Mersin Haber

Mersinliler için büyük hamle! İşsiz kalmayacak: Tam 32 bin kişi alınacak

Mersinliler için büyük hamle! İşsiz kalmayacak: Tam 32 bin kişi alınacak
Yayınlama: 28.04.2024
A+
A-

Mersin’de İşkur, 2024 yılı itibarıyla İşbaşı Eğitimi Programı (İEP) ve Toplum Yararına Programlar (TYP) aracılığıyla geniş çaplı istihdam ve eğitim fırsatları sunuyor. Bu kapsamda, İEP altında 115 farklı program açılarak 195 kişiye; TYP çerçevesinde ise 35 programla 5.060 kişiye destek sağlandı. Ayrıca, yılın başından Nisan ayına kadar 8.242 kişinin iş bulmasına aracılık edildi.

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan başkanlığında düzenlenen ve video konferans yoluyla gerçekleştirilen 2024 Nisan dönemi İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısına katıldı. Toplantı, valilik konferans salonunda yapıldı ve birçok önemli isim katılım gösterdi. İl müdürleri, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri ile akademisyenlerin yer aldığı toplantıda, istihdamın önemi ve mesleki eğitim konuları ele alındı.

Bakan Işıkhan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, istihdamın ekonomik kalkınma içindeki yerine vurgu yaparak, ilgili kurumların iş birliği ve koordinasyonunun önemini belirtti. Toplantı, Vali Pehlivan’ın başkanlığında devam etti ve ilin iş gücü, istihdam ihtiyaçları ile mesleki eğitim olanakları tartışıldı. Ayrıca, İİMEK’in daha etkin hale getirilmesi, iş sağlığı ve güvenliği gibi konular da gündeme geldi.

Vali Pehlivan, toplantıda 2024 yılına dair İŞKUR’un çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İşbaşı Eğitimi Programı kapsamında açılan 115 programla 195 kişinin faydalandığını, Toplum Yararına Programlar kapsamında ise 35 programla 5.060 kişinin destek gördüğünü açıkladı. Ayrıca, yıl sonuna kadar 32.000 kişilik bir istihdam hedefinin olduğunu belirtti. Bu toplantı, Mersin’deki iş gücü piyasasının şekillendirilmesi ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi adına önemli kararların alındığı bir platform olarak öne çıktı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.