Mersin Haber

Mersin’de Vahap Seçer Ne Yapıyor? Ekmek Yoksa Pasta Yesinler!

Mersin’de Vahap Seçer Ne Yapıyor? Ekmek Yoksa Pasta Yesinler!
Yayınlama: 15.04.2024
Düzenleme: 01.05.2024 00:24
A+
A-

Bugün nedense Fransa tarihinin önemli bir ismi olan Maria Antoniette ile özdeşleşen ‘’ekmek yoksak pasta yiyin’’ cümlesini uzun uzun düşündüm. Bayan Antoniette ölse de tarihe düşen ve toplumdan uzak olduğunu gösteren o meşhur cümlesi hala canlılığını koruyor. Ekonomik açıdan toplumsal sınıflar arasında uçurumun olduğu ülkelerde bayan Antiniette misali insanlarla karşılaşmak mümkün. İnsanın halinden anlamamanın ve insanlıktan uzaklaşmanın yegane simgesi olan görgüsüzlük, ülkemizde de zaman zaman karşılaşılan bir durum.

HER ŞEY BİR FOTOĞRAFIN PAYLAŞILMASIYLA YAŞANDI
AKP’li bir vekilin Monaco Yat Kulübü’nde yediği bir yemeği sosyal medya hesabından paylaşması, ülke gündemine oturdu. Ne var bunda diyeceksiniz. Kendi parasıyla dilediğini yapabilir. Buna diyecek tek sözüm yok; ancak mensubu bulunduğu parti muhafazakar ve ağırlıklı olarak Anadolu insanının partisi olarak biliniyor/du. Temsil ettiği seçmenden uzak bir hayat yaşayan sayın vekil, yediği yemeği paylaşmaması gerektiğini de bir görgü kuralı olarak bilmiyor. İnsanların geçim derdine düştüğü ve emeklilerin on bin lira maaşla yetindikleri ülkemizde, AKP’li vekilin o akşam yemeği için ödediği paranın bir emekli maaşından daha fazla olduğunu biliyorum. Adil değil. İnsanların enflasyon canavarıyla mücadele ettiği şu zorlu günlerde AKP’li bazı vekillerin lüks, gösteriş ve şatafat içerisinde bulunmaları, toplumdan uzak yaşantı sürdüklerinin net bir göstergesidir. AKP’li farklı bir vekil ise ailesi ve torunlarıyla Maldivler’de tatil yapıyor. Anadolu insanına Maldivler’de tatil yapma seçeneğini ve imkanını sunmuşlar da bu tatili kendilerine bir hak olarak görüyorlar. İnsanlar Ramazan Bayramı’nda yol ücretlerinin fazlalığı nedeniyle memleketlerine gidemedi. Onların yaşadıkları hayat, bu millet için bir hayaldir.

MERSİN’DE BENZER MANZARA VAR MI?
Ülkemizde bazı AKP’li isimlerin benzer pozlar vererek lüks bir hayat sürdüklerini ve enflasyon gibi bir olumsuzluğu yaşamadıklarını anlıyoruz. Mersin’de teşkilat yöneticisi bazı isimlerin görgüsüzce Marina’da yemek yediklerini gösteren resimleri paylaştıkları ve hatta evlatları yaşındaki kızlarla utanmadan fotoğraf çektirdikleri, fotoğraflar var. Ne kadar medenice (!). Koordinatör olarak bilinen bir partilinin Marina’da çektirdiği fotoğraf, çok ilginç. Detaya girmek istemiyorum. Özel hayatın gizliliği ilkesi gereği bunu paylaşmam etik olmaz. Neyse. Ramazan’dan Ramazan’a fakir sofrasında ve iftar çadırlarında bulunmayı, halk adamlığı zannetmelerine şaşırmayın! AKP Mersin teşkilatına mensup bazı isimlerin halk ile bütünleşememesinin, partiyi halktan uzaklaştırmalarının, halkı anlamıyor, dinlemiyor ve hor görüyor olmalarının nedeni bu: Maria Antoniette sarayında yaşıyorlar. Dolayısıyla AKP Mersin’de ciddi bir güç olamadı ve günden güne kan kaybediyor. Öyle de devam edecek.

VAHAP SEÇER NE YAPIYOR?
AKP içerisinde bu tarz haberlere sıkça rastlar olduk. Yüzlerce emlak sahibi başkan adaylarından milyarlarca liralık servete sahip idarecilere kadar onlarca örnek var önümüzde. Öte yandan Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap Seçer, bir iş adamı olmasına rağmen sade yaşantısıyla dikkat çekiyor. Ülkemizde birçok AKP’li belediyenin sosyal politikalarından daha sosyal bir belediyecilik anlayışına sahip başkan Seçer. Ne demek bu? Bir belediye başkanı, insani düşüncelerini belediyenin idari düzenine ve sosyal politikaların yansıtır. Bu politikalar, toplumsal destekler ve sosyal yardımlar olarak ortaya çıkar. Monaco’da Istakoz yemek yahut Maldivler’de tatil yapmak yerine yaz ayının sıcağında Mersin’de işçilerle aynı tencereye kaşık sallamaktır, insani düşünceye sahip olmak. Onların halini anlamak ve onlarla hemhal olmak… Toplumun ihtiyaç duyduklarına ve önceliklerine uygun politikalar geliştirmek, sosyal destek paketlerini öncelemek, sosyal yardımları artırmak ve ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşmak… Ve daha nice gelişme, sosyal belediyeciliğin bir gereğidir. Bunu Mersin’de uygulayan tek adam başkan Vahap Seçer’dir. Reklamı, lüksü ve gösterişi sevmez. Sade bir yaşantısı var. Bir Mersin beyefendisidir. Halk adamıdır; çünkü halkla iç içedir. Seçimde elde ettiği rekor oy, bunun en net göstergesidir.

Kaynak: Zeynel Boğan

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 1 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.