Perşembe, Eylül 28, 2023

Toroslar Meclisi’nde Denetim Faaliyet Raporu Tartışmalara Neden Oldu

Toroslar Belediye Meclisinin Nisan Ayı Toplantısı, Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz başkanlığında yapıldı. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda 2022 mali yılı gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerini içeren denetim raporu görüşüldü.

HABER: SABRİ BORAK

Toroslar Belediye Meclisi’ne damga buran denetim raporları zaman zaman toplantıda gerginliğe neden oldu. Doğrudan teminlerin usulsüz olduğu iddiaları Başkan Yılmaz ve meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Hasan Özalp Önal, Toroslar Belediyesi’nin doğrudan teminleri çok sevdiğini belirterek bu şekilde gerçekleşen alımların usulsüzlüğe yol açtığını dile getirdi. CHP’li Önal, ‘’Denetim Komisyon Üyeleri olarak doğrudan temin ile yapılan alımların raporunu istememize rağmen bizlere rapor verilmedi. Hazır olması gereken raporlar halen hazır değil. Belediye yönetiminin doğrudan temin ile ilgili yapılan harcamaların toplam tutarı kesin hesap çıkarılamadığı için bizlere verilmedi. Oysaki kesin hesaplar aylık periyotlarla hazırlanması gerekir’’ dedi.

 

Denetim Komisyonu üyesi olarak yeterli bilgiye erişmekte zorluk çektiklerini belirten Toroslar Belediye Meclis Üyesi Eren Türker, tespit ettikleri sorunları aktarmak için müdürleri defalarca aramasına rağmen iletişim kuramadığını belirtti. Yapılan harcamaların maliyetinin yüksek olduğunu dile getiren Türker’e, Başkan Yılmaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni işaret etti. Kendisinin Mersin Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olmadığını belirten Türker, adres olarak Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısını işaret etti.

 

Toroslar Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Ramazan Şenlikleri’nde yapılan yemek ikramlarının maliyetinin fazla olduğunu dile getiren Eren Türker, belediyenin toplamda 80 bin kişiye yemek verildiğini belirtti. Bu sayının fazla olduğunu ve asıl sorunun yemek ihalesinin veriliş şekli olduğunun altını çizdi.

 

Toroslar’da kreş sorunun çözülemediğini ve var olan kreşin de özelleştirildiğini belirten Türker, ‘’ Toroslar Belediyesi olarak kreş sayısını neden arttırmıyoruz. İlçemizde olan kreşi nede belediye olarak işletilmesini sağlamıyoruz da gidip kiraya veriyoruz. Toroslar’da yaşayan çocuklarımız neden bu ilçede kreşlere gitmesin. Tarsus’ta 5 kreş var ve ücreti 500 TL olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kiraya verilen kreşimiz sözleşmeye göre boş olarak kiralandı. Fakat halen belediyemize ait eşyalar duruyor orada’’ ifadelerini kullandı.

 

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler