Mersin Haber

Türkiye İşçi Partisi Mersin’de Gazetecilerle Buluştu

Türkiye İşçi Partisi Mersin’de Gazetecilerle Buluştu
Yayınlama: 21.01.2023
A+
A-

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl örgütü basın buluşmasında gazetecilerle bir araya gelerek Mersin’in sorunları konuşuldu.

 

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü düzenlediği basın buluşmasında gazetecilerle bir araya geldi. Sansür yasası ve internet yasasıyla iktidarın engellemeye çalıştığı özgür basın çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü toplantıda Mersin’in sorunları da ele alındı.

 

“MERSİN SÖMÜRÜ KENTİ HALİNE GELDİ”

 

Mersin İl Örgütü binasında yapılan toplantıda konuşan TİP Parti Meclis üyesi Bülent Ufuk Ateş partinin bir emekçi partisi olduğuna vurgu yaparak, “Kadın hareketinden çevre hareketine, LGBTİ+ mücadelesinden,  işçi haklarına kadar her alanda  öncü bir partidir Türkiye İşçi Partisi” dedi.

Emeklilerin bir zamanlar rahatça yaşadığı Mersin’in emekli kenti olma özelliğinden çıktığını söyleyen Ateş, “50 yıldır burada yaşayan insanlar barınma sorunu yaşıyor. Bu kent yoksul emeklilerin kentidir, işçinin emekçinin kentidir. Mersin limanı Türkiye’nin gururu diye anılır ama orada insanlar asgari ücretin altında çalışıyor.

1950’lerde bizim verdiğimiz vergilerle açıldı ama Singapurlu iş insanlarına peşkeş çekildi ve uyuşturucu trafiğinin merkezi haline geldi. Diğer yandan Türkiye’nin ilk serbest bölgesi burada açıldı. Türkiye’ye değer getirdiği söyleniyor ama çocuk işçiler çalıştırılıyor orada. İnsanlar kölelik koşullarında çalıştırılıyor ve sendikalaşma çabası devletin kolluk kuvvetinin baskısıyla engelleniyor. Aynı zamanda narenciye depoları tamamen sömürünün yaşandığı bir yer haline geldi. Mersin yoğun sömürünün olduğu vahşi kapitalist bir şehir haline geldi.

Bizler bunun önüne geçmek, emekçiye hakkı olan sağlanana kadar mücadele etmek için buradayız” diye konuştu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!