Mersin 2024 Yerel Seçimleri: Ne Bekleyebiliriz?

Mersin 2024 Yerel Seçimleri: Ne Bekleyebiliriz?
Yayınlama: 28.11.2023
Düzenleme: 28.11.2023 13:06

Türkiye’nin güneyinde yer alan Mersin’de, 2024 yerel seçimleri için hazırlıklar hız kazanmaya başlarken şimdiden heyecan dorukta. Mersin, 1.9 milyon aşan nüfusu, çok sayıda siyasi partisi ve ele alınması gereken karmaşık konularıyla önemli bir kent konumundadır. Bu makalede, Mersin’in 2024 yerel seçimlerinden neler bekleyebileceğimizi, mevcut siyasi manzaraya, kilit oyunculara ve seçime hakim olması muhtemel konulara genel bir bakış da dahil olmak üzere inceleyeceğiz.

Türkiye 31 Mart 2024 yılında yeni yerel yöneticilerini seçmek için sandığa gitmeye hazırlanıyor. Kenti yönetmeye talip partiler ve siyasetçiler adaylıklarını açıklamaya devam ediyor. 14 Mayıs seçimlerinden yeni çıkan Türkiye’nin siyaset arenası yerel seçimlerle beraber daha da kaynaması bekleniyor.

 

GÜNCEL SİYASİ MANZARA

 

Mersin, farklı kültürlere sahip insanlardan oluşan aktif nüfusuyla her zaman ülkenin gündeminde olan bir şehirdir. Yakın geçmişte, birden fazla siyasi parti kentte başarılı bir şekilde yer edinmiş ve seçim yarışını yoğun bir çekişmeye dönüştürmüştür. Şu anda, iktidardaki AK Parti (Adalet ve Kalkınma Partisi) ve MHP (Milliyetçi Hareket Partisi) şehirdeki siyasi manzaraya hakim olmak istiyor. 2002’den beri Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni almak isteyen AK Parti, CHP ve MHP’nin yarışına ortak olamıyordu. Fakat AK Parti’nin MHP ile beraber kurduğu Cumhur İttifakı, 2023 genel seçimlerini kazandıktan sonra Mersin için daha iddialı bir konuma geldi.

 

MERSİN’DE MUHALEFET PARTİLERİ

 

Mersin’de muhalefet partileri ise 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçimlerinde aldıkları yenilgiden sonra tekrar toparlanmaya başladı. 2019’da yapılan son yerel seçimlerde CHP (Cumhuriyet Halk Partisi), MHP ve AK Parti’nin güçlerini birleştirmesine rağmen HEDEP seçmeninin oylarıyla galip taraf olmuştu. Cumhur İttifakı sandalyelerin çoğunluğunu kazanmış olsa da, muhalefet partileri kendileri için önemli bir kazanım olan merkez ilçeleri kazandı. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mevcut başkanı Vahap Seçer, görev süresi boyunca pek çok tartışmalarla öne çıksa da gerçekleştirdiği sosyal projelerle de takdir edildi. Mersin’de muhalefet partilerinin AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakına karşı birleşip birleşmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Mersin’in ‘Yeni Nesil Medya Yüzü’ Mersin Odak Haber

KİLİT OYUNCULAR

 

Mersin’de AK Parti ve MHP belediye sayısını yükseltmiş ve yerel belediye meclisi seçimlerinde de sandalyelerin çoğunluğunu elde etmiştir. CHP, AKP’yi iktidardan düşürmek isteyen kentteki ana muhalefet partisidir. Yıllar içinde, Mersin siyasetinde kendilerini zorlu bir güç olarak kabul ettirmişlerdir. Yerel siyaset sahnesinde ses getiren bir diğer parti de İYİ Parti. 2017 yılında kurulan parti, şimdiden hatırı sayılır bir takipçi kitlesi oluşturmayı başardı.

Öte yandan CHP’de Vahap Seçer karşıtı blok uzun bir süredir hazırlıklarını yapıyordu. CHP içinde gelişen tartışmalar yerel gündemi de kimi zaman meşgul etti. CHP’de şuana kadar Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Vahap Seçer, Serdal Kuyucuoğlu ve Fikri Sağlar isimleri öne çıkıyor. AK Parti ve MHP blokunda ise Hamit Tuna, Nafiz Deniz, Muhsin Bayar yer alıyor. Yeni isimlerin seçim takvimi belirlenmesiyle ortaya çıkması bekleniyor.

 

SEÇİMLERE HAKİM OLACAK KONULAR

 

Mersin’deki tüm siyasi partiler için 2024 seçimlerini etkileyecek birden fazla konu olması muhtemeldir. En acil konulardan biri ekonomidir. Türkiye’nin önemli bir ticaret merkezi olan Mersin, son yıllarda ülkede yaşanan ekonomik krizden ağır bir şekilde etkilenmiştir. AK Parti, kötü giden ekonomiyi iyileştirme ve iş olanaklarını artırma çarelerine bakarken, muhalefet partileri eksikliklerini ortaya koymaya ve mevcut sorunlara alternatif çözümler sunmaya çalışıyor.

Mersin’in En Büyük İlçesi Tarsus’u Keşfedelim: Tarsus İle İlgili Bilmedikleriniz!

 

Altyapı, seçimler öncesinde hararetle tartışılması muhtemel bir diğer kritik konudur. Bu konular arasında yollar ve toplu taşıma sistemleri gibi yeterli ulaşım altyapısının sağlanması yer almaktadır. Mersin halkı yıllardır bu alanda iyileştirmeler talep etmektedir ve tüm partiler bu konuyu ele almak için inandırıcı bir planları olduğuna onları ikna etmek ile zaman harcadı. Deprem sonrası Mersin göç eden insanlar ve Akkuyu Nükleer Santrali inşasıyla hızla büyüyen şehrin altyapı ve ulaşım problemi giderek belirginleşmeye başladı.

 

Son olarak, çevresel konular Mersin’de pek çok siyasi tartışmaya neden olmuştur. Kent şu anda kirlilik, kontrolsüz gelişim, atık yönetimi ve yeşil alanların tahrip edilmesi gibi ekolojik sorunlara karşı savunmasız durumdadır. Tüm siyasi partiler çevreyi koruma konusundaki kararlılıklarını göstermeye çalışmaktadır, ancak seçmenler çevrenin korunmasına yönelik somut adımlar atıldığını görene kadar şüpheci olmaya devam edecektir.

 

SONUÇ

 

2024 Mersin yerel seçimlerinin çekişmeli bir yarışa sahne olması bekleniyor. Söz konusu olan bir dizi sorun varken, tüm partiler ciddiyetle kampanya yoluna çıkmaya hazırlanıyor. Kentin siyasi denklemi kesin değil ve seçmenlerin öngörülemez olduğu biliniyor. Seçimlerin nasıl sonuçlanacağını sadece zaman ve beraberinde gelişecek ittifaklar gösterecek. Kritik konulara ve aktörlere genel bir bakış sunan bu makalenin, 2024 Mersin yerel seçimlerinde yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak faydalı bir rehber olmasını umuyoruz.

Kaynak: SABRİ BORAK

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.