Mersin Haber

Mersin’in neyi meşhur, hiç duymadığınız lezzetleri tanıma fırsatı!

Mersin’in neyi meşhur, hiç duymadığınız lezzetleri tanıma fırsatı!
Yayınlama: 23.06.2024
A+
A-

Mersin, Akdeniz kıyılarında yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehirdir. Muhteşem plajları, turkuaz renkli denizi ve yemyeşil doğası ile ziyaretçilerini cezbeden Mersin, aynı zamanda lezzetli mutfağıyla da gurmelerin gözdesidir. Peki, Mersin’in neyi meşhurdur?

Mersin’in meşhur yemekleri, ilgi ve dikkat çekiyor. Mersin’in neleri meşhur, yöreye özgü hediyelikler, yöresel yemekler, tatlılar, içecekler ve yiyeceklerin neler olduğu merak edilen konular arasındadır.

MERSİN İLİ EN ÇOK NELERİYLE MEŞHUR?

Gelişmiş bir kent olarak dikkat çeken Mersin’in ilçeleri ile de meşhurdur. Mersin’de turistik bölgeler, gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Şehir dışından gelenler; Kız Kalesi, Alahan Manastırı, Tarsus Şelalesi, Cennet-Cehennem, Olba Antik Kenti, Susanoğlu Plajını gezmektedir. Turistik bir yer olan Mersin’e özgü hediyelik eşyalar bulabilmek mümkündür. Mersin’in meşhur yemekleri arasında ilk sırada yer alan Tantuni yer almaktadır.

 

İŞTAH AÇAN YEMEK ÇEŞİTLİ VAR

Mersin’de gezip görülecek pek çok yer de var. Mersin’in meşhur yöresel yemekleri de yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekerek iştahını açıyor. Mersin’in yöresel yiyecekleri ve içecekleri de araştırılan konular arasında bulunuyor. Et ve sebze yemekleriyle çeşitlilik gösteren Mersin’de baharatlı yemeklerde dikkat çekmektedir. Çeşitlilik gösteren yöresel yiyecekler arasında; Arabaşı çorbası, Batırık, Biberli Ekmek, Sıkma vardır.

 

CEZERYE, TANTUNİ, TARSUS KEBABI

Liman kenti olan Mersin’in lezzetli yemekleri, tatlıları ve içecekleriyle ön plandadır. Mersin, yerli-yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmıştır. Mersin’in nesi meşhur sorusunda akla gelen ilk yemekler arasında Tarsus Kebabı, Tantuni, Yüksük çorbası ve Humus vardır. Mersin’in yemekleri dışında meşhur tatlıları da dikkat çekiyor. Bu lezzetler arasında; Cezerye, Mamül, Kerebiç, Karsambaç var. Mersin’de sıklıkla tüketilen içecek olan Şalgam özellikle Tarsus kebabının yanında tercih ediliyor. Bu içeceğin çıkış noktası Adana olsa da, Mersin’de kebabın yanında da tercih edilmektedir.

Mersin, lezzetleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile keşfedilmeyi bekleyen bir şehirdir. Akdeniz’in bu güzel şehrine seyahat etmeyi planlıyorsanız, tantuniyi tatmayı, tarihi kaleleri gezmeyi ve Toros Dağları’nda doğa yürüyüşü yapmayı unutmayın.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!