Mersin Haber

Mersin’de 1. Dönem Çocuk Meclisi, Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

Mersin’de 1. Dönem Çocuk Meclisi, Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi
Yayınlama: 25.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:53
A+
A-

Mersin’de  Çocuk Meclisi, 1. Dönem Çocuk Meclisi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nı yaptı.  Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da yoklamanın alınmasıyla başlayan toplantı, Meclis Başkanı Meriç Yeşilçayır’ın Başkanlığı’nda gerçekleşti. Toplantıda, komisyonlardan gelen 2, gündem olarak ise 9 madde görüşüldü.

 

Görüşülen maddeler arasında özellikle dezavantajlı çocuk gruplarının sosyal hayatta daha çok yer alabilmesi için sosyal tesisler, çevre ve kültür gezileri, çocuklara yönelik Büyükşehir Belediyesi’nin gazete, dergi, dijital yayınlar çıkartması gibi başlıklar yer aldı.

 

Dokucu: “Hem bir Çocuk Platformumuz hem de bir Çocuk Meclisimiz var”

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanı Şerife Hasoğlu Dokucu, Çocuk Meclisi’ni hayata geçirmeden önce çocuklarla uzun sohbetler yaptıklarını ifade etti. Çocukların yaşadığı en büyük problemler arasında ‘Büyüklerin kendilerini anlamadığı’ olduğunu aktaran Dokucu,“Bundan hareketle Çocuk Meclisi kurmaya karar verdik. Türkiye’de Çocuk Meclisi kurmuş olan diğer bütün şehirlerde incelemelerde bulunduk. Çocuk Meclisi’mizi oluşturduk. Önce bir çocuk platformu oluşturduk. Çocuk platformuna kayıt olan çocuklar, Çocuk Meclisi’ne gelecek olan arkadaşlarını seçtiler. İlçe nüfuslarına göre meclis üyelerinin ilçelerdeki sayısını belirledik. Cinsiyet eşitliğine önem verdik. Şimdi hem bir Çocuk Platformumuz hem de bir Çocuk Meclisimiz var. Hepsiyle diyalog halindeyiz” sözlerine yer verdi.

 

“Amacımız çocukların kendilerini ifade etmesini sağlamak”

Çocuk Meclisi toplantısının 3.’sünü yaptıklarını belirten Dokucu, “Çocuklar Meclis’i benimsediler ve içselleştirdiler. Amacımız onların kendilerini ifade etmesini sağlamak. Buna da hakları var. Çünkü içinde bulunduğumuz dünyayı onlara bırakacağız. Sorunları çözümünde söz sahibi olmaları gerekiyor. Çok da güzel idare ediyorlar”ifadelerini kullandı.

 

Yeşilçayır: “Büyükler, çocukların ne hissettiğini ve ne yaşadığını Meclis sayesinde anlıyor”

Meclis Başkanı Meriç Yeşilçayır, Mart Ayı Olağan Toplantıları’na Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in de katılması nedeni ile mutlu olduğunu ifade etti. Yeşilçayır, “Meclis üyelerimizle birlikte kararları oyladık. Büyükler çoğu zaman biz küçüklerin gözünden olaylara bakamıyorlar. Bakmak isteseler bile bizim ne yaşadığımızı ve ne hissettiğimizi çok iyi anlayamıyorlar. Onun için Çocuk Meclisi kurma kararı aldılar. Büyükşehir’de ‘Söz küçüğün’olması çok güzel” dedi. Çocuk Meclisi aracılığı ile her ilçedeki çocukların taleplerini Meclis’te ilettiklerini aktaran Yeşilçayır, “Meclis’te bütün çocukların sesi oluyoruz” dedi.

 

Şekerer: “Çocuk Meclisi sayesinde Mersinli çocukların sesi duyuluyor”

Toroslar Meclis üyesi Görkem Şekerer, Çocuk Meclisi’nin çok güzel geçtiğini söyleyerek,“Aldığımız kararlar çok önemli. Vahap Başkanımız da bize katıldı. Bu sayede çocukların ihtiyaçları daha çok önemseniyor. Çocuk Meclisi sayesinde Mersinli çocukların sesi duyuluyor ve istedikleri yapılıyor” dedi.

 

Gen: “Çocukların taleplerini Meclis’te duyuruyoruz”

Tarsus Meclis Üyesi Ali Ege Gen ise, “Burada istediğimiz talepleri ilettik. Başkanımız da geldi ve onu çok seviyoruz. Başkanımız çocukların haklarını da savunuyor ve çocukları seviyor. Meclis’te Mersin’de çocukların sesi oluyoruz”diye konuştu.

 

Tendik: “Mersin’in bütün ilçelerinden çocuklarla bir araya geliyoruz”

Toroslar Meclis üyesi ve Bilim ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Efe Tendik, Meclis’in yarattığı farkları anlatarak, “Mersin’in bütün ilçelerinden çocukların bir arada özgürce ve hiçbir baskı olmadan fikirlerini ifade edebildiği bir ortam sağladı. Belediyemiz Mersin’de çocuklar için daha yaşanılır bir kent oluşturmamızı sağlayacak. Burada arkadaşımızla birlikte hem şehrimizi hem belediyemizi daha güzel hale getirebilmek için sürekli görüşmeler yapıyoruz”dedi. Tendik, Başkan Vahap Seçer’in 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde ikinci kez Başkan seçileceğine de yürekten inandığını söyleyerek “Başkanımız ikinci 5 yılında Mersin’e daha güzel hizmetlerde bulunacak” diye konuştu.

 

Albayrak: “Meclis’te düşüncelerimizi açıkça ifade edebiliyoruz”

Eşitlik Komisyonu Başkan Vekili Ayşe Berrak Albayrak da Meclis’in çok güzel geçtiğini söyleyerek, “Meclis’te düşüncelerimizi açıkça ifade edebildiğimiz için projelerde bize de kendimi anlatma imkânı sunuyor. Çocuk Meclisi’nde yapılan her proje Türkiye’de her bir çocuğun sesi olabilir. Özellikle komisyonlarda da bu şekilde ilerliyoruz. Mersin’de yapacağımız en ufak bir proje Türkiye’de bir çocuğun hayatını değişmesini sağlayabilir. Bu açıdan çok güzel hissettiriyor” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.