Mersin Valiliği uyardı: Pazar günü olası aksiliklere karşı önlem alın!

Mersin Valiliği uyardı: Pazar günü olası aksiliklere karşı önlem alın!
Yayınlama: 17.12.2023

Mersin Valiliği, kentte yaşayan vatandaşları meydana gelecek fırtınaya karşı uyararak tedbir almaları gerektiğini duyurdu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 6. Bölgenin uyarısını kamuoyuyla paylaşan Mersin Valiliği, hava tahminini paylaştı.

Mersin Valiliği sosyal medya hesabından yapılan duyuruya göre kentte fırtına bekleniyor. Fırtınanın yaratabileceği olumsuzluklara karşı önlem alınması gerektiğini bildiren Valilik kaynakları, pazartesi fırtınanın duracağını belirtti.

Mersin Valiliği tarafından yayınlanan duyuru şu şekilde: ‘’Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü’nden gelen son bilgilere göre Doğu Akdeniz’de rüzgarın yarın (Pazar) akşam saatlerinden itibaren kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın, Pazartesi günü ilk saatlerde etkisini kaybetmesi beklenmektedir’’ ifadeleri kullanıldı.

 

FIRTINADAN ÖNCE “HAZIRLIKLI OLUN”

Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğü tarafından fırtınaya karşı alınacak önlemler paylaşıldı. Fırtına uyarılarını radyo ve TV dan takip edin. Meteoroloji’den telefonla bilgi alın. Fırtına uyarılarını radyo ve TV dan takip edin. Meteoroloji’den telefonla bilgi alın. Merdiven, bahçe mobilyası gibi serbest nesneleri ya da pencere ve camları kırıp içeri girebilecek her şeyi emniyete alın. Kapı ve pencereleri, özellikle evin rüzgar alan tarafında olanları, garaj kapısı gibi büyük kapıları kapatın ve emniyetli bir şekilde bağlayın.

Araçları, varsa garaja park edin, yoksa onları bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzakta tutun. Çatı katı /tavan arası kapılarını ya da kapaklarını kapatın ve sürgüyle emniyete alın. Eğer pencerelerde panjur / kepenk varsa bunların kapatılıp bağlandığından emin olun. Eğer bacalar uzun ve kötü durumdaysa mümkün olduğunca sağlamlaştırın. Afet ilk yardım çantasını yanınıza alın.

FIRTINA SIRASINDA “GÜVENDE OLUN”

 

Mümkün olduğunca içerde kalın. Dışarı çıkarsanız, bina ve ağaçlara yakın yerlerde yürümeyin ve onlara sığınmayın. Duvar ve çitlerin korunaklı tarafından uzak durun, korunaklı tarafa yıkılacağını unutmayın. Fırtına devam ederken hasarı onarmak için dışarı çıkmayın. Evinize girerken ve çıkarken kapıları arkanızdan kapatın ve güvenli yolu tercih edin. İçerdeki kapıları yalnızca ihtiyacınız olduğunda açın ve arkanızdan kapatın.

Fırtınaya maruz kalan yollarda araba kullanıyorsanız (köprüler ve viyadükler) dikkatli olun mümkünse yolculuğunuzu erteleyin ya da alternatif yollar bulun. Eğer yüksek bir aracınız varsa ya da yüksek bir aracı çekiyorsanız daha da dikkatli olun, yavaşlayın ve yandan esen rüzgara dikkat edin. Gerçekten gerekli olmadığı sürece yolculuk yapmayın.

FIRTINADAN SONRA “TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN”

 

Yere düşmüş ya da hala sallanmakta olan elektrik / telefon kablolarına dokunmayın. Duvar, bina ve ağaçlara yakın yürümeyin, fırtınanın zayıflatmış olabileceğini unutmayın. Savunmasız komşu ve yakınlarınızın güvende olduğundan emin olun ve tamirat için gerekli düzenlemeleri yapmalarına yardım edin.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.