Mersin Haber

Meteoroloji’den Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’a uyarı üstüne uyarı!

Meteoroloji’den Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’a uyarı üstüne uyarı!
Yayınlama: 25.05.2024
A+
A-

Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da yaşayan vatandaşlara kötü haber geldi. Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü, Mersin, Adana, Osmaniye ve Hatay’da kuvvetli sağanak yağışın beklendiğini belirterek bu kentlere uyarı üstüne uyarı yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Mersin ve Adana’da başlayan kısa süreli yağışlar kentte hayatı olumsuz etkilerde bulunmuştu. Meteoroloji tarafından yapılan yeni tahminlerle olası sel felaketlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz’de bugün görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra Osmaniye il geneli ile Adana’nın doğu, Hatay’ın kuzey (Erzin, Dörtyol) ve Kahramanmaraş’ın güneybatısında yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. 

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nün yayınladığı uyarı şu şekilde: ‘’ Yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Akdeniz’de bugün görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, öğle saatlerinden sonra Osmaniye il geneli ile Adana’nın doğu, Hatay’ın kuzey (Erzin, Dörtyol) ve Kahramanmaraş’ın güneybatısında yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir’’ ifadeleri kullanıldı.  

ŞIDDETLI YAĞIŞ VE SELDEN KORUNMA 

Son meteorolojik durumla ilgili güncel bilgiye sahip olun. Sel uyarılarını radyo ve TV’dan takip edin. Meteoroloji’den telefonla bilgi alın. Selleri tahmin etmek onları tetikleyen olayların türü ve doğasına bağlıdır. Kısa süreli yoğun yağış ani sele, uzun süreli yağışın nehirlerin taşmasına neden olacağını unutmayın. 

SELDEN ÖNCE “HAZIRLIKLI OLUN” 

Evde değerli eşya ve önemli belgeleri yüksek yerlere kaldırın. Varsa afet ilk yardım çantasını yanınıza alın. Zarara yol açabilecek ya da zarar görebilecek eşyaları içeri alın. Su kaynakları kirlenebileceğinden, yedek içme suyunuzun olduğundan emin olun. Suyun evi terk ettiği her yerden içeri de girebileceğini hatırlayın. Kum torbaları temin edin. Selin kullanabileceği ark, hendek, vadi ve kanyon gibi yerlerden uzak durun. Açık alandaysanız en yüksek cisim siz olmayacak şekilde tepeye çıkın. 

SEL SIRASINDA “GÜVENDE OLUN” 

Yüksek yerlere çıkın. Asla sel suyu içinde araba kullanmayın, ölümlerin %80 nin araç içinde olduğunu unutmayın.  Aracınızı selden etkilenmeyecek bir yere çekin.  Sel suyu, akıntı ya da nehirlerde yürümeye çalışmayın. Hızla akan 15-20 cm derinlikteki suyun bir insanı devirebileceğini akıldan çıkarmayın. Ev yada işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa elektrik, doğalgaz vb.. kapatın. Çok gerekli olmadıkça yolculuğa çıkmayın. 

SELDEN SONRA “TEDBIRI ELDEN BIRAKMAYIN” 

Binalardaki yapısal hasarı kontrol edin. Karanlıktaysanız mum değil el feneri kullanın.  Sel suyu ile temas etmiş bütün gıda malzemelerini konserve dahil atın. 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.