Mersin Haber

Nizamettin Yalçın, Yeşil ve Sol Parti’den Mersin Milletvekilli Aday Adayı Oldu

Nizamettin Yalçın, Yeşil ve Sol Parti’den Mersin Milletvekilli Aday Adayı Oldu
Yayınlama: 30.03.2023
A+
A-

Türkiye’de 14 mayıs’ta yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için milletvekili aday adaylığı maratonu son buldu.

Türkiye 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlıklara başladı. Mersin Sokağın Sesi Platformu Sözcüsü Nizamettin Yalçın, çevresinin önerisiyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil ve Sol Parti) Mersin Milletvekilliği için aday adaylığı başvurusunda bulundu. Spor kulüplerinde yöneticilik yapan ve aynı zamanda engelli, yetim ve öksüzlerin kimsesi olan Yalçın, dar gelirli vatandaşlarla iyi bir ilişkisi bulunuyor.

 

Kentte uzun yıllardır birçok sivil toplum örgütünde faaliyet gösteren ve ihtiyaç sahiplerine yardım çalışmalarıyla ön plana çıkan Mersin Sokağın Sesi Platformu Sözcüsü Nizamettin Yalçın, ailesi ve çevresinin önerisiyle Yeşiller ve Sol Gelecek Partisinden Mersin milletvekilli aday adaylığı için başvuru yaptı.

Adana’da resmi başvurusunu yapan Yalçın, Mersin’de büyük kitlesi olan Badıkan Aşiretine mensup ve Muş’un tanınan ailelerinden geliyor.

 

Spor kulüplerinde yöneticilik yapan ve aynı zamanda engelli yetim ve öksüzlerin kimsesi olan Yalçın, gece gündüz demeden ihtiyaç sahiplerinin taleplerine çözüm olmaya çalışıyor. Yardım çalışmalarına yıllardır gönüllü olarak devam eden Yalçın’ın milletvekili olması halinde birçok projesini hayata geçirerek daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor.  

Mersin’de gerçekleştiği dar kesimli ailelere yardım çalışmalarıyla beraber Yalçın’ın Mersin’de aday gösterilmesi durumunda Yeşil Sol Parti’nin oylarını arttırması bekleniliyor.

Yeşil Sol Partisi’ne Başvuru Süresi Doldu

 

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) genel seçimlere listesinden gireceği Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne (Yeşil Sol Parti) milletvekilliği aday adayı için başvurular sona erdi. Toplam 2 bin 783 başvuru yapıldı.

 

Başvurulardan bin 147’sini kadınlardan oluştu. Başvuranlardan 310’u genç, 57’si engelli kotasından başvuruda bulundu.

 

Yeşil Sol Parti, 9 Nisan’da milletvekili aday listesini açıklayacak, 10 Nisan’da Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunacak. Aday listeleri ise 11 Nisan’da kesinleşecek.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)