Mersin Haber

Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali 2. Gününde

Mersin Uluslararası Edebiyat Festivali 2. Gününde
Yayınlama: 13.01.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Büyükşehir tarafından, bu yıl Yenileşmeler’ temasıyla organize edilen festivalde Türkiye’nin yanı sıra Fransa’nın da birbirinden değerli yazarları ağırlanıyor. 11 Ocak tarihinde başlayan ve 4 gün boyunca devam edecek festival 14 Ocak’ta sona erecek. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2.’si düzenlenen ‘Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’, ikinci günde de hem edebiyatçılardan hem de edebiyatseverlerden tam not aldı. Birbirinden değerli yazarları, edebiyatseverlerle festivalin 2. gününde de buluşturmaya devam eden Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ‘2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’ dolu dolu geçti.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından, bu yıl‘Yenileşmeler’ temasıyla organize edilen festivalde Türkiye’nin yanı sıra Fransa’nın da birbirinden değerli yazarları ağırlanıyor. 11 Ocak tarihinde başlayan ve 4 gün boyunca devam edecek festival 14 Ocak’ta sona erecek.

 

Özdülger: “Mersin, çok değerli şairler, yazarlar ve ressamlar barındıran bir şehir”

2. gününde de Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda start veren ‘2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’ Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger ile Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu’nun açılış konuşmaları ile başladı.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü, Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, ‘2. Uluslararası Mersin Edebiyat Festivali’nin ikinci gününde de bir arada olmanın verdiği mutluluğu yaşadıklarından söz etti. Özdülger, Mersin Büyükşehir olarak yapmış oldukları ve yapacak oldukları çalışmalar için başta Mersinli sanatseverlere teşekkürlerini ileterek; “Bu çalışmalar, festivaller, sanatla iç içe yaptığımız tüm etkinliklerimiz bir tesadüf değil. Çünkü Mersin hakikaten son derece kıymetli, sanata, sanatçıya sahip çıkan, sanatın tüm dinamikleriyle iç içe ilgilenen, önemseyen, çok kıymetli sanatseverler barındırıyor. Aynı zamanda çok değerli şairler, yazarlar, ressamlar barındıran bir şehir. Gerçekten çok zengin bir şehir bu anlamda. Çok mutlu ve gururluyum. En başta teşekkürüm benim Mersinli sanatseverlere” diye konuştu.

 

Festivalin onur konuğu Fransa’dan kente gelen ve katılım sağlayan yazarlara, şairlere, Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu’ya, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) Edebiyat Kurulu’na, Festival Direktörü Prof. Dr. Cemal Sakallı’ya ve sanatçılara da tek tek teşekkürlerini ileten Özdülger, “Dünyamızı güzelleştirdiğiniz, hayal dünyamızın penceresini aralamamızı sağladığınız ve kendimizi bulmamız noktasında yön verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Güzel şehrimizde sizlerle bir arada olmanın ayrı gurur ve mutluluğunu yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

 

Aydoğdu: “Festival harika geçiyor”

Fransız Kültür Merkezi Ankara Müdürü Sophie Gautier Aydoğdu da, çok heyecanlı olduklarından söz ederek,  “Biz ilk yabancı ülke olarak davetli olduk ve çok büyük bir gurur yaşıyoruz. Böyle bir festivalin uluslararası düzenlenmesi hem Mersin hem de konuk ülke için çok önemli. Bence Fransa güzel bir seçenekti ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.  Festival harika geçiyor. Dün başladı ve salon hep dolu. Özellikle gençler geliyor. Ben kürsüdeyken onların gözlerini görebildim. Konuşmaları çok heyecanla dinliyorlar. Bence ikincisi yapılan bir festival için özellikle çok büyük bir başarı. Çok güzel bir organizasyon” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.