Mersin’de K9’lar ciddi ve başarılı işler çıkarıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, ortak çalışmalar yapmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı K9 eğitmenlerini Mersin’de ağırladı.

Mersin’de K9’lar ciddi ve başarılı işler çıkarıyor
Yayınlama: 12.08.2022
Düzenleme: 01.12.2023 19:45

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, ortak çalışmalar yapmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı K9 eğitmenlerini Mersin’de ağırladı.

Şimdiye kadar bir çok belediye ile ortak çalışmalar yapan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile ortak çalışmaları bulunan Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, K9 köpeklerin çok farklı enkazlarda, farklı ortamlarda davranışlarını ve tepkilerini kontrol etmek için bir eğitim gerçekleştirdi.

Her 2 Büyükşehir Belediyesi için verimli geçen eğitimler sonunda, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, testlerden geçmiş ve eğitilmiş 1 adet yavru Belçika Kurdu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hediye edildi.

Bir adet yavru K9’u İstanbul İtfaiyesi’ne hediye olarak verdik

İstanbul İtfaiyesi ile köpek eğitimlerini gerçekleştirdik. Mersin İtfaiyesi olarak diğer belediyelerle devamlı istişare halindeyiz. Bunun akabinde İstanbul İtfaiyesi’ni K9 Arama Kurtarma Birimi olarak davet ettik.

Bu davete istinaden, köpeklerimizle birlikte enkaz çalışmaları yaptık. Enkaz çalışmaları akabinde bir adet yavru K9 eğitilmiş köpeği, İstanbul İtfaiyesi’ne hediye olarak verdik.”

Büyükşehir’in K9’ları, iz takip ve canlı arama kurtarma konusunda eğitimli

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda Köpekli Arama Kurtarma Birim Amirliği’nde arama kurtarma köpek eğitmeni olarak görev yapan Kemal Büyükoğlu da, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’ndan 3 personel, 3 günlük bir çalışma için buraya geldiler.

Bizim eğitmiş olduğumuz köpeklerin çok farklı mekânlarda, yine aynı şekilde farklı iklimlerde, farklı yerlerde çalışması çok önemli. Çünkü doğal afetlerin nerede, ne zaman, nasıl gerçekleşeceği hiç bilinmez. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte burada 3 günlük bir çalışma gerçeklşetirdik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi buraya gelip köpeklerini test etti, köpekleriyle birlikte çalıştık. Köpekler gerçekten çok zorlu şartlarda eğitilmiş, ciddi emek verilmiş ve bizim burada çok zorlanmadılar. Burada yapmış olduğumuz enkaz çalışmalarında gayet çok başarılı bir netice elde ettik.”