MTSO Başkanı Kızıltan Erbil’de Konuştu: ‘İşbirliği Bu Coğrafyanın Kaderini Değiştirecektir’

MTSO Başkanı Kızıltan Erbil’de Konuştu: ‘İşbirliği Bu Coğrafyanın Kaderini Değiştirecektir’
Yayınlama: 23.05.2023

Uluslararası Sanayiciler ve İş Adamları Derneği’nden (USİAD) öncülüğünde başkent Erbil’de düzenlenen 7’inci Türkiye-Irak ve Kürdistan Bölgesi Yatırım ve Ticaret Zirvesi’ne Türkiye’den 40 kadar firma katılıyor.

 

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Erbil ile Mersin arasındaki işbirliği bu coğrafyanın kaderini değiştirecektir” dedi.

 

7’inci Türkiye-Irak Yatırım ve Ticaret Zirvesi’ne katılmak amacıyla Erbil’de bulunan Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan Rûdaw TV’de Cafer Mubeşirniya‘nın sunduğu programa katıldı.

 

Mersin ile Kürdistan Bölgesi arasındaki ticarette büyük ilerlemeler kat edildiğini belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Erbil ile Mersin arasındaki ticarete ilişkin şunları dile getirdi:

 

“Bu benim Erbil’e üçüncü gelişim. İkinci programım. O günden bugüne ikili ticaret ilişkimizin çok geliştiğini gördüm. Hemen hemen her türlü ürünün ticareti yapılmaktadır. Özellikle bu son dönemlerde sağlık turizmi ile ilgili bugünde bu konu ile ilgili talepler ve görüşler aldık. O kadar geniş bir ticari alan var ki, iki kent arasında diyeyim –tabi ben Mersin’i temsil ediyorum. Türkiye adına konuşmam çok doğru olmaz-  o kadar çok ticari olanak var ki birlikte değerlendirebileceğimiz. İşte biz bu ticaretin her alanda gelişmesi için buradayız. Sadece ticaret değil, iki kentin kültürel, sosyal anlamda da işbirliğinin artması anlamına geliyor.”

Mersin Ticaret Ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Buradaki amacımız sadece burada bir şeyler yapmak değil, Türkiye’de Mersin’de, Kürdistan’da Erbil’de çalışanlarımızla birlikte ilerlemeye destek olabilir. Kültürlerimizi birbirine yaklaştırmak ve daha iyi sosyal ilişkiler kurmak istiyoruz. Amacımız bu bölgeyi bölge insanının daha iyi yaşayabileceği bir yer haline getirmektir” yorumunu yaptı.

 

“MERSİN TARIM SEKTÖRÜNÜN TECRÜBELERİYLE KÜRDİSTAN BÖLGESİ’NDE HER TÜRLÜ TARIM ÜRÜNÜ ÜRETİLEBİLİR”

 

Mersin’in tarımsal alanda Türkiye’nin en önde gelen kentlerinden biri olduğunu ve her türlü ürünün kentte üretildiğini belirten Kızıltan, Erbil’de de tarım alanındaki tecrübelerini aktarmak istediklerini belirtti. Kızıltan konu hakkında şunları söyledi:

 

“Narenciye başta gelmektedir. Sebze-meyve, domates, salatalık, biber, erik, kiraz, şeftali aklınıza gelebilecek her türlü ürün üretilmekte Mersin’de. Her gelişimde benim dikkatimi çekiyor. Kürdistan Bölgesi’nde o kadar geniş araziler var ki. Ama bir tarım söz konusu değil. Sadece buğday ekildiğini gördüm. Bu alanlarda eğer bir sulama gerçekleştirilirse, çok önemli tarım ürünlerinin üretilebileceğini gördüm. Eğer bu konuda bir işbirliği yaparsak, Mersin çiftçiliği , tarım sektörünün tecrübeleriyle, deneyimleriyle bu bölgede sulak araziler oluşturularak her türlü tarım ürünü üretilebilinir.”

 

Kürdistan Bölgesi’nde jeolojik bir çalışma ile derin sondajlar ile su kuyuları açılması halinde sulu tarıma geçilebileceğini belirten Ayhan Kızıltan, “Türkiye’de de bu şekilde başladı tarım. Her türlü ürünün üretilebileceği bir toprak yapısına sahip olduğu gözüküyor. Tabi ki bu konuyu iki kentin uzmanlarının değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

 

“TÜRKİYE İLE KÜRDİSTAN ARASINDA DAHA KALICI, DOSTANE İLİŞKİLER OLUŞTURMAMIZ GEREKİYOR”

 

“Türkiye ile Kürdistan arasında daha kalıcı, dostane ilişkiler oluşturmamız gerekiyor” diyen Kızıltan, “Türkiye diğer Batılı ülkelerden çok farklı. Batılı ülkeler gelir, alır, götürür, birşey bırakmaz, bir şey vermez. Türkiye geldiğinde hem bırakır, hem de oradan bir kazanç elde eder, gider. Yani ‘kazan kazan’ mantığı içinde Türkiye ” yorumunda bulundu.

 

İki ülke arasında bazı pürüzlerin olduğuna dikkat çeken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan “Bu kompleksleri de atmamız gerekiyor ki, tam bir yakınlaşma sağlayalım” dedi.

 

Erbil ile Mersin’in kardeş şehir olma çalışmaları olduğunu söyleyen Kızıltan, bu alanda hem Mersin valiliği hem de belediye nezdinde alt yapısının oluşturulması amacıyla bazı çalışmaların olacağının altını çizdi.

 

“MERSİN İLE ERBİL’İN KARDEŞLİĞİ BÖLGEYE ÖRNEK TEŞKİL ETMELİ”

 

“Mersin ile Erbil’in kardeşliği bölgeye örnek teşkil etmeli” ifadelerini kullanan Kızıltan, “Bu iki kentin işbirliği, belki bu coğrafyanın kaderini değiştirebilecektir. Onun için biz kardeşliği çok önemsiyoruz. İki ülkenin birbirine yakınlaşmasını sağlayacaktır, bu iki kentin kardeşliği” ifadelerini kullandı.

 

Mersin Limanı sayesinde kentin interland bir üretim merkezi haline geldiğini belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, “Şimdi uluslararası bir Çukurova hava limanı yapılmakta. Eğer bu havalimanı bittiği takdirde Erbil Mersin arası doğrudan uçuşları başlatabilirsek, bu bölgenin kaderi değişecek. Havalimanı bir kere turizmi geliştirecek iki ülke arasında” dedi.

 

Kızıltan, havalimanı sayesinde Erbil ile Mersin’deki hatta Irak’taki iş insanların daha hızlı bir şekilde işlerini yürütebileceklerini, bunun her iki kente büyük katkı sunacağını kaydetti.