Mersin Haber

Romanlar Günü’nde Hoşyar Sarıyıldız’a Yoğun İlgi

Romanlar Günü’nde Hoşyar Sarıyıldız’a Yoğun İlgi
Yayınlama: 17.04.2024
Düzenleme: 21.04.2024 19:08
A+
A-

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu’nun, “8 Nisan Dünya Romanlar Günü” kapsamında düzenlediği etkinliğe katıldı. Sarıyıldız; “Roman kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için görev ve sorumluluk almaya hazırız. Yaşadığınız her türlü ekonomik, sosyal ve siyasal sorunun aşılması noktasında her zaman yanınızdayız. Belediyemizin kapısı sizlere her daim açık olacak” dedi.

Mersin Milletvekili Ali Bozan; Federasyon Başkanı Ali Daylam ve farklı kurumlardan bürokratların da yer aldığı etkinliklerde yerel sanatçılar, Roman havaları eşliğinde şarkılar söyledi, çocuklar gönüllerince oynayıp eğlendi. Roman yurttaşlara hitap eden Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Hoşyar Sarıyıldız; toplumun bütün kesimlerinin, yönetimlerin imkânlarından eşit oranda faydalanması gerektiğine inandıklarının altını çizerek; “Gençlerin, kadınların, işçilerin, emekçiler için her türlü dezavantajlı koşulların ortadan kalkması için emek sarf edecek olan ve Romanların Mersin’de en çok yaşadığı Akdeniz’de; barışa, kardeşliğe ve eşitliğe imkân yaratacak olan Akdeniz Belediyesi’nin bu dönemki yöneticileri olarak, bu güzel etkinliğe katkı sunan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bin bir çiçekli coğrafyamız çölleşmeye yüz tutmuş durumda”

Sözlerini; “Romanların, Kürtlerin, Türklerin, Arapların, Rumların ve bütün halkların mozaiği olan coğrafyamızın, aynı güzelliklerin, aynı zenginlik ve aynı renkliliklerin beslendiği ve desteklendiği bir yer haline alması gerekiyor” şeklinde sürdüren Sarıyıldız; “Mersin’de, özellikle niteliksel anlamda toplumumuzun bütün kesimlerini yansıtan bir zenginlik ortamı var. Akdeniz ilçemize de yine aynı zenginliğin sirayet ettiğini görüyoruz. Ne yazık ki zenginliklerimiz de korunmak, desteklenmek bir tarafa, bin bir çiçekli coğrafyamız çölleşmeye yüz tutmuş durumda. Roman halklarımızın, başta kültürlerinin bir sonraki nesle aktarılması olmak üzere, yaşadıkları sorunları biliyoruz. Toplumda uygulanan ötekileştirme ve dezavantajlı durumlarının da farkındayız” diye konuştu.

“Belediyemizin kapıları sizlere daima açık”

Eş Başkan Sarıyıldız, Roman yurttaşların sorunlarının çözümü noktasında görev ve sorumluluk almaya hazır olduklarının da altını çizerek; “Akdeniz Belediyesi yönetimi olarak söz veriyoruz; Belediyemizin imkânlarından her türlü faydalanmanızı sağlayacağız. Roman vatandaşlarımızın yaşadığı ekonomik, sosyal ve siyasal sorunların aşılması noktasında her zaman yanınızdayız. Belediyemizin kapısı sizlere her daim açık olacak.

Birlikte Akdeniz’in sorunlarını çözeceğiz, bu konuda sizlerden de destek bekliyorum. Akdeniz’de; barış ve kardeşlik içerisinde sorunlarımızı çözdüğümüz, problemleri bir araya gelerek dayanışarak hallettiğimiz bir dönem olsun. Akdeniz’i ve Mersin’i; Romanların, Türklerin, Arapların kardeşçe yaşadığı bir kent haline getirelim. Bu güzel etkinliğe nazik davetiniz için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.