Mersin Haber

Toroslar Belediye Meclisi’nde Yabancı Kağıt Toplayıcıları Tartışma Konusu Oldu

Toroslar Belediye Meclisi’nde Yabancı Kağıt Toplayıcıları Tartışma Konusu Oldu
Yayınlama: 08.01.2023
A+
A-

Toroslar Belediyesi, 2023 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz başkanlığında, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

 

Toplantıda gündem maddelerinden biride sokaklarda kağıt toplayıcılığı yapan yabancıların denetime alınması konusu oldu. Ülkelerindeki iç karışıklık veya zor hayat şartlarından kaçarak Mersin’e gelen çok sayıda yabancı uyruklu kişi, sokaklarda atık kağıt ve plastik topluyor. Mersin’in ve Toroslar İlçesinin ara sokaklarında çek çekleri ile gördüğümüz toplayıcıların neredeyse 3’te ikisini Afganistan, Pakistan, Gürcistan ve Suriyeliler oluşturuyor. Bu konuyla ilgili söz alan Toroslar Belediye Meclis Üyesi Eren Türker açıklamalarda bulundu.

 

GÖÇMENLER BU HAKTANDA MAHRUM BIRAKILMAMALI

 

2 aydır bu konuyu görüşüyoruz en son komisyonda yabancı uyruklu vatandaşlarla ilgili sokak toplayıcılığı konusunda çıkarılma kararı alındı.

 

Bir insanı bakış açısıyla şunu söylüyoruz. “Toplumun her alanında çalışan yabancı uyruklular, toplumda yapılan işlerinden bir tanesinden dışlanıyor. Aslında yapacak hiçbir işi kalmamış bundan da dışlanıyor. Hatta ben bununla ilgili bir çelişki olduğunu düşünüyorum, dün hükümet yetkilileri bir açıklama yaptı. Yabancı uyruklu vatandaşlar için sosyal uyum için işverenlere 1 milyon hibe vereceğini açıkladı. Hükümet böyle bir uyum sağlamayı düşünürken bizim yabancı uyrukluları işin dışına atmamız çelişkili bir durum. Mahalle ve sokak aralarında da hurdacılar, kağıt ve plastik vb. toplayıcıları bu işi yasal olmadan yapanlarda var. Bunlar ilgili fakat hiçbir madde yoktur. Bu esnada Belediye Başkanı oturumu yöneten Atsız Afşın Yılmaz araya girip sordu. ” Bu konuda Hükümet ile aynı mı görüşünüz”  Türker cevap verdi. “Evet aynı temel insani, barınma, eğitim, sosyal yaşama adaptasyon ve entegre süreçlerinde görüşümüz aynı fakat mülteci politikası konusuna girmiyorum girecek olursak söyleyecek sözümüz çok.

 

MAHALLERE, SOKAKLARA AYRIŞTIRICI ÇÖP KOVALARI KOYALIM

 

Meclis üyesi Eren Türker daha öncede Toroslar’da tartışma konusu olan sokaklara çöp atılmamasına değinerek çözüm önerisinde bulundu. Mahallelere, sokaklara ayrıştırıcı çöp kovaları koyalım vatandaşlarımızı bu yolla eğitelim önerisinde bulundu. Türker; “Ayrıştırıcı toplayan vatandaşlarımıza ödül verelim, insanları bu yolla buna teşvik edelim.” diyerek sözlerine son verdi.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz “Bu konuyla ilgili Toroslar’da  Çalıştay yapılmış çıkan karar kabul edilmiştir. Geri dönüş artık olmaz. Bir mahalle farklı diğer mahalle farklı olamaz’’ diye belirtti.

Başkan Yılmaz, konuyu belediye meclisine sundu. Belediye meclisinde çoğunluk evet oyu verip konuyu belediye meclisinden geçirdi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)