Mersin Haber

Mersin’de Hakkari ile dayanışma mesajı: Halkın iradesini geri verin!

Mersin’de Hakkari ile dayanışma mesajı: Halkın iradesini geri verin!
Yayınlama: 04.06.2024
A+
A-

DEM Parti Mersin İl Örgütü, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Özgür Çocuk Parkı’nda bir eylem düzenledi. Eyleme, Akdeniz Belediyesi eş başkanları Hoşyar Sarıyıldız ile Nuriye Arslan ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu da katıldı.

 

Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen demokrasi güçleri, Hakkari halkının iradesinin gasp edilmesini protesto ederek açıklamalar yaptı. Basın açıklamasını okuyan İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Eş Başkanı Gazi İnci: ‘’ Valiliklerin almış olduğu eylem ve etkinlik yasakları derhal geri çekilmeli, halkın anayasal, demokratik tepkilerine saygı gösterilmelidir. Muhalefetteki herkes darbeye karşı çıkmalıdır. Bütün muhalefet partileri başta olmak üzere demokrasiden yana herkesi bu darbeye açık tavır almaya çağırıyoruz. Hakkâri belediyesinin gasp edilmesine karşı muhalefetin alacağı tavır Türkiye’nin yakın geleceğini belirleyecektir. Hakkari’den başlayan hak gaspı adım adım bütün ülkeye yayılmadan gerekli demokratik tepki gösterilmelidir. Siyasal iktidarı demokratik ve barışçıl bir geleceğin inşası için bu kritik süreçte sorumluluk içerisinde davranmaya, geçmişten ders çıkartarak Hakkâri Belediyesi’ne atanan kayyımı geri çekmeye ve demokratik ve evrensel hukuk değerlerine dönmeye çağırıyoruz. Halk seçtiğini istiyor, Halk iradesini istiyor, Halkın iradesini geri verin’’ ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasının ardından bir dakikalık oturma eylemi yapılırken, Barış Anneleri oturma eyleminde Kürtçe türküler söyledi. DEM Parti Mersin İl Örgütü Eş Başkanı Reşat Aşan, yarından itibaren tüm DEM Partili belediler önünde olduğu gibi Akdeniz Belediyesi önünde de adalet nöbeti başlatacaklarını duyurarak nöbetlere katılım çağrısında bulundu

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.