Mersin Haber

Mersin’de sendikalardan yüksek enflasyon tepkisi!

Mersin’de sendikalardan yüksek enflasyon tepkisi!
Yayınlama: 06.06.2024
A+
A-

Enerji Bir-Sen Mersin İl Başkanı Mehmet Fatih YILDIRIM ve Ulaştırma Memur-Sen Mersin İl Başkanı Bilal TÜMLÜER, yüksek enflasyon ve toplu sözleşme hükümlerinin engellenmesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım ve Tümlüer , emekçilerin haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini belirterek, mevcut sorunların çözülmesini beklerken bürokratik engellemelerle karşılaştıklarını ifade etti.

Yıldırım ve Tümlüer, son 20 yılda demokratikleşme, özgürleşme ve sendikal örgütlenme alanlarında atılan olumlu adımların geri alınarak kazanımların tehlikeye atıldığını vurguladı. Anayasa, Uluslararası Sözleşmeler ve 4688 sayılı Kanun ile koruma altına alınan toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmadığını belirtti.

Anayasa Mahkemesi tarafından Mart ayında toplu sözleşme ikramiyesinin iptal edildiğini hatırlatan Yıldırım ve Tümlüer , kamu görevlilerinin sendikal örgütlenmesini engellemek ve pazarlık gücünü azaltmak amacıyla aylık 345 TL kesinti yapıldığını söyledi. Yıldırım ve Tümlüer , tasarruf tedbirleri kapsamında personel servis hizmetinin kaldırılması, koruyucu giyim ve fazla çalışma ücretlerinin kısıtlanmasına da dikkat çekti.

“Koruyucu giyim kazanımımız, 12 yıldır sorunsuz uygulanıyordu. Ancak bugün, maliye bürokrasisi ve genelgelerle bu haklarımız kısıtlanmaya çalışılıyor. Fazla çalışma ücreti, yıllardır toplu sözleşmelerde yer alan bir hususken, şimdi fiili çalışmaya bağlanmaya çalışılıyor” dedi.

Servis hizmetinin kaldırılmasına tepki gösteren  Yıldırım ve Tümlüer  , bu hizmetin kamu hizmetinin devamlılığı için önem taşıdığını belirterek, genelgelerle kaldırılamayacağını ve tasarruf tedbirlerine konu edilemeyeceğini söyledi. Ayrıca, lojman kiralarına yapılan fahiş artışların kamu görevlilerini zor durumda bıraktığını ifade etti.

Teknik ve idari personelin mali ve özlük haklarının yetersizliğine dikkat çeken  Yıldırım ve Tümlüer  , 1. dereceye 3600 ek gösterge verilmesi konusunun hala çözüme kavuşmadığını belirtti. Emekli aylıklarının düşüklüğüne ve emeklilerin mağduriyetine vurgu yaparak, adil bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Son olarak  Yıldırım ve Tümlüer , toplu sözleşme ikramiyesinin kayıpları ile birlikte geri verilmesini, servis hizmetinin yaygınlaştırılmasını, koruyucu giyim kazanımının engellenmemesini, fazla çalışma ücretlerinin artırılmasını ve lojman ile sosyal tesislerin yaygınlaştırılmasını talep etti. Ayrıca, mühendislik meslek kanununun ivedilikle çıkarılması gerektiğini belirterek, mühendis, mimar, teknik personel ve idari personelin mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesini istedi.

Mehmet Fatih YILDIRIM ve Bilal TÜMLÜER, emekçilerin sesi olmaya devam edeceklerini ve haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirterek konuşmalarını sonlandırdı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.