Mersin Haber

Resmi Gazete’de Yayımlandı! 28’inci Dönem Mersin Milletvekili Seçim Sonuçları Kesinleşti!

Resmi Gazete’de Yayımlandı! 28’inci Dönem Mersin Milletvekili Seçim Sonuçları Kesinleşti!
Yayınlama: 31.05.2023
A+
A-

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından 28.Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin kesin sonuçları Resmi Gazete’de yayımlandı. YSK tarafından yayımlanan kesin seçim sonuçları arasında Mersin Milletvekillerinin isimleri de yer aldı. Mersin’in kesin seçim sonuçları ve milletvekili seçilen isimlerini haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonuçları nihayet Resmi Gazete’de yayımlanarak kesinleşti.

MERSİN KAYITLI SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI 

YSK’nın kesin sonuçları açıklamasından sonra Mersin Milletvekili isimleri de böylece netlik kazanmış oldu. Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yer alan kararda genel seçim sonuçları netleşti. Yurt içinde ve yurt dışında kullanılan oylar ile toplamda 64 milyon 145 bin 504 seçmen bulunuyordu. Bu seçmenlerden 55 milyon 835 bin 898’i ise oy kullandı. Bunun ardından milletvekili isimleri ise netleşmiş oldu.

Mersin’de Kayıtlı seçmen sayısı 1.380.533, oy kullanan seçmen sayısı ise 1.234.541 olarak belirlendi. Mersin’de seçime katılım oranı %89,42 oranındadır. Geçerli oy sayısı 1.206.319’dir. Mersin 13 milletvekili çıkaran bir ildir.

 

En güncel Mersin haberleri için www.mersinodak.com haber sitemizi takipte kalın. Sizler için en güncel siyaset, teknoloji, ekonomi ve güncel haberleri yakından takip ediyoruz. Siz değerli okuyucularımıza hazırladığımız haberleri en kısa sürede sunmayı amaçlıyoruz.

MERSİN 28.DÖNEM MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİM SONUÇLARI

 

YSK tarafından yapılan açıklamaya göre kesin seçim sonuçları Resmi Gazete’de de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan sonuçlara göre ise siyasi partilerin Mersin Milletvekili isimleri listesi kesinlik kazanmış oldu. İşte Mersin halkının oylarıyla seçilen milletvekili isimleri ve partiler;

 

Adalet ve Kalkınma Parti (AK Parti) – 4 Milletvekili

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) – 5 Milletvekili

Yeşil ve Sol Parti – 2 Milletvekili

İYİ PARTİ- 1 Milletvekili

Milliyetçi Hareket Partisi- 1 Milletvekili kazandı.

 

AK Parti’den 4 milletvekili seçildi. Bu isimler ise şu şekilde;

 

Nureddin Nebati, Ali Kıratlı, Havva Sibel Söylemez ve Faruk Dinç.

 

CHP’den 5 milletvekili seçildi. Bu isimler şu şekildedir;

Ali Mahir Başarır, Gülcan Kış, Mehmet Emin Ekmen, Talat Dinçer ve Hasan Ufuk Çakır.

Yeşil ve Sol Parti 2 milletvekili çıkardı. Bu isimler şu şekildedir;

Ali Bozan ve Perihan Koca.

İYİ Parti Burhanettin Kocamaz ile beraber 1 milletvekili çıkardı. MHP ise Levent Uysal ile beraber 1 milletvekili çıkardı.

 

Mersin ile ilgili güncel gelişmelerden anında haberdar olmak için Mersin Odak Haber sitemizi takipte kalın. Sizler için en güncel haberleri yakından takip ediyor ve sizlere en kısa sürede sunuyoruz.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!