Mersin’de Depremin 3’üncü Ayında Yaşamını Yitirenler Anıldı

Mersin’de Depremin 3’üncü Ayında Yaşamını Yitirenler Anıldı
Yayınlama: 06.05.2023

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, Deprem Dayanışma Derneği tarafından Hıdırellez için düzenlenen etkinlikte 6 Şubat depreminde yaşamını yitirenleri andı ve “Depremde kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmemiz gerekiyor” dedi.

Deprem Dayanışma Derneği, Türkiye’nin 6 farklı noktasında Hıdırellez programı düzenleyerek depremin 3’üncü ayında yaşamını yitirilenleri andı. Mersin’de de Kazanlı sahilindedüzenlenen programa; Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce, Yeşil Sol Parti Milletvekili Adayı Ali Bozan, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Bedriye Kuş, depremzede yurttaşlar ve çok sayıda kişi katıldı. Programda depremde yaşamını yitirenlerin yanı sıra idam edilişlerinin yıldönümü dolayısıyla Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan da anıldı.

YÜCE: “DEPREMİ YAŞAYAN BÜTÜN KENTLERİ SEVGİDEN TUĞLALARLA YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ”

Depremin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen acılarının hala taze olduğunu söyleyen SYKP Eş Genel Başkanı Canan Yüce,“Bugün acımızı yaşayacağız ama aynı zamanda da isyanımızı ve umudumuzu büyüteceğiz. Kaybettiklerimiz için denize çiçeklerimizi bırakacağız. Kentlerimizi yeniden kurmak için, dayanışmayı büyütmek ve bize yaşatılanların hesabını sormak için dileklerimizi yazacağız ve gül ağaçların altına koyacağız. Depremi yaşayan bütün kentleri sevgiden tuğlalarla yeniden inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

BOZAN: “DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMAK ZORUNDAYIZ”

Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, “Ben de Adıyamanlıyım. Adıyaman’da en büyük yıkımlardan birini yaşadı. Deprem sonrası olanaklarım ölçüsünde hemen Adıyaman’a gittim. Köyüm 290 haneliydi. Sadece 15 ev ayakta kaldı.  Nüfusun yüzde 10’u depremde hayatını kaybetti dedi. Bozan, Hatay’da olduğu gibi Adıyaman’da da devlet, depremden günlerce sonraya kadar yoktu. Birkaç gün önce Adıyaman’daydım. Yine aynı köyleri gezdim. Devlet hala yok. Hala köylerde kaldırılmamış enkazlar var. Şunu söyleyeyim; depremden sonra bu ülkede yaşayan herkes tamamı dayanışma içerisindeydi, tek olmayan devletti. Depremden sonra dayanışma içerisindeydik ve hala dayanışma içerisindeyiz. Dayanışma içerisinde olmak zorundayız. Depremin bütün yaralarını sarmamız mümkün olmayacak. Kaybettiklerimizi asla geri getiremeyeceğiz ama kaybettiklerimizin hesabını sormak için dayanışmamızı büyütmemiz gerekiyor ifadelerini kullandı.

GÜLTEKİN: “NE DAR AĞACINDA BİTER FİDANLAR NE DE ENKAZ ALTINDA”

Konuşmaların ardından Mersin Deprem Dayanışması adınabasın açıklamasını okuyan Volkan Gültekin, ise şunları söyledi: “Yurdun her bir denizinden ölümsüz 3 fidana, Deniz’e Yusuf’a ve Hüseyin’e sesleniyoruz. Depremde yitirdiklerimizin yasını hep birlikte tutmak, Hıdır ve İlyas’ın gücü ile kavgamıza devam etmek için denizlere yürüyoruz. Ne dar ağacında biter fidanlar ne de enkaz altında. Bitmedik, gidenlere selam olsun, varız, var olacağız”.

Açıklamanın ardından meşalelerle sahile yürüyen yurttaşlar, burada dileklerini denize bıraktı. Sahilde yakılan ateş eşliğinde buhur yakıldı ve canlı müzik eşliğinde söylenen şarkılarla depremde hayatını kaybedenler anıldı.