Toroslar’da Denetim Raporu’na Muhalefet Şerh Düştü

Toroslar’da Denetim Raporu’na Muhalefet Şerh Düştü
Yayınlama: 02.04.2022
Düzenleme: 02.04.2022 01:13

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz başkanlığında toplanan mecliste, denetim komisyonunun raporunun okunması tartışmalara neden oldu.

HABER: SABRİ BORAK

Meclis üyesi Eren Türker, belediyenin yaptığı Gönül Bağı projesinde bütçesinin yarısını reklama harcadığını belirtti. Türker, sanatçı Buray’a bir konser için 436 bin liralık konser ücreti verildiğini belirterek tepki gösterdi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ise gelir ve giderlerin gerçekleşme oranına dikkat çekerek; “Bizim belediyemizde kızımıza, oğlumuza, yeğenimize ihale verdiğimizi duyamazsınız. Ama başka belediye başkanlarında bunları görürsünüz. Burada gösterdiğiniz tavrı Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeki denetim raporunda da sizlerden bekliyoruz’’ diyerek okları Başkan Seçer’e çevirdi.

Belediyenin 2021 Mali Yılı Gelir ve Giderlerinin okunduğu raporda gelir ve gider kalemleri incelemesinde Toroslar Belediyesi’nin bütçede 300 milyon lira gider öngörülürken 280 milyon 548 bin TL giderin gerçekleştiği, 294 milyon TL gelir öngörülmüşken 310 milyon 735 bin gelir tespit edildi. Gider bütçesinin yüzde 93.52 oranında, gelir bütçesinin ise yüzde 105.69 oranında gerçekleştiği görüldü. Gelir gider dengesinin iyi kurulduğu belirtildi.

Denetim Raporuna Muhalefetten Şerh

Ekonomik krizlere karşı gelir fazlası olması nedeniyle temkinli ve hazırlıklı olunduğu ifade edilerek ihalelerdeki iş ve işlemlerin kanunlara uygun olduğu belirtildi. Denetim Raporuna komisyon üyeleri Eren Türker ile Hasan Çağanay ise muhalefet şerhini düştü.

Meclis Üyesi Eren Türker

Meclis Üyesi Eren Türker

Muhalefet şerhinin gerekçesi ile ilgili bilgi veren Eren Türker, ihalelerle ilgili eleştirilerini toplantıda dile getirdi. Pandemi döneminde ihalelerin ‘öngörülemeyen neden’ ile pazarlık usulü yapılmasına tepki gösteren Türker, açık usul ihale ile rekabet ortamı oluşturabilirken pazarlık usulü ihale ile bunun yapılamayacağını belirtti.

Türker: ”Gönül bağı kopmuş”

Gönül bağı projesindeki harcamalarla ilgili eleştirilerde bulunan Türker, “Gönül bağı kopmuş. Harcamalar kontrol edilip tekrar gönül bağı başlamalıdır. Bu proje bizimde övdüğümüz bir proje idi” dedi.

Türker, Toroslar Belediyesi’nin pandemi döneminde hayata geçirdiği 8,5 milyon bütçeli Gönül Bağı projesinin 3,5 milyonun reklama harcandığını söyledi. Gönül bağı projesi hakkında konuşan Türker, “Bu projede yaklaşık 8,5 milyon lira civarı bir gider var. Bunun üç buçuk milyon lira kadarı reklam gideri. Burada bütçenin neredeyse yarısı reklama verilmiş ve görünen o ki hor kullanılmış. Bu para reklama verileceğine ihtiyaç sahibi vatandaşa yardım olarak verilebilirdi. Herhalde Gönül Bağı da kopmuş’’ diye belirtti.

2021 mali yılı faaliyet raporunun görüşülmesinin ardından eleştirilere cevap veren Başkan Atsız Afşin Yılmaz, şerh raporunda 3 defa “salgın hastalık bahane edilerek’ cümlesine tepki gösterdi. “Bizim sistemimizde satın almalarımızda ihalelerimizde mevzuata hukuka vicdana aykırı hiçbir şey yok” diyen Başkan Yılmaz, “Bundan eminiz. Hata olabilir, eksik olabilir ama salgın hastalık bahane edilerek şu yapılmış bu yapılmış. Toroslar Belediyesi, Covid döneminde en aktif çalışan belediyedir. Ben diğer belediyelerimizle ilgili değerlendirme yapmak istemiyorum’’ dedi.

Başkan Yılmaz: “Biz gerçek ihaleler yaptık’’

Pandemide 17 günlük kapanma döneminden 3 gün önce kapanmanın olacağı açıklandığını ifade eden Başkan Yılmaz, “17 günlük kapanma döneminde ve sonrasında Gönül Bağı projemizle vatandaşımızın her sıkıntısını elimizden geldiği kadar çözmeye çalıştık. Bunu iyi ki yaptık. İhale süreci 45 gün. 45 günde yapabileceğimiz ihale sınırlı. Satın almalarda bunu yapabilirsiniz. O açıdan salgın sürecinde başarılı çalışma yaptığımızı düşünüyorum. Vicdanen öyle hissediyorum. O açıdan salgın hastalık bahane ediliyor kısmına teessüf ederim. Biz öyle bir şey yapmadık. Birçok belediyenin üstünde çalışma yaptık. İptal edilen ihaleler itirazlar oldu. Biz gerçek ihaleler yaptık” şeklinde konuştu.

Diğer belediyelerden örnek vermek istemediğini belirten Yılmaz, “Sataşma olacak ama oğlumuza kızımıza, yeğenimize ona buna ihale yaptığımızı verdiğimizi şunu yaptığımızı duyamazsınız. Başka belediyelerde başka başkanlarımızla ilgili bunları duyarsınız ama bunda sessiz kalırsınız. Aynı tavrı Büyükşehir Belediyesi’ndeki denetim raporunda da sizlerden bekliyoruz” ifadelerini kullandı.