Mersin’de Avukatlar Günü’nde 22 Avukata Soruşturma Açıldı

Mersin’de Avukatlar Günü’nde 22 Avukata Soruşturma Açıldı
Yayınlama: 06.04.2022
Düzenleme: 06.04.2022 16:03

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesine üye avukatlar, şubat ayında Aysel Tuğluk ve hasta tutuklular için yaptıkları basın açıklamasından dolayı 22 ÖHD’li ve bağımsız avukata soruşturma açıldı.

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi tarafından 18 Şubat Cuma günü Mersin Adliyesi önünde cezaevi koşulları ve yaşadığı ağır hastalıklardan ötürü Aysel Tuğluk için tahliye talebinde bulunmak için açıklama yapmak istemişti. Yapılmak istenen asın açıklamasına izin verilmeyen avukatlara polis tarafından biber gazıyla müdahale edilmiş ve bazı avukatlar da darp edilmişti. Darp edilen avukatlar Ahmet Paket, Bedri Kuran, Ezgi Özkan, Işıl Akan, İbrahim Kaya ve Mustafa Bilge Özel, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 avukat hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

ÖHD’li ve bağımsız avukatlar başlatılan soruşturma hakkında açıklama yaparak “Yargının üç sacayağından biri olan savunma yine saldırı altında’’ şeklinde değerlendirmede bulundular.

Avukatlar tarafından yapılan ortak açıklamada, şu sözlere yer verildi: ‘Geçtiğimiz Şubat ayında Aysel Tuğluk vakıası özelinde siyasi mahpusların maruz kaldığı olumsuz ceza infaz kurumu koşullarının ve yargılamada keyfiyetin eleştirilmesi amacıyla ÖHD’nin çağrıda bulunduğu ve bağımsız avukatların da desteklediği bir basın açıklaması gerçekleştirilmek istenmiş, Mersin Adliyesi bahçesinde yapılmak istenen bu açıklama kolluk marifetiyle biber gazı, jop ve plastik mermi kullanılarak engellenmişti.

Yukarıda bahsedilen olay sebebiyle Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 22 meslektaşımız hakkında soruşturma başlatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Yurttaşın basın açıklaması yapma hakkını koruyan avukatlar olarak bu kez kendi basın açıklaması yapma hakkımızı korumamız gereken bir dönemi yaşıyoruz.