Mersin Haber

Vahap Seçer Tarsus’ta: ”31 Mart’ta Hizmete Oy Verin”

Gelecek 5 yılla ilgili yapmayı planladıkları çalışmalardan da bahseden Seçer; Mersin Metrosu, Tarsus Tramvayı, Sosyal Konut, Şelale Otel’in yerine yapacakları Şelale Spor ve Turizm Kompleksi gibi önemli projelerini de paylaştı. Yerel seçimler için Mersinlilere seslenen Seçer, 31 Mart’ta hizmete oy verilmesi çağrısı yaptı.

Vahap Seçer Tarsus’ta: ”31 Mart’ta Hizmete Oy Verin”
Yayınlama: 28.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:53
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Vahap Seçer, Tarsus’ta faaliyet gösteren esnaf odaları, odalar ve STK lar bir araya geldi. Toplantı öncesi de Tarsus’ta otobüsle şehir turu yapan Seçer, Tarsus’un girişinden itibaren kent boyunca coşkuyla karşılandı.

 

Seçer: “5 yıldır kentle ilgili kararların birçoğunu STK’larla yaptığım toplantılarda aldım”
Daha sonra toplantıya geçen Seçer, burada yaptığı konuşmasında, Tarsus’un geliştiğinden söz ederek, beklenenin de çok üzerinde gelişmeler olacağını ifade etti. Tarsus’un sadece kendi dinamiklerinden değil, bölgedeki gelişmelerin yansımalarından da etkileneceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Özellikle Çukurova Uluslararası Havaalanı’nın açılması, bir tarafta Tarsus Karma OSB’nin yapımı, diğer tarafta Tarımsal Ürün Paketleme OSB’nin yapılması çok artı değerler” dedi.

“31 Mart’ta hizmete oy verin”
Yerel seçimler için Mersinlilere seslenen Seçer, 31 Mart’ta hizmete oy verilmesi çağrısı yaptı. Büyükşehir’in istikrarlı bir belediye olduğunu hatırlatan Seçer, “Bu kurum ciddi ve mali dengesini sağlamış bir kurumdur. Mersin Büyükşehir Belediyesi yoluna devam eden bir kurumdur. 5 yılda hizmetlerden memnun olan yurttaşlarımızın desteği bizim için önemli” diyerek, Tarsus’ta da Ali Boltaç’a destek çağrısı yaptı.

Yatırım programlarını yaparken de kamuoyu ölçümlerine göre karar verdiklerine değinen Seçer, hangi bölgeden hangi konu hakkında talep geliyorsa ona yönelik bir plan program yaptıklarını belirtti.

“13 ilçede yaptığımız hizmetlerde asla bir fark gözetmiyoruz”
Mersin’in 13 ilçesine eşit hizmet götürdüklerini ve aynı standartta işler yaptıklarını ifade eden Seçer, “Büyükşehir olarak 13 ilçede yaptığımız hizmetlerde ve projelerde asla bir fark gözetmiyoruz. ‘Burası Silifke, burası Tarsus, burası Gülnar, bu bunu kurtarır’ demiyoruz. Standart olarak ne olması gerekirse onu yapıyoruz. Bir standardımız var ve gidiyor” dedi ve kaynak israfı da yapmamak adına hizmeti götürecekleri noktada yaşayan insanların ihtiyaçlarını önceden araştırıp gözlemleyerek ihtiyaca göre hizmet ürettiklerini de ifade etti.

 

“Şu ana kadar Tarsus’a 363 bin ton asfalt kullandık”
Tarsus’un tarım bölgesi bir ilçe olduğu için oraya yaptıkları grup yollarının da önemine dikkat çeken Seçer, “Biz şu ana kadar Tarsus’a 363 bin ton asfalt kullandık. Köylere toplamda 584 kilometre yol yaptık. Her sokak, her yol Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait değildir. Şehirdeki ana caddeler ve grup yolları Mersin Büyükşehir’in sorumluluğundadır. Diğer yol güzergâhları ilçe belediyelerinin ya da Karayolları gibi farklı kurumlara aittir. Tarsus’ta önemli çalışmalar yaptık. Bunlar kırsal mahallede yaşayan üretici vatandaşların bize dönüşünden de anlaşılıyor” diyerek belediyecilik standardının çok üzerinde yollar yaptıklarını kaydetti.

 

“Tarsus Tramvayı’nın ilk onayını aldık”
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile Tarsus’un standardının değiştiğini söyleyen Seçer, Tarsus’ta çok daha güzel çalışmalar yapacaklarını kaydetti. Gelecek 5 yılla ilgili yapmayı planladıkları çalışmalardan da bahseden Seçer, majör projelerinden olan raylı sistemleri anlattı. Seçer, “Biz, bunun içerisine Tarsus’u da kattık. Geçtiğimiz hafta ilk aşamasının onayını da Ulaştırma Bakanlığı’ndan aldık. Toplamda Mersin’in 47 kilometre raylı sistem projeleri var. Bunun 12 kilometresi Tarsus Tramvayı. Uygulama projeleri hazırlanıyor” diye konuştu.

