Mersin’de Tek Açılış, 2 Hizmet: Kent Meydanı ve Katlı Otopark

Mersin’de Tek Açılış, 2 Hizmet: Kent Meydanı ve Katlı Otopark
Yayınlama: 20.01.2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosuyla başlattığı açılışların altıncısı Kent Meydanı ve Katlı Otopark’ oldu.

Akdeniz ilçesi Silifke Caddesi Tevfik Sırrı Gür Anadolu Lisesi yanında bulunan alanda yaptığı çalışmalarla kente katlı otopark ve kent meydanı kazandıran Büyükşehir Belediyesi, özellikle mesai saatleri içerisinde yaşanan trafik ve park sorununu rahatlatmanın yanı sıra Mersinlilerin de faydalanabilecekleri bir sosyal alan yaratmış oldu.Başkan Vahap Seçer tarafından açılışı gerçekleştirilen ‘Kent Meydanı ve Katlı Otopark’,Mersin çarsısını eski cazibesine kavuşturmasının yanı sıra Mersinlilerden de tam not aldı.

Çarşı merkezinde ulaşımı rahatlatmak amacı ile hizmete geçirilen Kent Meydanı ve Katlı Otopark,345 araç ve 40 motosiklet kapasitesine sahip olmasının yanında,  sokak basketbolu, gösteri ve sergi alanları, açık hava satranç ile bocce oyun sahaları, aletli jimnastik alanı, kaykay-paten sahası, masa tenisleri gibi birçok imkânıyla tüm vatandaşların ihtiyaçlarına karşılık verebilecek sosyal alan olma özelliği de taşıyor.

“29 milyon liralık imalatı olan 2 katlı, modern bir otopark açacağız”

Başkan Vahap Seçer, Belediye Başkanı olarak sorunlu gördükleri her alana dokunduklarını ifade ederek, “İşte Belediye Başkanlığı böyle bir şey. Yolda geçerken, arabada giderken her şeyi görebiliyorsunuz Belediye Başkanı olarak. Eğreti duran, yeni imalatı yapılmış bir bordür taşı bile dikkatinizi çekiyor ya da bir alanı gezerken döşenen parkenin kalitesi bile dikkatinizi çekiyor, uyarıda bulunuyorsunuz. İşte uçakta seyahat ederken 1 yıl sonra Mersin’de su sorununun yaşanıp yaşanmayacağını daha bugünden Toroslar’ın tepesinde kar var mı yok mu bunun tespitini yaparak böyle Belediye Başkanlığı yapıyoruz” dedi.

 “Mersin’de sosyal barışı sağlıyorsak, Türkiye’de sosyal barışı sağlıyoruz demektir”

Türkiye Cumhuriyeti kimliğini taşıyan 85 milyonun da, dünyadaki 7 milyardan fazla insanın da tabiatı, dili, dini, ırkı, mezhebi, meşrebi ne olursa olsun kendilerinin kardeşi olduğunu vurgulayan Başkan Seçer, “Seçim sathı mahalline giriyoruz. Mersin önemli bir kent. Mersin Türkiye’nin özeti. Mersin’de sosyal barışı sağlıyorsak, Türkiye’de sosyal barışı sağlıyoruz demektir. Mersin’e bir halel getirirsek, bunu siyaset uğruna yapıyorsak, 3-5 oy uğruna yapıyorsak, tekrar Belediye Başkanı seçilmek için yapıyorsak, milletvekili olmak için yapıyorsak hem hukuken hem ahlâken hem insanen hem vicdanen bunlar kabul edilebilir davranışlar değildir” dedi.

