Mersin’de En Düşük İşçi Maaşı 7 Bin 268 TL Oldu

Mersin’de En Düşük İşçi Maaşı 7 Bin 268 TL Oldu
Yayınlama: 18.08.2022
Düzenleme: 01.12.2023 18:28

8 bin 243 personeli kapsayan 2 yıllık Toplu İş Sözleşmesi ile en düşük işçi maaşı 7 bin 268 TL oldu.

İmza töreninden önce işçiler tarafından davul, zurna ve alkışlarla karşılanan Başkan Seçer, Toplu İş Sözleşmesi’nin imzalarını attıktan sonra da, Atatürk Kültür Merkezi’nin bahçesinde işçi emekçilerle birlikte omuz omuza halay çekti.

Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törene; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, DİSK-Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları ve işçiler katıldı.

Yeni sözleşme ile enflasyon farkına göre her 6 ayda artış uygulanacak

Yeni Toplu İş Sözleşmesi Kültür A.Ş.’de 4 bin 994, İmar A.Ş.’de 1343 ve MESKİ A.Ş.’de 1906 personel olmak üzere toplam 8 bin 243 personeli kapsıyor ve taban ücreti 250 TL’ye yükseltildi. Temmuz ayı itibariyle en düşük ücret 7 bin 268 TL oldu. 6 aylık süre içerisinde enflasyon farkına göre hesaplanacak ve her 6 ayda artış uygulanacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde 556, MESKİ’de 282 kadrolu işçinin 245 TL ile 272 TL arasında olan yevmiyesi ise 1 Eylül itibariyle 286 TL’ye yükseltildi. Ayrıca toplamda 848 kadrolu işçiye 1 Eylül itibariyle ortalama yevmiyeye uygulanacak %5 zam, yeni taban ücreti üzerinden 286 TL’ye % 10 zam olarak güncellendi. 1 Eylül itibariyle ek protokol sonucu uygulanacak zamlar ile Büyükşehir Belediyesi’ndeki en düşük kadrolu işçinin günlük ücreti 314,60 TL oldu.

Başkan Seçer: “Beni halkıma mahcup etmediğiniz için hepinizle gurur duyuyorum”

Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘İşçiler seninle gurur duyuyor’ sloganları ile sahneye çıktı ve işçi emekçilere seslenerek; “Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Görev sürem olan 31 Mart’tan bu yana beni halkıma mahcup etmediğiniz için, sizlerle gurur duyuyorum. Kafalar değişince ne çok şey değişti, değişmeye de devam edecek. Kimsenin endişesi olmasın” dedi. Başkan Seçer, işçi emekçilere; “Bizi var eden, bizimle beraber yürüyen, gecesini gündüzüne katan, yağmur çamur demeden, çocuğum hasta demeden, aç kaldım, tok kaldım diye şikayette bulunmadan Mersin halkına hizmet eden mesai arkadaşlarım, hepinizi saygıyla selamlıyorum” şeklinde seslenerek, “Samimi bir itirafta bulunayım; ben sizi çok seviyorum, herkesten de daha fazla seviyorum. Çünkü hayatım boyunca hep çalışanın, alın teri dökenin, hakkıyla evine rızkını götürenin yanında oldum. Çünkü benim hayatım da böyle geçti, onun için sizleri çok seviyorum. Hep beraber çok daha güzel işler yapacağız emin olun. Bizim kafamızın arkasında hiçbir plan yok. Bizim dünya malında gözümüz yok. Bizim hayattan hiçbir beklentimiz yok. Bizim hayattan beklentimiz kendimiz adına değil; ülkemiz adına, çocuklarımız adına, torunlarımız adına. Onun için inatla, şevkle, azimle, hırsla çok daha iyi işler yapacağız. Bunu da hep beraber yapacağız” diye konuştu.

 

“Biz yönetime geldik, insanların yüzü güldü”

3 yılı aşkın bir süredir çok güzel işler yaptıklarını yineleyen Başkan Seçer, “Biz yönetime geldik, insanların yüzü güldü. Çünkü, biz kimseye şiddet dili ile hitap etmiyoruz. Biz nefret gözü ile bakmıyoruz. Biz sevgi dilini kullanıyoruz, saygı dilini kullanıyoruz, hürmet dilini kullanıyoruz. Biz bir aileyiz. Mersin’de gülen bir toplum var. Mersin’de mutlu bir hemşehricilik var. Bu duyguları yükselttik. Fakat bazı engellemeler oldu. Belediyenin finansal açıdan sıkıntıya girmesi, hizmetlerini yapmaması için engellemelerle karşılaştık. Peki Noldu? Acımızdan mı öldük? Çok şükür mutluyuz, çalışıyoruz. Zamanında maaşınızı alıyorsunuz, yolları yapıyoruz, fakir fukaraya, garip gurebaya yardımcı oluyoruz, Allah’ın yarattığı canlı varlıklar bize emanet ilkesi ile çalışıyoruz. Onun için daha fazla çalışacağız, çok daha güzel, büyük hizmetler yapacağız. Bunu hep beraber yapacağız” dedi.

 

 

Kaya: “1 Nisan 2019’dan beri Mersin Büyükşehir Belediye çalışanları mutlu

Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, toplu sözleşme sürecini başarı ile tamamladıklarını belirterek, “Bu süreçte işçinin alın terinin karşılığını alması için, belediyemizin imkanlarını işçi için seferber eden, her zaman olduğu gibi tavrını emekten yana sergileyen işçi ve emekçi dostu Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer’e sizlerin huzurunda, Belediye İş Sendikası olarak tekrar teşekkür ederim. 1 Nisan 2019’dan beri Mersin halkı mutlu, Mersin Büyükşehir Belediye çalışanları mutlu. Yönetim kurulu üyelerim, sendika temsilcilerim ve tüm emekçi arkadaşlarım adına bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

Göksoy: “Mersin’deki bu birlikteliğin mimarı Vahap Seçer’i önemsiyoruz”

DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy ise toplu sözleşme sürecinde emeği geçenlere teşekkür etti. Göksoy, sendika olarak her zaman birliğin ve bütünlüğün öncüsü olmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Burada gördüğümüz tabloda yine bu birliğin, bütünlüğün bir göstergesidir. Burada gerek siyasal, gerek sosyal, gerek kültürel anlamda bu birliği, bütünlüğü sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e özellikle teşekkür ediyoruz. Türkiye ne zaman ki bu anlayışla hareket ederse; herkesi bir araya getirir, herkesle bütünleşip ortak hareket ederse Türkiye o zaman aydınlığa kavuşacaktır. Biz Mersin’deki bu çıkışın, Mersin’deki bu birlikteliğin mimarı Sayın Vahap Seçer’i önemsiyoruz, önemsemeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Belediye İş Sendikası Mersin 1 Nolu Şube Başkanı Nail Kaya, DİSK Genel İş Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Olcay Tok, MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz,  Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Bilim Ulaştırma Tic. ve San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Dursun, İmar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uyan, MESKİ Personel A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Özgür tarafından imzalar atıldı.