Mersin Haber

Toroslar’da İmar Sorunu Sürüyor: Yeni Yatırımlar Gecikiyor

Toroslar’da İmar Sorunu Sürüyor: Yeni Yatırımlar Gecikiyor
Yayınlama: 14.11.2022
A+
A-

(Mersin Odak Haber)- Mersin’in en fazla nüfusa sahip ilçesi Toroslar’da 3’üncü ve 7’inci Etap İmar Planlarının engellere takılması yatırım yapmak isteyen yatırımcıları ve yatırım bekleyenleri mağdur ediyor.

Toroslar Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl ortasında satışa çıkardığı arazileri satın alan yatırımcılar, uzun bir süredir imar probleminin giderilmesi için uğraşıyor. Belediyenin kendi arazileri alan yatırımcılar 3’üncü ve 7’inci Etap İmar Planlarının Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar Belediyesi meclisinden geçmesine rağmen hala uygulamaya geçilmemesinden dolayı mağduriyet yaşadıklarını belirttiler. Aldığımız bilgilere göre yatırımcılar önümüzdeki günlerde yapacakları basın açıklamasıyla mağduriyetlerini kamuoyuyla paylaşacaklarını belirttiler.

Konuyla ilgili görüştüğümüz yatırımcılar, inşaat malzemelerinin gün geçtikçe pahalılaşmasından dolayı yapacakları yatırımın gerçekleşemediğini ve hala ne kadar bekleyeceklerini bilmediklerini aktardılar. Bir süredir Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar Belediyesi arasında mekik dokuyan yatırımcılar; ‘’İmar izinlerini alamadığımız için yatırım yapamıyoruz. Konut krizinin giderek arttığı Mersin’de yeni konutların bir an önce yapılması elzemdir. Toroslar Belediyesi’nin satışa çıkardığı arazileri satın aldık fakat inşaat yapamıyoruz. Her geçen gün girdi maliyetleri artıyor. İnşaata malzeme sağlayacak malzemeci de sıkıntı yaşıyor, çalışacak işçi de sıkıntı yaşıyor. Bizler de bu sorunların bir an önce çözülmesini istiyoruz. Toroslar ilçemizin gelişmesi ve konut kriziyle baş edebilmesi için önünün açılması gerektiğini savunuyoruz. 3’üncü ve 7’inci Etap İmar Planının uygulamaya sokulmasını istiyoruz. Bunun için gerekli her türlü girişimi, diyaloğu gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Daha fazla mağduriyetin artmaması için yerel yönetimlerin yatırımcılarına kolaylık sağlamasını talep ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Toroslar ilçesine yatırım yapmak için bekleyen yatırımcılardan aldığımız bilgiye göre imar uygulamasının Toroslar Belediyesi tarafından tamamlanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi’ne gitmesini beklediklerini belirttiler. Satın aldıkları arazilere yatırım yapmayı bekleyen yatırımcılar, konunun muhattaplarından anlayış beklediklerini dile getirdiler.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!