 

“Belediye halka hizmet yapacak”
Majör projelerinden olan Sosyal Konut Projesi’ni de anlatan Seçer, “Orta alt, alt gelir grupları için yaptığımız konutları vatandaşlarımıza kiraya vereceğiz” dedi. Şelale Oteli yıktıklarını ve yeni bir yapı inşa edeceklerini sözlerine ekleyen Seçer, oraya otel yapılmasının talep edildiğini ancak kabul etmediklerini kaydederek, “Belediye otel yapıp kiraya verecek kurum değildir. Belediye halka hizmet yapacak, sosyal yaşam merkezi yapacak, sosyal etkinlik merkezi yapacak, büyük parklar yapacak. Oteli de otelciler yapacak. Büyükşehir 10 milyonları hatta 100 milyonları harcayıp bir oteli kiraya vermek için vatandaşına yapacağı yol parasına ya da sosyal politikaya ayıracağı bütçeye otel yapmaz” diye belirtti.

 

“Şelale Spor ve Turizm Kompleksi’ni yapacağız”
Şelale Otel’in projesinde bazı revizyonlar yapmak istediklerini söyleyen Seçer, “Birkaç ay içerisinde de yeni revize ettiğimiz projeyi ihalesine çıkacağız. Orayı Şelale Spor ve Turizm Kompleksi olarak planladık” dedi. Atatürk Parkı’nı düzenledikleri gibi Kültür Parkı’nı da düzenleyeceklerinin bilgisini veren Seçer, “Parkın etrafındaki duvarları kaldıracağız. Dünyanın artık çok az kentin de duvarlarla çevrili parklar kaldı. Bir tanesi de bizim park. Yeni şekliyle çok beğenilecek. İçinde nostaljik bir havuzun ve restoranın olduğu; çocuklar için kadınlar için bazı ünitelerin olduğu güzel bir park haline getireceğiz” diye belirtti.

 

“Tarsus Gençlik Kampı’nı halka biz açtık”
Göreve geldiği 2019 yılında Tarsus Gençlik Kampı’nı da hizmete açtıklarını belirten Seçer, “Biz göreve geldiğimizde orası halka kapalı bir yerdi. Zaman zaman gruplar ya da spor kulüpleri orada kalıyordu. Biz; ‘Buraları halka açalım dedik’ ve açtık. 5 yıllık süre zarfında orada on binlerce çocuk ve kadın ağırladık. Bu rakam belki de 70-80 bini buldu. Muhtarlarımız organize ediyor ve mahallelere otobüsler gönderiyoruz. Başta dezavantajlı mahalleler olmak üzere kadınları ve çocukları oraya götürüyoruz ve çeşitli etkinlikler yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

 

Göreve geldiği günden bu yana kentte yapılan arkeolojik çalışmaları önemsediğini ve bu çalışmalara destek olmak için bütçe ayırdıklarını belirten Seçer, yaptıkları desteklerin ikinci dönemde de devam edeceğini vurguladı.

 

“İkinci 5 yıllık dönemimizde Tarsus’ta önemsediğimiz ve hayata geçireceğiz 3 projeksiyon var”
Tarsus’un arıtmasının şu anda kapasite olarak yetersiz kaldığını ve tükenme durumuna geldiğini de söyleyen Seçer, yakın tarihte ikinci kademe atık su arıtma tesisi yapacaklarını da müjdeledi. Projesinin onaylandığını ve finansmanının da hazır olduğunu vurgulayan Seçer, Yenice’ye de çok kısa bir zaman diliminde arıtma tesisi yapacaklarını sözlerine ekledi.

 

İkinci 5 yıllık görev süresi boyunca kentin doğusu Yenice’den, batısı Yeşilovacık’a kadar bütün kanalizasyon ve alt yapı projelerini tamamlayacaklarını belirten Seçer, söz konusu yatırımlar için finansman arayışlarını tamamladıklarını kaydetti. 70 milyon avrosu hibe olmak üzere 156 milyon avro finansman temin ettiklerini belirten Seçer,  ikinci 5 yıllık görev süresinde hayata geçirecekleri tesis projelerini tek tek dile getirdi.

 

Gelecek dönemlerinde Tarsuslular için 3 projeksiyonu olduğundan da bahseden Seçer, ilkinin Tarsus’ta hayata geçirecekleri ‘Tramvay’, ikincisinin ‘Sosyal Konut’, üçüncüsünün ise ‘Şelale Spor ve Turizm Kompleksi’ olduğunu dile getirdi. Toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.