Mersin Haber

Tahir Elçi Mersin’de Anıldı: ‘Davanın Takipçisi Olacağız’

Tahir Elçi Mersin’de Anıldı: ‘Davanın Takipçisi Olacağız’
Yayınlama: 28.11.2022
A+
A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015 tarihinde Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yaptığı sırada katledilen ve hala cinayeti aydınlatılmayan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, öldürülmesinin 7’nci yılında Mersin Adalet Sarayı önünde yapılan açıklama ile anıldı.

 

Avukat Tahir Elçi, katledilişinin 7. Yılında Mersin’de meslektaşları tarafından anıldı. Açıklamayı ÖHD Mersin Şubesi Eş Başkanı İbrahim Kaya okudu. Birçok avukatın katıldığı açıklamada, ‘Seni unutmayacağız’ pankartı açılarak ‘Tahir Elçi ölümsüzdür’ sloganları atıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Adliye Binası önünde bir araya gelerek,  Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi cinayetinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen katillerin cezalandırılmadığı gerekçesiyle basın açıklaması düzenledi.  Yapılan açıklamaya Mersin Baro Başkanı Av. Gazi Özdemir, ÖHD ve ÇHD üyeleri yer aldı. Avukatlar, “Seni unutmayacağız”, “Unutmayacağız”, pankartlarını açarak “Tahir Elçi ölümsüzdür” sloganı attı. Grup adına ÖHD Mersin Şubesi Eş Başkanı Av. İbrahim Kaya, açıklama yaptı. Kaya, Tahir Elçi cinayetinin ne amaçla, kimler tarafından işlendiğinin belli olduğunu söyleyerek, “Yürütülen yargılamadan çıkacak muhtemel cezasızlık kararı ne inadımızı ne azmimizi ne de inancımızı bir tek adım dahi geriye düşürmeyecektir” dedi.

 

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

 

Tahir Elçi’yi Dört Ayaklı Minare’nin önüne getiren, kadim topraklarda bin yıllardır süren yaşamın, içindeki tüm varlıklarıyla birlikte, hoyratça yok edilmesine karşı itirazı olduğunu söyleyen Kaya, açıklamasının devamında şunları savundu:  “Tahir Elçi’nin amacı kirli bir cinayet planıyla hem bu itirazı susturmak. Hem de hak ve adalet mücadelesi pratiğini kör ve sakat bırakmayı amaçladılar. Tahir Elçi cinayetinin de cezasızlıkla sonuçlandırılmak üzere göstermelik bir yargılama ile kapatılmak istendiğidir. Bunu biliyoruz ve vazgeçemiyoruz. Dört Ayaklı Minare yüzyıllardır bu coğrafyanın kadimliğinde tarihe ve hakikate tanıklığını sürdürmektedir. Bizler bu tanıklıkta, Tahir Elçi’nin mücadele azmi ve inadı ile yürüyeceğiz ve sonuna kadar bu kirli cinayet davasının takipçisi olacağız.”

 

ÖZDEMİR: “GEREKEN HER ŞEYİ YAPMAYA HAZIRIZ”

 

Mersin Barosu Başkanı Av. Gazi Özdemir ise 7 yıl önce yaşanılan cinayet olayına değinerek şöyle konuştu:  “Diyarbakır Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi’nin öldürülmesi olayından 7 yıl geçti. Bu 7 yıllık süre sonrasında kovuşturma aşaması hali hazırda deva etmektedir. Biz de Mersin Barosu olarak kovuşturma aşamasında Tahir Elçi cinayetinin aydınlatılması ve suçluların adaletin önünde hesap vermesi için gereken her şeyi yapmaya hazırız. Ben bu vesile ile başta değerli ailesi olmaz üzere Diyarbakır Baromuza ve avukat camiasına tekrardan başsağlığı diliyorum. Tahir Elçi davası neticesinde umarım ki avukat arkadaşlarımıza, baro başkanlarımıza son saldırı olur ve son ölüm olayı olur. Biz barış ve kardeşlik, huzur içerisinde bu ülkede yaşamak istiyoruz. Baro olarak da bizim amacımız tüm vatandaşların bu ülkede kardeşçe yaşamasıdır.”

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!