Mersin Haber

Mersin TİP’ten Seçmen Köprüsü, Hatay’a Bir Bilet Kampanyası İçin Dayanışma Konseri

Mersin TİP’ten Seçmen Köprüsü, Hatay’a Bir Bilet Kampanyası İçin Dayanışma Konseri
Yayınlama: 08.05.2023

TİP Mersin İl Örgütü, Hatay’da oy kullanacak yurttaşlar için Moğollar’ın katılımıyla dayanışma konseri düzenledi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hataylı depremzedelerin kendi illerinde oy kullanabilmeleri için “Seçmen Köprüsü, Hatay’a Bir Bilet” sloganıyla kampanya başlatırken, kampanya kapsamında dün akşam Mersin’de dayanışma konseri düzenlendi.

Mersin Atatürk Parkı Amfi Tiyatro’da düzenlenen konserde Moğollarla birlikte Turhan Alıcı, Silver Kesici & Dostlar ve Cansu Daloğlu da sahne aldı. Konserde, Hataylı depremzedeler ile kampanyaya destek olmak isteyen yurttaşlar bir araya geldi.

‘YURTTAŞ DAYANIŞMASI İLE BAŞKA BİR HİKAYE YAZILABİLİYOR’

Konser öncesi Mersin 1. Sıra Milletvekili adayı Hakan Güneş, açıklamalarda bulundu. Maraş merkezli depremlerde yalnızca binaların değil hükümetin ve devletin de yıkılmış olduğunu gördüklerini söyleyen Güneş, “O çaresizlik içerisinde herkes yanındakine tutundu. Tıpkı bugün burada yaptığımız gibi son günlerde hep beraber yaptığımız gibi” derken, iktidarın yarattığı korkunç yıkıma rağmen yurttaş dayanışması ile başka bir hikaye yazılabildiğini belirtti.

Mersin’deki seçim çalışmalarına da değinen ve temas ettikleri her noktada olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten Güneş, bir “dip dalgası” yaşandığını ifade etti.

‘CAN ATALAY’IN HİKAYESİ HALKINA ADANMIŞ BİR YAŞAM HİKAYESİ’

Sözlerinin devamında 20’li yaşlarından beri yakın arkadaş olduklarını kaydettiği tutuklu TİP Hatay 1. Sıra Milletvekili adayı Can Atalay’dan bahseden Güneş, “Can’ın hikayesi daha üniversiteden itibaren bir direnme ve halkına adanmış bir yaşam hikayesi” vurgusunda bulunurken, Atalay’ın Soma Katliamı davası ve Aladağ davası gibi davalardaki mücadelelerini hatırlattı. Güneş ve Atalay’ın Hataylı bir ortak arkadaşları da Can Atalay’ın fotoğrafının yer aldığı bir tişörtle, konuşmanın bir bölümüne eşlik etti.

‘BETON OLİGARŞİSİNDEN, KADIN DÜŞMANLARINDAN HESAP SORACAĞIZ’

TİP’in “hesaplaşma” iddiasına da değinen Hakan Güneş, “14 Mayısla birlikte geride bıraktığımız yüz yılın, özellikle onun o karanlık 20 yılının hesabını soracağız. Beton oligarşisinden, kadın düşmanlarından, Alevi düşmanlarından, LGBTİ+ düşmanlarından, çocuklarımızın eteklerinin boyuna karışanlardan; sağlığımızı, eğitimimizi, tarımımızı bir enkaza çevirenlerden tek tek hesap sormak üzere ve bütün bu süreci tersine çevirecek bir dönemi başlatmak üzere oraya bizi temsil eden yani hepimizi temsil eden insanları göndereceğiz” diye konuştu.

Güneş’in konuşmasının ardından sanatçılar sahnede performanslarını sergilerken, dayanışma konserine gelen yurttaşlar da “Seçmen Köprüsü, Hatay’a Bir Bilet” kampanyasına katkıda bulundu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)