Mersin’de Kağıt Toplayıcısı “Ne Günahım Var” Dedi Yürekleri Yaktı

Mersin’de Kağıt Toplayıcısı “Ne Günahım Var” Dedi Yürekleri Yaktı
Yayınlama: 30.04.2022
Düzenleme: 30.04.2022 15:01

Mersin’de kâğıt toplayıcısı engelli vatandaşın el arabasına el koyan belediyenin zabıta ekiplerine tepki gösterine müdahale edildi.

HABER: SABRİ BORAK

Mersin’in Yenişehir ilçesinde kağıt toplayıcılığı yaparak geçimini sağlayan engelli vatandaşın el arabasına zabıta ekipleri el koydu. El arabasına el koyan Zabıta ekiplerine tepki gösteren Fikret Gürel adlı engelli kağıt toplayıcısına zabıta ekipleri müdahale etti.

Edinilen bilgilere göre olay Yenişehir ilçesine bağlı Güvenevler Mahallesi’nde yaşandı. Kağıt toplayıcılığı yaparak geçimini sağlayan Fikret Gürel’e Yenişehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri el arabasına bağlı çuvalı kesti. Zabıta ekiplerine tepki gösteren Fikret Gürel ise ekipler tarafından el arabasıyla beraber zorla belediye aracının arkasına atıldı.

Fikret Gürel, ‘’Bu mübarek günde benim size ne zararım oldu” diyerek gösterince de zabıta ekipleri tarafından Gürel’e biber gazı sıkıldığı iddia edildi. Ekiplerin müdahalesine dayanamayan Gürel, el arabasında bulunan atıkları çevreye attı. Olay yerine gelen güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Gürel, geceyi nezarethanede geçirdi.

Konuyla ilgili Mersin Odak Haber ile iletişime geçen Fikret Gürel’in eşi Güssün Gürel, kocasına zabıta ekipleri tarafından yapılan müdahaleyi kınadığını belirtti. Güssün Gürel gazetemize yaptığı açıklamasında:’’ ‘’Kocama hiç bir şey demeden sorgusuz sualsiz el arabasındaki çuvalın ipini kesmeye kalkmışlar. Biber gazı da sıkmışlar. O arada polisler de gelmiş biber gazı sıkmış. Zorla elini kelepçeleyip polis arabasına koydular. Karakola götürüp nezarethaneye atmışlar’’ dedi.

Güssün Gürel; ‘’ Eşim 5 sene önce trafik kazası geçirdi. Feci şekilde araba çarptı. Kazadan sonra başka iş yapamıyor. Çıkarsa kağıt toplamaya çıkıyor çıkamazsa evde hasta yatıyor. Adli tıp raporumuzda var durumunun iyi olmadığına dair. Kullandığı ilaçlar var’’ diye konuştu.

Kocasını karakoldan kendisinin almaya gittiğini belirten Güssün Gürel: ‘’Dün karakoldan çıkınca dolmuşa bindirmedim. Temiz hava alsın diye yürüttüm. Evimize az bir zaman kala kocam yere yığıldı. Ambulans çağırdım geldiler. Yaşadığımız durumu anlattım sakinleştirici iğne yaptılar kocama’’ ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Yenişehir Belediyesi Zabıta Müdürü Ahmet Kurt; ”Envanterimizde biber gazı bulunmamaktadır. Ekibimizin çekçek aracına müdahale etmesi yasal çerçevede gerçekleştirildi. Görevlendirme yazısı emniyet müdürlüğünden bizlere talep edilir. Çekçek aracına müdahale etmemizden dolayı doğal olarak vatandaşımız da bizlere tepki göstermiştir. Bu anlaşılır ve doğal bir olaydır. Vatandaşımızın sakinleşmesi için olay yerine gelen güvenlik güçleri şahsı karakola götürmüştür. Polis memurları olayın başından beri bizimle beraberdir.” diye belirtti.