daha güzel hizmetler olacak. Mersin, çok zaman kaybetti” diye konuştu.

 

Gazeteci Saygı Öztürk’ün CHP’li belediye başkanlarının devraldığı belediyelerin borçlarına ilişkin sorusuna da yanıt veren Seçer, farklı partilerden CHP’ye geçen belediyelerin çok fazla borçları olduğuna dikkat çekerek, “Toroslar, Silifke, Anamur ve Aydıncık Belediyesi işin içinden çıkılmaz bir durumda. Nerede bu para? Buharlaşmış, uçmuş, gitmiş” dedi.

 “Sahili halka açtık”

Gazeteci Zeyrek’in, Büyükşehir’in sahilde halkın hizmetine açtığı uygun fiyatlı işletmeler ile ilgili görüşünü bildirmesi ve geçtiğimiz günlerde eski Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın sosyal medyada yaptığı paylaşım sonrası gündem olan; ‘Büyükşehir’in seçimden sonra alkollü bar açması’ iddiaları ile ilgili sorusuna yanıt veren Seçer, “Sahili ben ranta da açabilirdim. Biz halka açtık. Orada bir-iki tane değil, 20 kafemiz var. Bunların 5’i alkollü alan krokisi içerisinde. Ben; ‘İnsanlar alkol tüketsin, alkol yararlı’ demiyorum. Ama bu yasaldır, ruhsatınız varsa istediğiniz yere restoran açtığınız zaman içki de verebilirsiniz. Biz hafif alkollü içkileri 5 restoranda veriyoruz ama bu demek değildir ki ‘Gelin zorla alkol alın.’ Zaten böyle bir derdimiz yok” dedi.

 

Sahilde çeşit çeşit kafeler bulunduğunu, isteyenin çocuğuyla, eşiyle veya arkadaşlarıyla oturabileceğini söyleyen Seçer, sahilde kafelerin yanı sıra birçok merkezin de bulunduğunu aktararak, “Türkiye’nin en güzel lüks, en manzaralı okuma salonu da orada. Su Sporları Merkezi de orada, her şey orada. Yaygara koparan, toplumu kaosa sürükleyen, insanları bölen ve ötekileştiren bu tip açıklamalar artık çaresiz ve tükenmiş siyasetçilerin işi” diye konuştu.

 

“Mersin özgürlükler kenti”

Mersin’deki her yurttaşın sahildeki gelişimden çok memnun ve mutlu olduğunu sözlerine ekleyen Seçer, “Herkes gidiyor, spor yapıyor, yürüyor. Gece 00.00’da gidin temiz bir parkta oturursunuz. Biz buraları halka açtık” dedi. Mersin’in farklı dünya görüşü ve farklı yaşam biçiminden insanların huzur içinde yaşadığı bir kent olduğunun altını çizen Seçer, “Mersin özgürlükler kenti. Herkesin bir yaşam biçimi vardır. Belediye toplumun her kesimine, her talebine cevap vermek zorunda. Siz gidip öyle bir yerde oturmak istemiyorsanız oturmazsınız” ifadelerine yer verdi.

 

“Bizler rüştünü ispat etmiş belediye başkanlarıyız”

Bundan sonraki sürecin hem yeni kazanan hem de yeniden kazanan belediye başkanları için çok daha önemli olduğunu söyleyen Seçer, “Bizler rüştünü ispat etmiş belediye başkanlarıyız. Eğer Ankara’da, Adana’da, Mersin’de, İstanbul’da, Antalya’da, Aydın’da eski belediye başkanları bu başarılı sonucu almışsa, bu insanlar rüştünü ispatlamış insanlardır. Eskişehir’den Tekirdağ’a kadar yeni gelen adaylarımız da kazandılar. Şimdi onların ilk dönemi. Onlar projelerle, inandırıcılıklarıyla, sözleriyle, iknalarıyla oy aldılar. Biz hizmetlerimizle aldık. Şimdi onların süreci başlıyor. Onların başarılı olmaları ve iyi işler yapmaları için her türlü katkıyı yapmamız lazım” ifadelerini kullandı. Seçer, kendilerinin Mersin’de yeni kazanan belediye başkanları ile toplantı yaparak, hem teknik hem de bürokratik destek sağladıklarını kaydetti.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.