Mersin Haber

Mersin’de Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı Kurulacak

Mersin’de Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı Kurulacak
Yayınlama: 19.02.2023

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem sonrası kentte yaşanan gelişmeleri ve alınması gereken tedbirleri Fox TV canlı yayınında anlattı.  Mersin’in yerleşik nüfusunun yüzde 150 üzerinde kapasiteye hizmet veren bir kent haline geldiğini söyleyen Başkan Seçer, deprem bölgesinden kente gelen yaklaşık 70 bin aileden 35 bininin kalıcı olarak nüfusa ekleneceğini öngördüklerini kaydetti.

 

Yaşanan göçle birlikte Mersin’de oluşabilecek konut sorununa dikkat çeken Başkan Seçer, gelir düzeyinde yaşanabilecek farklılıklar dolayısıyla da Mersin’e çok ivedi bir şekilde TOKİ’nin girmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı’nın kurulması yönünde çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

Mersin’in yerleşik 1.9 milyon nüfusu olduğunu ancak sığınmacılarla birlikte bu rakamın 2.3 milyona çıktığını belirten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, deprem bölgesinden gelen afetzede vatandaşlar ve sığınmacılarla birlikte kent nüfusunun 2.7 milyona dayandığını ifade etti.

 

Başkan Seçer, Mersin’deki binaların depreme olan dayanıklılığı ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde; binaların objektif gözlemlerle ve bilimsel olarak uygun olup olmadığının tespit edilmesi gerektiğini, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı kurulması yönünde çalışmalar yapacaklarını ifade etti.

 

Gazeteci Ezgi Gözeger’in “Mersin’de hâlihazırdaki binaların durumu nedir?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Seçer, Mersin’in 3. derece deprem bölgesi görünmesine karşın tüm yapıların çok ivedilikle gözden geçirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yapı stokunun durumunu laboratuvar testleriyle belirlemesi ve riskli binaların dönüştürülmesi gerektiği çağrısında bulundu. Seçer, “Mersin bu anlamda yüksek risk taşıyor. Herkesin burada endişesi var. Dolayısıyla bu depremden sonra da şunu düşündük; çok ivedi bir şekilde Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Afet Yönetimi ve Kentsel Dönüşüm Strateji Daire Başkanlığı’nın kurulması ve tüm aktörlerle beraber Mersin’de yapı stoklarının tespiti ve risk içeren stokların da derhal dönüştürülmesi konusunda bir çalışma yapılması lazım” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)