Mersin Haber

Mersin Üniversitesi’nde Devir Teslim Töreni

Mersin Üniversitesi’nde Devir Teslim Töreni
Yayınlama: 13.01.2023
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan karar ile Mersin Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Dr. Erol Yaşar, düzenlenen devir teslim töreni ile yeni görevine başladı.

 

Mersin Üniversitesi Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Rektörlük Devir Teslim Töreni’ne, yeni rektör Prof. Dr. Erol Yaşar, 2014-2022 yılları arasında rektörlüğü görevini üstlenen Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Genel Sekreter İsa Değirmenci ile akademik ve idari personel katılım sağladı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan törende konuklara ilk olarak “2015’ten Günümüze Mersin Üniversitesi” başlıklı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’nın rektörlük dönemindeki faaliyetlerinin anlatıldığı bir video izletildi.

 

Daha sonrasında kürsüye gelerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, 27 yıllık meslek hayatı boyunca en çok heyecanlandığı anı yaşadığını belirtti. Çamsarı, “Rektörlük dönemim boyunca, aklımızdaki hemen her şeyi gerçekleştirdiğimizi düşünüyor, sekiz yılı da başarılarla dolu bitirmenin gururunu yaşıyorum. Bu önemli görevi içim rahat bir şekilde Prof. Dr. Erol Yaşar hocama devredeceğim. Kendisine bu yeni görevinde üstün başarılar diliyorum. İki dönem boyunca Rektörlük görevini tarafıma layık gören Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, görev sürem boyunca birlikte çalıştığım tüm akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Hakkınızı helal edin.” ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, konuşmasının ardından Mersin Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Erol Yaşar’a Rektörlük Binişini giydirdi. Tören, karşılıklı hediye ve çiçek takdimi ile devam etti.

 

Rektörlük Binişini giyerek kürsüye gelen yeni rektör Yaşar, sözlerine Mersin Üniversitesi ailesine şükranlarını sunarak başladı. Uzun yıllar çeşitli kademelerde önemli görevler üstlendiğini ve Üniversitemize Rektör olarak hizmet edecek olmanın heyecanı ve onurunu yaşadığını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Erol Yaşar, “Üniversitelerin 2547 sayılı kanunda belirlenmiş 3 temel görevi vardır. Bunlar Yükseköğretim düzeyinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmek, bilimsel araştırma faaliyetlerini sürdürmek ve toplumu doğru, objektif ve bilimsel bilgilerle aydınlatmaktır. Üniversiteler bu görevlerini asli unsurları olan akademik ve idari personeli ile yürütmektedir. Unutmayalım ki bugün gurur duyduğumuz, ülkemizde ve tüm dünyada gerçekleştirdikleri başarılı işlerle adından söz ettiren gençlerimiz bu akademisyenler tarafından yetiştirilmektedir.” dedi.

 

Konuşmaların ardından tören sona ererken yeni rektör Yaşar, salondan ayrılan Prof. Dr. Ahmet Çamsarı’yı aracına kadar eşlik ederek uğurladı.

 

Daha sonrasında Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi fuaye alanına geçildi. Burada akademik ve idari personelin tebriklerini kabul eden Rektör Yaşar, ardından Rektörlük makamına geçerek yeni görevine resmen başladı

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!