Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı Açıldı

Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı Açıldı
Yayınlama: 06.12.2022

Mersin’in şehir içi ve şehirlerarası karayolu ulaşımını düzenleyen Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı 6 Aralık Salı günü düzenlenen törenle hizmete sunuldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun katıldığı açılış töreninde milletvekilleri, kamu kurum ve kuruluşlarından bürokratlar ile çok sayıda vatandaş yer aldı.

Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin OSB Bağlantı Kavşağı Açılış Törenine katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin’in her geçen gelişip büyüdüğünün altını çizerek, “Mersin her geçen gün büyüyüp gelişerek cazibesini artırıyor ve yeni istihdam olanaklarına ev sahipliği yapıyor. Mersin bölgesinin yükselen değeri olarak öne çıkmaya devam ediyor’’ ifadelerini kullandı.

“OTOYOLDAN MERSİN 1’İNCİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’NE ULAŞIM 12 KİLOMETRE KISALDI”

Açılışını gerçekleştirdikleri Mersin Organize Sanayi Bölgesi Otoyol Bağlantısı’nın Mersin için çok önemli bir proje olduğuna işaret eden Bakanımız, yapımı tamamlanan Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı – Mersin OSB Bağlantı Kavşağı ile otoyoldan Mersin 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’ne ulaşımın 12 kilometre, 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’ne de 15 kilometre kısaldığını söyledi. İlgili güzergâhta kesintisiz ve konforlu ulaşım tesis edildiğinin altını çizen Karaismailoğlu, proje kapsamında inşa edilen bağlantı kavşağının ana gövde uzunluğunun 1 km, kavşak kolları uzunluğunun ise 3 km olduğunu; ayrıca projede toplam 431 metre uzunluğunda 3 altgeçidin inşa edildiğini açıkladı. Karaismailoğlu, tamamlanan bu bağlantı sayesinde; zamandan 39 milyon TL, akaryakıttan 33 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 72 milyon TL tasarruf edileceğini; karbon salınımının da 6 bin 527 ton azalacağını aktardı.

 

“TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR KÖŞESİNDE HİZMET VE ESER FIRTINASI ESTİRİYORUZ”

 

Bakanlık olarak Türkiye Yüzyılı Vizyonu’nu rehber edinerek, yarının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak adımları, Türkiye’nin 81 ilinde atmaya devam ettiklerini dile getiren Karaismailoğlu, Türkiye’nin dört bir köşesinde hizmet ve eser fırtınası estirdiklerini kaydetti.

5 bine yakın şantiyede 700 bine yakın çalışma arkadaşıyla yarının ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak yatırımları bir bir inşa ettiklerine işaret eden Karaismailoğlu, “Güzel vatanımızın kalkınmasına, vatandaşlarımıza iş olacak, aş olacak, ekonomik canlılığa katkı verecek yollar, köprüler, limanlar, tüneller inşa ederek destek veriyoruz. Bakanlık olarak Türkiye’nin kalkınması ve refahı için çok güçlü bir kaldıraç görevi görüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada milletimizden aldığımız güçle ülkemizin lider olması için çalışacak, gıpta ile bakılan projeler yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

​Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek Mersin-Tarsus Otoyol Ayrımı ve Mersin Organize Sanayi Bölgesi Bağlantı Kavşağı’nın 1. kesimi hizmete sunuldu.