“Toplumun huzuru sandık sonuçlarını belirleyecek”

Başkan Seçer, Mayıs ayında yapılması planlanan seçimde Türkiye’nin tercihini yapacağına da değinerek, “Yapılan uygulamalar, Türkiye’nin geldiği nokta, aldığı hizmetler, ekonomi, her şeyden önemlisi toplumun huzuru sandık sonuçlarını belirleyecek. Ben buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum; Türkiye’de esen, ki en fazla bizi çarpıp hasta etmeye çalışan bu korku ve baskı rüzgârından etkilenmeyin. Bakın Başkanınız etkileniyor mu? Şimdilik Allah’a havale ediyor ama Türkiye’de bizim standartlarımıza uygun, bizim standartlarımız da gelişmiş toplum standartlarıdır, ona uygun bir hukuk sistemi tekrar hayat bulduğu zaman, o zaman bunları biz hukuka havale edeceğiz. En kibar şekliyle bunun böyle bilinmesini isteriz” diye konuştu.

“Kent Meydanı her  şehir için önemlidir”

‘41 Kere Maşallah’ diyerek 41 açılış yapacaklarından söz eden Başkan Seçer, açılışı gerçekleştirilen Kent Meydanı ve Katlı Otopark konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Seçer,“Burası daha önce kullanılan ama halka açık olmayan, bir hayli de eskimiş, demode olmuş, iptidai dediğimiz tek katlı otoparktı. Her bir katı 5 bin 500 metrekare ve toplamda da 345 araç, 40 motosiklet ve bisiklet alıyor. Bu otoparkın özelliği; şurada Özgür Çocuk Parkı var. Orası 3 Nolu Metro İstasyonumuz. Oraya da yer altından tünelle bağlı olan bir otopark. Biz Metro Projesi’nde biliyorsunuz 6 istasyonda toplamda 2 bin 300 araçlık otopark da yapacağız. Aslında Metro Projesi’nin ilk otoparkı da olmuş oluyor. Diğerleri de her istasyonun, 6 istasyonun altında yer alacak. Burası son sistem. Araç yıkama ünitesinden, asansöre, yangın merdiveninden, yangın söndürme cihazlarına kadar son sistem. 7/24 güvenlik kontrolü altında, boş-dolu sensörleriyle park yeri tespiti yapan bir otopark olacak. Buranın plaka sistemi tanımlanan bir yapısı var, bir sistemi var ve burada ücret için abonelik sistemi de geliştirilmiş oldu. Belediyemizin bağlı kuruluşu olan İmar A.Ş.’nin otoparklarının tamamında o abone kartı da geçerli olacak” dedi. 7 bin 200 metrekarelik Kent Meydanı’nın da bu projede çok büyük bir önem arz ettiğinden söz eden Seçer, “Kent Meydanı her şehir için önemlidir. Nefes alacağımız bir yer olsun isteriz. Alışverişe çıktık, dönüyoruz, eve gideceğiz, okuldan dönüyoruz, oturup soluklanacağımız bir yer isteriz. Yazın güneşten korunacağımız, kışın soğukta güneşleneceğimiz bir alan isteriz. Burası da eski Mersin merkezin tam göbeği olarak anılabilecek bir yer. Burada da vatandaşlarımız bu çarşıya alışverişe geldiğinde kullanabilecekleri ya da okullara geldiğinde kullanabilecekleri nefis bir alan” şeklinde konuştu.

“Metroyu ve 35 kilometrelik raylı sistem projesini Mersin’e kazandırmadan, görevimden ayrılmayacağım. Bu sözü veriyorum”

 

Vatandaşlardan, Marina ve Forum AVM açıldıktan sonra Mersin merkez olarak adlandırılan bölgenin eski cazibesini yitirdiğine dair şikâyetler aldıklarını ve bunu doğru bir yaklaşım olarak değerlendirdiğini söyleyen Başkan Seçer ‘Mersin merkez cazibe merkezi olmaktan çıktı’. Doğru bir yaklaşım ama biz bunu tersine çevirebiliriz. Metro buna katkı sağlayacak önemli bir toplu taşıma projesidir. Bakın buradan sesleniyorum; burada ben belediye olduğum sürece söz veriyorum size bu Metroyu ve mevcut projenin dışında da toplam 35 kilometrelik raylı sistem projesini mersine kazandırmadan Mersin’den, görevimden ayrılmayacağım. Bu sözü veriyorum” dedi.