Cuma, Eylül 22, 2023

Sıfır Otomobil Almak Hayal Mı? 2023 Haziran Ayında Sıfır Araç Fiyatları Düşecek Mi?

Seçimlerden sonra otomobil fiyatlarının akıbeti merak edilirken, konuyla ilgili otomobil yazarı Emre Özpeynirci’den önemli açıklamalar geldi.  Özpeynirci, seçimlerinden ardından otomobil fiyatlarının düşüp düşmeyeceği ile ilgili öngörülerini paylaştı.

Emre Özpeynirci, otomobil fiyatlarında düşüş beklemediğini fakat iktidarın düşük faiz politikasından vazgeçmesiyle birlikte yeni zamların önlenebileceğini ifade etti. 14 Mayıs Milletvekili Seçimleri ve 28 Mayıs’ta gerçekleşen ikinci tur seçimlerinin ardından en çok merak edilen konulardan biri otomobil fiyatlarının önümüzdeki günlerde nasıl olacağı. Otomobil markaları haziran ayına girdiğimiz ilk günden itibaren yeni zamlı fiyatlarını duyurmaya başladı. Markalar araç fiyatlarına yüzde 2 ile yüzde 6 arasında zam yaptığını bildirdi.

SIFIR OTOMOBİL FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?


Otomobil yazarı gazeteci Emre Özpeynirci, sosyal medya hesabından sıfır araç fiyatlarına dair soruları cevapladı. Özpeynirci, fiyatların düşmeyeceğini belirterek, ancak iktidarın ekonomi politikasından vazgeçip, faizde artırıma gitmesiyle zammın önünün alınabileceğini bildirdi.

Konu ile ilgili olarak, Özpeynirci şu ifadeleri kullandı:

“Otomobil fiyatları düşer mi, araç bulunurluğu artar mı?

1) Son söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; fiyatlar DÜŞMEZ.

2) Ama olur da hükümet düşük faiz politikasından vazgeçerse kur gevşer, TL’nin değeri artar, bu da yeni zamların önünü keser. Yani fiyatlar düşmez ama çok artmaz da…

3) Çünkü şunu da unutmayın; zamların tek sebebi kurlar değil. Yükselen uluslararası üretim ve lojistik maliyetleri de fiyatları artırıyor. Bir de bize özel ÖTV’deki matrah sistemindeki geçişler fiyat artışında etkili oluyor.

4) Yukarıda belirttiğin gibi eğer düşük faiz politikasından vazgeçilirse, enflasyonda da düşme olacaktır. Bu da otomobilin yatırım aracı olma cazibesini ortadan kaldıracaktır.

5) Eğer otomobil yatırım aracı olmaktan çıkarsa, ancak o zaman araç bolluğu yaşanır, gerçek ihtiyaç sahipleri bulabilir.

6) Ama bulmak başka ulaşmak başka. Araç bollaşsa bile bu kez ihtiyacı olanların karşısına finansman sıkıntısı çıkacaktır. Hem faizler yüksek hem de kredi oranları ve vadeleri çok düşük olduğu için yine ihtiyacı olan alamayacaktır.

7) En başa dönersem eğer; ekonomideki bu olasılıklar sıfır araç fiyatlarını düşürmez ama 2.eldeki fahiş fiyatların önünü keser.

Not: Eğer faiz politikası değişmez, kur ve enflasyon artmaya devam ederse, mevcut durum yüksek fiyata araç alacak kimse kalmayana kadar bir süre daha devam eder” sözleriyle ifade etti.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler