Kategoriler Mersin Haber

TORTEK Kursiyerleri, Ürettikleri Ürünleri Defilede Sergiledi

Paylaş

Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları’nda (TORTEK) 41 branşta eğitim gören 905 kursiyer, Hayat Boyu Öğrenme Yıl Sonu Sergisi etkinliğinde hünerlerini sergiledi.

Gelinlikten abiye ve geleneksel kıyafetlere kadar birçok ürünün görücüye çıktığı etkinlikte kursiyerler, kendi ürettikleri kıyafetlerle defile düzenleyerek ünlü modacılara taş çıkardı.

Defilede boy gösteren eğitmen ve kursiyerlerin saç ve makyajlarını da Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Kurslarında eğitim gören kursiyerler yaptı.

El becerilerinin eğitimle bütünleştiği Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları (TORTEK), hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla yürüttüğü çalışmalar ile geçmişten günümüze tarihi dokuyu ve kültürü gelecek nesillere taşıyor.

Mersin’de mesleki eğitimde bir marka haline gelen TORTEK, Hayat Boyu Öğrenme Yıl Sonu Sergisi ile takı tasarımından ahşap boyamaya, ev tekstilinden dikiş nakışa, kilim dokumadan oyuncak bebek yapımına kadar kursiyerlerin ürettiği birbirinden güzel ürünleri Mersinlilerin beğenisine sundu.

“Türk, Azerbaycan ve KKTC Bayrak Motifli Kıyafetler Büyük Alkış Aldı”

Akbelen Mahallesi’nde bulunan Şehit Jandarma Uzman Çavuş Murat Tutal Parkı’nda gerçekleşen etkinlikte milli duygular da doruklara çıktı.

Türk, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayraklarının motifinin işlenerek hazırlandığı kıyafetler, katılımcılardan tam not aldı. 10.Yıl Marşı ile sahnede sergilenen bu çalışma ayakta alkışlandı.

905 kursiyerin el emeği göz nuru ile hazırladığı ürünlerin sergisi, yine özenle dikilen kıyafetlerin defilesi ve workshop atölye çalışmaları ile eğitim ve üretimin en güzel örneğinin yaşandığı etkinlik yoğun ilgi gördü. Toroslar Kadın ve Çocuk Danışma Merkezi görevlilerinin de yer aldığı etkinlikte çocuklar ise doyasıya eğlendi.

“TORTEK Mesleki Eğitimde Başarının En Güzel Örneği Oldu”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından başlayan programda TORTEK kursiyerleri söz alarak kendilerine bu imkanı sunan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür etti.

Mahallesinde düzenlenen bu etkinlik ile büyük mutluluk duyduklarını belirten Akbelen Mahalle Muhtarı Seyhan Teyyar de Başkan Yılmaz’a teşekkür ederek,  TORTEK kursiyerlerini emeklerinden dolayı tebrik etti.

 

“TORTEK ile Evinizde, Mahallenizde, Köyünüzde, Dileğiniz Her Yerdeyiz”

Toroslar Belediyesi Başkan Vekili Adnan Baş ise Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kursiyerlerin hünerlerini sergilediği “Hayat Boyu Öğrenme” etkinliğine katılan vatandaşlara teşekkür etti. Başkan Vekili Baş; “Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşın Yılmaz’ın, Hayat Boyu Öğrenme ve Çevik Belediyecilik anlayışıyla sürdürülen meslek edindirme kurslarımızla özellikle kadınlara yeni iş kapıları açıyoruz. El becerilerinin eğitimle bütünleştiği kurslarımızda birbirinden güzel eserleri üreterek sergileyen tüm kursiyerlerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ediyoruz. TORTEK ile evinizde, mahallenizde, köyünüzde, dileğiniz her yerdeyiz” diye konuştu.

“Öğrenmenin Yaşı Yok”

Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet de TORTEK kapsamında ilçenin her mahallesinde teknik ve eğitime yönelik kurslar açan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’a teşekkür etti.

“TORTEK Hayat Boyu Yıl Sonu Sergisi, öğrenmenin yaşının olmadığını bir kez daha gösterdi” diyen Kaymakam Çenet; “Bu sergi ile unutulmaya yüz tutan kültürümüzü yeniden bize öğreterek geçmişle gelecek arasında bir köprü kurmamıza sağladılar. Kursiyerleri tebrik ediyor, bu kursları düzenleyen Başkanımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ın eşi Meltem Yılmaz’ın da katıldığı etkinlik, protokol üyeleri tarafından kursiyerlere başarı sertifikalarının verilmesiyle son buldu.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

Mersin Büyükşehir’in Gezici Kütüphanesi Çay Mahallesi’nde

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gezici Kütüphane otobüsü ‘Kitobüs’ ile ilçe ilçe gezerek ilkokul öğrencileri ile buluşuyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve farklı kitaplarla buluşmalarını… Daha Fazla Oku

27 Kasım 2022

Başkan Seçer Mezitli Esnafı ve Vatandaşlarla Buluştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli ilçesinde bir iş yerinin açılışına katıldı. İstihdama katkı sunan iş yerlerinin ve işletmelerin… Daha Fazla Oku

27 Kasım 2022

Mersin’de Tarihi Ticaret Yolu Yeniden Kullanılıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekipleri, tarımsal üretim faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde, ulaşım altyapısının kalitesini… Daha Fazla Oku

27 Kasım 2022

Mersin Kariyer Merkezi, Lojistikçileri Sektöre Hazırlıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, gerçekleştirdiği projelerle bir yandan işgücü piyasasının nabzını tutarken, diğer taraftan da gençlerin mesleki ve kariyer… Daha Fazla Oku

26 Kasım 2022

Büyükşehir Ekipleri, Temiz ve Yeşil Bir Mersin İçin Çalışıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, sorumluluk alanında bulunan ve ulaşımın yoğun şekilde aktığı D-400 karayolunun… Daha Fazla Oku

26 Kasım 2022

Doğa Bizi Çağırıyor’un Yeni Durağı Sağlıklı Mahallesi Oldu

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde geleneksel hale getirilen ‘Doğa Bizi Çağırıyor’ etkinlikleriyle vatandaşlar, her seferinde farklı yerleri deneyimlemenin… Daha Fazla Oku

26 Kasım 2022