Toroslar Belediyesi’nde Gönül Bağı Koptu: Harcamaların Yankısı Sürüyor

Toroslar Belediyesi’nde Gönül Bağı Koptu: Harcamaların Yankısı Sürüyor
Yayınlama: 06.04.2022
Düzenleme: 06.04.2022 19:29

Toroslar Belediyesi, “Gönül Bağı” projesine ayrılan bütçenin büyük bir kısmını reklam giderlerine, konsere ve yandaş gazetesine aktardı.

 

Mersin’in Toroslar Belediyesi meclis üyelerinin 2021 yılına dair hazırladığı denetim komisyon raporu, belediye kaynaklarının haktan nasıl kaçırıldığını, yandaş kurum ve kişilere nasıl pay edildiğini ortaya çıkardı. Meclis üyelerinin hazırladığı raporda, belediye kendi sorumluluğu dışındaki geziler başta olmak üzere, yaptığı birçok projede büyük çaplı harcamalara imza attı.

 

PROJENİN YARISI REKLAM GİDERLERİ

 

Raporda, pandemi sürecinde Türkiye’de 17 günlük tam kapanma sürecinde Toroslar Belediyesi tarafından yurttaşların ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile hayata geçirilen ve 75 gün süren “Gönül Bağı” projesindeki reklam giderleri dikkat çekti. Rapora göre, belediye yönetimi  “Gönül Bağı” projesi için toplamda 8.5 milyon TL kaynak aktardı, sadece projenin reklamına 3 buçuk milyon TL harcadı.

 

MARATON KOŞUSU İÇİN 4 BUÇUK MİLYON TL 

 

Raporda dikkat çeken bir diğer başlık ise, Mersin’de düzenlenen Yarı Maraton etkinliği için harcanan miktar oldu. Raporda, bir gün süren söz konusu maraton etkinliği için ayrılan 4 buçuk milyon TL’lik miktar dikkat çekti.

TÜRKGÜN GAZETESİNE BÜYÜK KAYNAK

 

Raporda, cumhurbaşkanlığı tasarruf tedbirleri genelgesinde günlük gazete alımı ve aboneliği yasak olmasına rağmen, belediyenin her ay TÜRKGÜN adlı gazeteye aktardığı kaynağa da dikkat çekildi. Rapora göre, Toroslar Belediyesi, bazı aylar 23 bin-23 bin 500 TL tutarında her ay ortalama 15 bin TL’ye TÜRKGÜN gazetesi aldı. Raporda, belediye hizmetlerinden ziyade belediye başkanının reklam ve tanıtımı yapılan tüm alımlar kamu kaynaklarından karşılanamaz olduğu, belediye için yapılan alımların ilan şeklinde olması gerektiği ve gazete haberi şeklinde olan tüm haberlerin belediye bütçesinden karşılanamaz olduğunun altı çizildi.

 

BİR SAATLİK KONSERE 436 BİN TL 

 

Toroslar Belediyesi tarafında 29 Ekim 2021 tarihinde Akbelen Mahallesi Koray Aydın Stadı’nda gerçekleştirilen konserde sanatçı Buray’a bir saat karşılığında ödenen tutar da raporda yer aldı. Söz konusu raporda, belediyenin bir saatlik konseri için sanatçı Buray’a verdiği 436 bin TL’lik tutarın afaki olduğu belirtildi.

Toroslar Belediyesi Meclis üyesi Eren Türker

Toroslar Belediyesi Meclis üyesi Eren Türker

BÜTÇE KAPSAMINDA OLMAYAN SEYEHAT 

 

Raporda, en fazla dikkat çeken bir başka durum ise, belediyeler bütçesinde tanımlanmayan bir etkinliğe ayrılan kaynak oldu. Rapora göre,  Çukurova Belediyeler Birliği üyelerinin Kıbrıs’a yaptığı bir seyahattin masrafları Toroslar Belediyesi bütçesinden karşılandı. Raporda, “Belediye meclis üyeleri ile belediye birim müdürleri, belde misafiri olmadığından yapılan harcama belediye bütçesinden karşılanamaz” denildi.

 

‘KAYNAKLAR YANDAŞLARA DAĞITILIYOR’

 

Toroslar Belediyedeki harcamaları rapor haline getirenlerden bir olan Toroslar Belediyesi Meclis üyesi Eren Türker, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Toroslar Belediyesi’nin MHP’nin kalesi olarak bilindiğini söyleyen Türker, “Cumhur İttifakı’nın yönettiği belediyenin kaynakları, halka değil, yandaşlara dağıtılıyor” dedi.

 

‘BİLGİ VERİLMİYOR’

 

Türker, Toroslar Belediyesi’nin her ay aldığı 15 bin civarında TÜRKGÜN gazetesinin Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi’ne göre yasak olmasına rağmen alındığını belirterek, “Cumhur İttifakı elinde olan belediyelerde, bu genelge işlemiyor” diye tepki gösterdi. Türker, “Bu gazete MHP’ye yakın bir gazete. Gazetenin nasıl alındığını, kimler tarafından nasıl dağıtıldığı yönünde biz meclis üyelerine bilgi verilmiyor. Her ay 23 bin 500 TL para aktarılıyor” ifadelerini kullandı.

 

‘ÜÇ YILDIR İHALE AYNI KİŞİYE VERİLİYOR’

 

Türker’in dikkat çektiği bir diğer durum ise, Toroslar Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakım Evi ihalesinin son üç yıldır eski Ülkü Ocakları Başkanı’nın eşi olan Ayten Albayrak’a verilmesi.  Türker, “Belediye üç yıldır, bu kreşin işletmesini kapalı usul ihale ile ayarlanarak, kendilerine yakın Eski Ülkü Ocakları Başkanı’nın eşi Ayten Albayrak’a veriliyor. Kreşin tüm giderleri belediyeye aittir. Buna reklam giderleri de dâhil. Netice olarak, halka aktarılması gereken kaynaklar, belediye tarafından tamamen kendi yandaşlarına aktarılıyor. Toros İlçesi halkı hizmet beklerken, proje beklerken, belediye bütçesi yandaşlara verilerek sömürülüyor” diye konuştu.

 

Selman Güzelyüz