Türkiye’nin şehir merkezine en uzak ilçesi Mersin’de

Türkiye’nin şehir merkezine en uzak ilçesi Mersin’de
Yayınlama: 09.01.2024
Düzenleme: 09.01.2024 14:11

Türkiye’nin şehir merkezine en uzak ilçesi Mersin’de bulunuyor. Antalya sınırında yer alan Mersin’in Anamur ilçesi, Türkiye’de bağlı olduğu il merkezine en uzak olan ilçedir. Mersin il merkezine uzaklığı 239 kilometre olan ilçe, Türkiye’de il merkezine en uzak ilçe konumunda bulunuyor.

Türkiye’nin bir liman kenti olan Mersin, turizm, sanayi, tarım ve denizcilik alanında adını sıkça duyuruyor.

Mersin’in en yüksek tepesi dağcılık sporunun gözde noktası oldu

ŞEHİR MERKEZİNE EN UZAK İLÇE ANAMUR

Türkiye’nin şehir merkezine en uzak ilçesi Mersin’de bulunuyor. Antalya sınırında yer alan Mersin’in Anamur ilçesi, Türkiye’de bağlı olduğu il merkezine en uzak olan ilçedir. Geçmişi antik çağlara ulaşan Anamur, Mersin’in en önemli ilçelerinden biridir

KARAMAN’A MERSİN’DEN DAHA YAKIN

Mersin şehir merkezine 239 kilometre mesafede olan Anamur, sınır komşusu olduğu Antalya şehir merkezine 255 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yanında bulunan bir diğer il olan Karaman’a ise 200 kilometre uzaklıkta olan Anamur, Konya şehir merkezine ise 308 kilometre mesafede bulunuyor.

ANAMUR NE ZAMAN İLÇE OLDU?
1869 yılında ilçe olan Anamur, 1867 yılında Konya vilayetine bağlı İçel Sancağı’nın bir kazasıydı. 1877 yılında İçel sancağı Adana’ya bağlanınca, Adana’nın İçel Sancağı’nın bir kazası durumuna geldi. 1933 yılı Haziran aylarında yeni İçel Vilâyetine bağlanan Anamur o zamandan bu zamana kadar Mersine bağlı kaldı.

ANAMUR MUZU İLE ÜNLÜ
Türkiye’de muz, yer fıstığı narenciye ve çilek ile ünlü bir ilçe olan Anamur, özellikle çam, meşe, kavak, çınar, maun gibi ağaçlar ile defne, keçiboynuzu (harnup), pıynar, zakkum gibi maki grubu bitkilerle kaplı. Nüfusu 66 bin 994 olan Anamur’un halkının büyük çoğunluğu Türk kökenlidir.
Stratejik konum nedeniyle Anamur çok önemli bir noktada bulunuyor. Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nen en yakın mesafesi kuş uçumu Kıbrıs 74 km, Girne 95 km, Lefkoşa 119 km ile Anamur yer alıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.