Mersin’de Yaşayanlara Meteoroloji’den Uyarı! Şemsiyesiz Dışarı Çıkmayın!

Mersin’de Yaşayanlara Meteoroloji’den Uyarı! Şemsiyesiz Dışarı Çıkmayın!
Yayınlama: 22.05.2023

Türkiye’de son günlerde yaz aylarının yaklaşması rağmen ne yazık ki iklim krizi nedeni ile bahar ayı yaşanamadı. Nisan ayından bu yana 81 il dahil olmak üzere bugün için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) uyarı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, günlük hava durumu tahmin raporunu yayımladı. Buna göre, mevsim normallerine aykırı olarak yurt genelinde yağışlı bir havanın etkili olması beklenirken, sağanak yağmurların hafta sonuna kadar etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden (MGM) gelen uyarılara göre, bugün bir çok ilde sağanak yağış etkisini göstermeye devam edecek. Özellikle bölgesel olarak bakıldığında Ege ve İç Anadolu ile Karadeniz bölgelerinde ciddi uzun süren yağışlar geliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışla birlikte ani su baskınları ve sel felaketi olmaması adına tüm yurttaşlara il il hava tahminleri paylaşıldı. MGM’den gelen uyarılara göre, Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Adana, Mersin kuvvetli yağış bekleniyor.

Yağışların: İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Orta Karadeniz’in iç kesimleri ile Adana, Mersin, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Bolu ve Tunceli çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yerel dolu, yıldırım, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Batı kesimlerde mevsim normallerinin altında, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Sel ve Su Baskınlarına Karşı Önlemler Alınmalı Mevcut hava koşulları nedeniyle sel ve su baskınları riski artmaktadır. Bu nedenle, vatandaşların bu duruma karşı tedbirli olmaları son derece önemlidir. Meteoroloji uyarılarını takip etmek, yetkililerin talimatlarını yerine getirmek ve gerekli önlemleri almak hayati öneme sahiptir.