Mersin’de KCK/PKK Operasyonu: 15 Gözaltı

Mersin’de KCK/PKK Operasyonu: 15 Gözaltı
Yayınlama: 25.11.2022
Düzenleme: 04.06.2023 01:28

Mersin’de birçok adrese yapılan eş zamanlı operasyonda, hakkında gözaltı kararı bulunan 18 kişiden 15’i gözaltına alındı. 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 18 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldığı belirtildi. Bu sabah soruşturma kapsamında çok sayıda adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Yapılan ev baskınları sırasında kimi evlerin kapıları koçbaşı ile kırılırken, aramalarda dijital malzemelere polisler tarafından el konuldu. 

Özel harekat polislerinin desteğiyle adresleri tespit edilen zanlılara yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda, şüphelilerden M.E.H, C.O, H.E.H, F.N, M.İ, B.K, S.B, Y.Ç, İ.H.B, Y.K, Y.C, Ö.F.C, A.C, S.Y. ve S.Ö. gözaltına alındı. Ayrıca, Akdeniz ilçesi Şevket Sümer Mahallesi’nde ekipleri görünce evinin balkondan atlayıp kaçmaya çalışan kadın zanlı da kovalamaca sonucu inşaat alanında yakalandı. İkametlerinde bulunamayan diğer şüpheliler C.Ö, M.H. ve A.H’nin yakalanmasına çalışılıyor.

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Basın Birimi tarafından paylaşılan bilgilerde şu ifadeler kullanıldı. Yapılan açıklama şöyle: “Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen başarılı operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren terör örgütünün eylem arayışı içerisinde oldukları tespit edilen, aynı zamanda  Türkiye’nin sınır ötesinde yaptığı başarılı operasyonları itibarsızlaştırmak için terör örgütünün yapılarını, mensuplarını, eylem ve faaliyetlerini övücü, yüceltici, destekleyici mahiyette sosyal medya üzerinden yalan haberler yayarak paylaşım yaptıkları tespit edilen şüpheli şahıslarla beraber  Terör örgütü adına örgütün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürüterek geçmiş yılarda ilimizdeki sokak eylemlerinde kamu kurum ve kuruluş binalarına, güvenlik güçlerine yönelik olarak örgüt adına gerçekleştirilen EYP’li, Molotof kokteyli, taşlı, sopalı saldırılarda yer alan şüphelilerin ve örgütün Suriye uzantısı PYD/YPG içerisinde geçmiş dönemlerde faaliyet gösterdikleri tespit edilen şüphelilerin de olduğu 18 adrese operasyon düzenlendi” şeklinde belirtildi.